Zadajte hľadaný výraz

Potravinárstvo Z domova

PKS od novej vlády očakáva plnenie predvolebných sľubov o dostupných potravinách

PKS od novej vlády očakáva plnenie predvolebných sľubov o dostupných potravinách
insert_photoTASR/Erika Ďurčová - Na snímke občerstvenie počas Staromestských slávností v Žiline 31. mája 2018.

Potravinárska komora Slovenska (PKS) očakáva od novej vlády, ktorá vzišla z demokratických volieb, naplnenie predvolebných sľubov o dostupných potravinách. Uviedla to riaditeľka komory Jana Venhartová v súvislosti s menovaním nového kabinetu.

Takmer 30-ročný nezáujem vlád o podporu výroby potravín na Slovensku podľa nej viedol k tomu, že momentálne je na pultoch v maloobchode len 41,7 % slovenských potravín a že viaceré potravinárske odvetvia napriek hojnému zastúpeniu podnikov v minulosti už v súčasnosti neexistujú.

Úlohou novej vlády a ministra pôdohospodárstva bude podľa nej v plnej miere rozvinúť investičný potenciál formou systémovej podpory odvetvia, v prvom rade dokončiť otvorenú výzvu na investície do potravinárskej výroby a pripraviť a notifikovať schémy štátnej pomoci pre potravinárske odvetvie.

„Očakávame vypísanie výzvy na podporu potravinárskeho sektora v dôsledku agresie Ruska proti Ukrajine na základe schémy štátnej pomoci odsúhlasenej Európskou komisiou 8. septembra tohto roka,“ povedala Venhartová.

Poznamenala, že negatívne saldo zahraničného obchodu SR s agropotravinárskymi komoditami prekročilo v roku 2022 hranicu 2 miliárd eur, z čoho až 97 % tvorí dovoz finálnych potravinárskych výrobkov a polotovarov, zatiaľ čo produkty poľnohospodárskej prvovýroby vyváža Slovensko nespracované do zahraničia.

Zdôraznila, že základnou úlohou štátu v rámci zachovania potravinovej bezpečnosti je zabezpečiť, aby mali obyvatelia SR prístup k cenovo dostupným potravinám, a to vrátane nepredvídateľných situácií. Potravinárstvo ako odvetvie zaradené do kritickej infraštruktúry štátu však nie je konkurencieschopné voči zahraničným výrobcom a investičný dlh sa vyšplhal až na jednu miliardu eur.

Odstraňovanie požiadaviek nad rámec európskych predpisov

Upozornila, že predvídateľné právne prostredie a transparentná tvorba zákonov sú nevyhnutné na riadne fungovanie celej spoločnosti, nielen podnikateľského prostredia. V minulom volebnom období bol však práve legislatívny proces prijímania predpisov majúcich podstatný vplyv na podnikateľské prostredie ostro kritizovaný zástupcami zamestnávateľských zväzov vrátane PKS.

„Očakávame, že nový zákonodarný zbor bude prijímať predpisy s vplyvom na podnikateľské prostredie na základe dôkladného zváženia dosahov a diskusie so zástupcami odvetvových a zamestnávateľských zväzov v riadnom legislatívnom procese. Nemenej dôležitou úlohou bude odstraňovanie administratívnej záťaže a požiadaviek nad rámec európskych predpisov, ktoré dávajú slovenských potravinárov do konkurenčnej nevýhody oproti zahraničným výrobcom, prípadne bránia voľnému pohybu tovaru v rámci Európskej únie,“ podčiarkla.

Dodala, že PKS si uvedomuje negatívne dôsledky klimatickej zmeny, obmedzenosť surovinových zdrojov a potrebu vytvárania udržateľných potravinových systémov. Preto bude dôležitou úlohou novej vlády urýchliť zavádzanie inovácií a inovatívnych technológií, procesov na efektívnejšie využívanie energie, udržateľnejšie využívanie vody v potravinárskej výroby a zvyšovanie udržateľnosti obalov.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: TASR/Erika Ďurčová - Na snímke občerstvenie počas Staromestských slávností v Žiline 31. mája 2018.

1 1 hlas
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Marták Milan , MVDr.
Marták Milan , MVDr.
31. október 2023 5:55

A zas a opäť “Karahutove bludy” o tzv.investičnom dlhu ( štátu) ‼️ Za 30 rokov sa potravinárske podniky len “privatizovali “ a sú v súkromných rukách . Za 30 rokov nikto žiadny podnik nevrátil štátu – “neštátizoval”. Tak je zcestné, irelevantné a hrubo demagogické tvrdenie , že štát má “investičný… Celý komentár »