Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa MPRV SR Z domova

Minister žiada o odklad. Dôvodí akreditáciou, no pritom Európsku komisiu zavádza

Minister žiada o odklad. Dôvodí akreditáciou, no pritom Európsku komisiu zavádza
insert_photoEurópska únia - Agrominister Richard Takáč počas zasadnutia Agrifish (18.11.2024).

Ministri poľnohospodárstva piatich krajín susediacich s Ukrajinou sa v pondelok (18. novembra 2024) spoločne stretli s ukrajinským ministrom poľnohospodárskeho sektora a potravinárstva Vitalijom Kovaľom. Stretnutie počas zasadania Rady ministrov EÚ pre poľnohospodárstvo a rybolov (Agrifish) sprostredkovalo Maďarsko, predsednícka krajina EÚ. Ministri sa dohodli, že budú vystupovať spoločne, napríklad keď ide o dovoz poľnohospodárskych komodít z Ukrajiny do EÚ.

Päť krajín s Ukrajinou

„Aktuálny rámec kvót (na ukrajinské komodity) skončí na budúci rok a bude sa pripravovať niečo nové. Dohodli sme sa, že spoločne prídeme s vlastnou aktivitou vzhľadom na to, že vnímame tento problém citlivejšie a ohrozuje nás viac, ako iné krajiny,“ povedal Richard Takáč, slovenský minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka po skončení zasadania.

Ministri sa dohodli, že sa budú ďalej stretávať vo formáte 5+1. Poľsko, ktoré preberá predsedníctvo v EÚ od januára, je tejto spolupráci naklonené.

Európsky agrokomisár Janusz Wojciechowski uviedol, že aj pri zaťažení clami sa do EÚ v niektorých sektoroch dováža tovar v objemoch, ktoré predstavujú problém pre európske trhy. Zároveň pripustil, že situácia sa oproti minulému roku významne zlepšila a tlak na ekonomiku susediacich krajín je nižší. Dovoz agrokomodít z Ukrajiny do Európskej únie je viac rozptýlený.

„Ukrajinský export sa prakticky vrátil na úroveň pred vojnou. 88 percent vývozu sa už uskutočňuje námornou cestou,“ povedal komisár.

Za uplynulých deväť mesiacov predstavoval podľa Wojciechowského dovoz agropotravinových výrobkov z Ukrajiny do EÚ hodnotu 10 miliárd eur. V rovnakom čase pred vojnou to bolo sedem miliárd.

Na zasadaní vystúpil aj ukrajinský agrominister Vitalij Kovaľ, ktorý predstavil situáciu poľnohospodárstva vo svojej krajine. Uviedol, že okolo 200-tisíc poľnohospodárskych robotníkov je v armáde a obrovské plochy sú zamínované. Ministri opäť vyslovili Ukrajine podporu.

55 miliónov na pomoc obetiam škôd

Slovensko podporilo španielsky návrh, aby sa možnosť čerpania prostriedkov z Európskeho poľnohospodárskeho fondu na rozvoj vidieka predĺžila o rok. To znamená, aby sa súčasný model N+2 zmenil na N+3 tak, ako to bolo v predchádzajúcom programovom období. Návrh podporilo dvanásť štátov. Strata prostriedkov nevyčerpaných do konca roka hrozí mnohým krajinám.

V tejto chvíli ostáva Slovensku podľa Takáča vyčerpať do konca roka 230 miliónov eur. Časť z nich sa môže využiť, keď sa presmerujú na pomoc obetiam klimatických javov.

„Pokiaľ Európska komisia aj Európsky parlament budú postupovať pružne, môžeme z toho vyčerpať 55 miliónov eur tento rok pre malých a stredných poľnohospodárov, ktorí boli postihnutí rôznymi výkyvmi počasia,“ povedal minister.

Takáč kritizoval odobranie akreditácie PPA

Celková suma prostriedkov, ktoré majú prepadnúť, sa však podľa neho neustále mení. Slovensko rokuje s EK aj o možnosti presunúť peniaze do ďalšieho roka kvôli tomu, že Pôdohospodárska platobná agentúra mala na rok podmienečne udelenú akreditáciu.

Minister vo svojom vystúpení v Bruseli pritom hovorí, akoby bola akreditácia PPA odobratá úplne a platobná agentúra nemohla z tohto dôvodu vyplácať poľnohospodárom platby. PPA pritom mohla finančné prostriedky administrovať v plnom rozsahu, aj v čase udelenia podmienečnej akreditácie. Pri projektových podporách bolo zo strany Európskej komisie prijaté krátenie preplácania projektových podpôr najskôr na úrovni 10 percent, neskôr zvýšené na 25 percent a štát mal možnosť toto krátenie refundovať zo svojich zdrojov. Samotná sankcia pritom nesúvisela s akreditáciou, ale s korupčnou kauzou Dobytkár a pokračovala aj po udelení trvalej akreditácie ministrom Samuelom Vlčanom.

„Máme problém s tým, že ministerstvo zobralo PPA v rokoch 2020 až 2021 akreditáciu a z toho dôvodu platobná agentúra nemohla vykonávať svoju činnosť. Nemohla vyplácať, lebo nemala akreditáciu. My vlastne argumentujeme aj Európskej komisii, že na strane PPA bola nemožnosť vyplácať, tým pádom budeme žiadať o to, aby nám uznali nejaké projekty v nejakej výške a mohli sme na ne čerpať prostriedky v budúcom roku a zachránili tak aspoň nejaké peniaze,“ povedal.

zdroj: Európska únia – Richard Takáč na rade ministrov (18.11.2024).

Akreditácia

Podmienečnú akreditáciu PPA udelil 15. októbra 2020 vtedajší minister pôdohospodárstva Ján Mičovský po sérii korupčných afér. Po dôkladnom audite a zavedení reforiem jeho nástupca Samuel Vlčan akreditáciu udelil v plnom rozsahu. Európska komisia vydala záverečnú správu v októbri 2023. Tá potvrdila, že PPA spĺňa všetky akreditačné kritériá, no zároveň EK slovenským orgánom odporúčala predĺžiť skúšobnú dobu trvalej akreditácie o 4 mesiace do 15. februára 2022. Dôvodom bolo, aby sa umožnila úplná implementácia a účinné posúdenie akreditačného akčného plánu.

Takáč v pondelok v Bruseli kritizoval svojho predchodcu za odobranie akreditácie. On sám v októbri PPA akreditáciu predĺžil o tri roky, pričom však čelil kritike viacerých poslancov, že neuverejnil podrobnosti o akreditačnom procese. Stanovisko EK nie je v tejto chvíli známe.

Novinkou budú finančné nástroje

Minister vyhlásil, že problém s čerpaním finančných prostriedkov z európskych zdrojov sa v budúcom roku nebude opakovať. Vzhľadom na to, že Slovensko nevyčerpalo za bezmála dva roky nového programového obdobia pri projektových podporách ani euro, ide o odvážne tvrdenie.

„V budúcom roku chystáme viacero krokov. Ten mechanizmus čerpania prostriedkov bude rýchlejší. Budú k dispozícii aj finančné nástroje, ktoré sme v starom programovom období nemali. So Slovenským investičným holdingom pripravujeme rôzne dlhodobé úvery,“ uviedol.

Zelené proteíny z EÚ

Návrh na zmenu proteínovej stratégie na zasadaní predložilo Dánsko spoločne s Nemeckom. Hovorí sa v ňom o tom, že je potrebné posilniť domácu produkciu rastlinných proteínov. Malo by sa tak stať udržateľným spôsobom a pripravené by k tomu mali byť nové opatrenia. Napríklad stimuly pre poľnohospodárov, aby ich viac pestovali.

„EÚ má nadbytok produkcie obilia, mlieka, mäsa, zeleniny i ovocia, ale čo sa týka proteínových plodín a olejnín má EÚ významný deficit,“ povedal Wojciechowski.

S tým súhlasí aj agrominister predsedníckej krajiny – István Nagy, podľa ktorej potrebujeme novú stratégiu na podporu produkcie, „aby EÚ nebola závislá na dovoze proteínov z tretích krajín.“

Európska únia – István Nagy a Janusz Wojciechowski.

Wojciechowski sa rozlúčil po poľsky

Odchádzajúci agrokomisár Janusz Wojciechowski svoje posledné vystúpenie na tlačovej konferencii predniesol v poľskom jazyku.

„Bolo to päť náročných rokov pre farmárov. Avšak to, čo za tieto roky EK prijala, bolo v prospech roľníkov,“ uviedol, pričom spomenul predovšetkým zvýšenie rozpočtu o 22 miliárd eur.

Zaželal svojmu nástupcovi Christophovi Hansenovi, aby bol aj on úspešný vo veci zvýšenia rozpočtu pre poľnohospodársku politiku.

Autor článku: Klaudia Lászlóová - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Európska únia - Agrominister Richard Takáč počas zasadnutia Agrifish (18.11.2024).

5 2 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments