Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa MPRV SR Z domova

Takáč: S poľnohospodármi chceme viesť dialóg

Takáč: S poľnohospodármi chceme viesť dialóg
insert_photoTASR/Jaroslav Novák - Na snímke zľava predseda vlády SR Robert Fico (SMER-SD) a minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč (Smer-SD) počas návštevy rezortu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka v Bratislave 31. októbra 2023.

Vláda zvažuje zriadiť post splnomocnenca pre sociálny dialóg. Na tlačovom vyhlásení to po oficiálnom uvedení do funkcie ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richarda Takáča uviedol premiér Robert Fico (obaja Smer-SD). Sociálny dialóg sa podľa Fica musí stať základnou pracovnou metódou každého rezortu.

„Dnes som prvýkrát počul od pána ministra, že absolvoval za ostatné tri alebo štyri dni stretnutia s významnými sociálnymi partnermi. Čaká ho stretnutie s ďalšími – hovorí napríklad o obchodných reťazcoch. Už sa stretol s potravinármi. Súhlasím s ním, že predkladanie akýchkoľvek návrhov v tejto oblasti nie je možné bez sociálneho dialógu, a to bez ohľadu na to, či bude zákon podaný v skrátenom legislatívnom konaní alebo v riadnom konaní,“ priblížil predseda vlády na brífingu.

Sociálny dialóg sa musí podľa Fica stať základnou pracovnou metódou každého rezortu.

„Ja dokonca uvažujem o zriadení pozície splnomocnenca vlády pre sociálny dialóg, ktorý by bol akýmsi filtrom medzi vládou a sociálnymi partnermi v podobe zamestnávateľov, zamestnancov, miest a obcí a samosprávnych krajov a vysokých škôl. My do tohto zaraďujeme aj jednotlivé cirkvi pôsobiace na Slovensku,“ spresnil Fico.

„Informoval som zároveň pána ministra, že sa blíži revízia rozpočtu EÚ. A keďže sú plány dať na Ukrajinu 50 miliárd eur a široké diskusie, odkiaľ tieto peniaze vziať, objavujú sa preto aj názory, že by mohlo dôjsť ku kráteniu zdrojov, ktoré sú určené v spoločných fondoch EÚ na kohéziu a Spoločnú poľnohospodársku politiku. Naša podmienka je preto veľmi jasná – akékoľvek úvahy o finančnej podpore Ukrajiny musia byť spojené s garanciou, že obálka pre podporu poľnohospodárov sa nebude meniť,“ zdôraznil premiér.

Predseda vlády zároveň poznamenal, že požiadal šéfa agrorezortu, aby sa venoval témam kvality a bezpečnosti potravín, ako aj dostatočnosti slovenských výrobkov v primeranej cenovej úrovni pre občanov SR.

„Úlohou vlády a ministerstva pôdohospodárstva bude využiť maximálny potenciál v oblasti pôdohospodárstva pre zabezpečenie a zvyšovanie potravinovej sebestačnosti. Musíme využiť potenciál vidieckej krajiny, ktorou Slovensko je, a využiť vidiek na pestovanie a chovanie,“ doplnil Takáč s tým, že problémov na agrorezorte „je veľmi veľa“.

Agrominister dodal, že chce naštartovať Slovenský pozemkový fond (SPF), Lesy SR a dokončiť digitalizáciu Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA).

„S poľnohospodármi chceme viesť dialóg,“ uzavrel Takáč.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: TASR/Jaroslav Novák - Na snímke zľava predseda vlády SR Robert Fico (SMER-SD) a minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč (Smer-SD) počas návštevy rezortu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka v Bratislave 31. októbra 2023.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Anton Spišák
Anton Spišák
1. november 2023 16:39

V polnohospodárstve je potrebné viesť sociálny dialóg to je pravda. Ale hlavne je potrebné zabezpečiť také prostredie,aby hlavnou témou akéhokolvek dialógu sa stala sebestačnosť vo výrobe.Je potrebné zabespečiť podmienky, aby mohli výrobcovia potravín,ako prvovýrobcovia a následne spracovatelia prežiť aj s možnosťou rozvija. A následne aby občania mali kvalitné a cenovo… Celý komentár »

František Horváth
František Horváth
3. november 2023 15:15

s pánom bohom zdravý rozum AMEN TMA – LOVENSKO !!!!