Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

Pri Šali obnovili roky nefunkčné melioračné kanály

Pri Šali obnovili roky nefunkčné melioračné kanály
insert_photoTASR/Koloman Cích - Na archívnej snímke z 18. decembra 1969 závlahová sústava Šaľa-Kolárovo.

Na Slovensku máme vybudovaných až 254 kilometrov závlahových a 5841 kilometrov odvodňovacích kanálov. Hoci sú vo svojej celej dĺžke funkčné, na mnohých miestach sa vôbec nevyužívajú. Sústava potrebuje vo viacerých oblastiach vyčistenie či obnovu tamojších stavidiel. Práve to sa podarilo zrealizovať pri Šali.

„V okolí Šale boli zo strany štátneho podniku Hydromeliorácie realizované práce na závlahovom privádzači, ktorý bol vybudovaný na zabezpečenie a distribúciu závlahovej vody,“ potvrdilo tlačové oddelenie ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka.

Tamojšie kanály sa spriechodnili po asi pätnástich rokoch. Donedávna totiž bolo možné zavodňovať krajinu v úseku 12 kilometrov, po novom je to o 26 kilometrov viac. Podľa samotného rezortu pritom nešlo o nákladnú investíciu.

„Ak si porovnáme náklady na výstavbu a náklady na opravu, tak ide o zanedbateľnú sumu na to, aby sme dostali vodu tam, kde ju potrebujeme. Pre zavodnenie kanála bolo potrebné vykonať generálne opravy 5 stavidiel. V súčasnosti je možné z tohto kanála zavlažiť 2 500 hektárov a v prípade opráv zostávajúcich 8 kusov stavidiel to bude spolu až 7 500 hektárov,“ dodal rezort.

Náklady pritom ministerstvo nevyčíslilo, hoci sa na ne portál poľnoinfo.sk pýtal. Podľa našich informácií malo ísť o sumu 150 tisíc eur. Projekt realizovaný štátnym podnikom Hydromeliorácie podporovali miestni poľnohospodári aj poľovníci.

„Iniciatíva vyšla zo strany Roľníckeho družstva Šaľa, a to aj na podnet nás, poľovníkov. Snažili sme sa vodu dostať do závlahových kanálov dlho. Sieť bola odstavená a dlhodobo nepoužívaná. Obrovské suchá, ktoré priniesla klimatická zmena, ovplyvňujú krajinu a my sme chceli aj takýmto spôsobom dostať do nej naspäť život. To, že sa sústava sfunkčnila, prinieslo obrovský prospech pre všetko živočíšstvo,“ uviedol Mário Hadnaď z poľovníckeho združenia v Šali.

„Už predtým sme sa snažili tento kanál napúšťať a pochvaľovali si to aj ľudia v regióne. Teraz, po dlhých rokoch, je plne funkčný na dĺžke 38 kilometrov. Veríme, že voda tam bude čo najdlhšie, najmä pre extrémne suchá, ktoré zažívame v posledných rokoch. Bude to prínos pre krajinu, pre poľovníkov, zvieratá, ale aj pre nás, poľnohospodárov,“ vyjadril sa aj Martin Vician, odborný poradca miestneho družstva v Šali.

Projektov bude viac

Sfunkčnenie kanálov, ktoré na mnohých miestach nie sú naplno využívané, by malo na Slovensku pokračovať aj ďalej.

„Nový prístup k hydromelioráciám bol definovaný materiálom „Súbor opatrení hydromeliorácií pre adaptáciu na zmenu klímy a obnovu infraštruktúry závlah na Slovensku“, ktorý schválila aj vláda. Tento materiál je plne v súlade s medzinárodnými požiadavkami na využívanie melioračnej infraštruktúry. Štátny podnik vzhľadom na pozitívny ohlas a úlohy, ktoré mu vyplývajú zo Súboru opatrení, ale aj zo samotného predmetu činností, má v pláne pri zabezpečení dostatočných finančných prostriedkov realizovať podobné projekty na navrátenie a zadržiavanie vody v krajine aj na iných územiach Slovenska,“ uviedlo ministerstvo pôdohospodárstva.

O nových spoluprácach sa nateraz rokuje.

„Rokovania sa najviac sústredia na obce, ale i na ochranárske združenia. Je potrebné si uvedomiť, že melioračné stavby musia predovšetkým slúžiť miestnym komunitám v prostredí, v ktorom žijú. Musia zlepšovať a prispievať ku kvalitnému životnému prostrediu. Príkladom je aj spolupráca so štátnym Valaliky Industrial Park. Príkladom spolupráce s ochranármi je zasa odvodňovací kanál v Sennom. Každý, kto má záujem o prípadnú spoluprácu, mal by dať o sebe vedieť, najlepšie v podobe písomnej žiadosti. Každej takejto žiadosti budú naši zamestnanci z Odboru správy a prevádzky hydromelioračných zariadení venovať náležitú pozornosť a snažiť sa nielen odborne poradiť, ale aj nájsť najvhodnejšie riešenie. Upozorňujeme však, že každý jeden zásah do melioračnej stavby treba vopred dokomunikovať so štátny podnikom,“ dodal rezort.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: TASR/Koloman Cích - Na archívnej snímke z 18. decembra 1969 závlahová sústava Šaľa-Kolárovo.

1 2 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Daniela
Daniela
1. november 2023 7:47

Sláva konečne nieco prepotrebné aj pre prírodu a život v nej. Teší ma keď sú tu aj ľudia ktorým záleží na prostredí v ktorom žije, keby tu bolo takých viac… Veľké dakujem

no hrúza
no hrúza
6. november 2023 18:34

No konečne, to trvalo.

Čo sa pán Hrubeš namelioroval, kým ten dusík a chlór zviedol do Dunaja a Váhu.

Ale je to dobrý človek, odkedy nemusí šéfovať u susedov, ostal mu čas aj na niečo ekologické pre nás.