Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa MPRV SR Z domova

Takáč: S poľnohospodármi chceme viesť dialóg

Takáč: S poľnohospodármi chceme viesť dialóg
insert_photoTASR/Jaroslav Novák - Na snímke zľava predseda vlády SR Robert Fico (SMER-SD) a minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč (Smer-SD) počas návštevy rezortu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka v Bratislave 31. októbra 2023.

Vláda zvažuje zriadiť post splnomocnenca pre sociálny dialóg. Na tlačovom vyhlásení to po oficiálnom uvedení do funkcie ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richarda Takáča uviedol premiér Robert Fico (obaja Smer-SD). Sociálny dialóg sa podľa Fica musí stať základnou pracovnou metódou každého rezortu.

„Dnes som prvýkrát počul od pána ministra, že absolvoval za ostatné tri alebo štyri dni stretnutia s významnými sociálnymi partnermi. Čaká ho stretnutie s ďalšími – hovorí napríklad o obchodných reťazcoch. Už sa stretol s potravinármi. Súhlasím s ním, že predkladanie akýchkoľvek návrhov v tejto oblasti nie je možné bez sociálneho dialógu, a to bez ohľadu na to, či bude zákon podaný v skrátenom legislatívnom konaní alebo v riadnom konaní,“ priblížil predseda vlády na brífingu.

Sociálny dialóg sa musí podľa Fica stať základnou pracovnou metódou každého rezortu.

„Ja dokonca uvažujem o zriadení pozície splnomocnenca vlády pre sociálny dialóg, ktorý by bol akýmsi filtrom medzi vládou a sociálnymi partnermi v podobe zamestnávateľov, zamestnancov, miest a obcí a samosprávnych krajov a vysokých škôl. My do tohto zaraďujeme aj jednotlivé cirkvi pôsobiace na Slovensku,“ spresnil Fico.

„Informoval som zároveň pána ministra, že sa blíži revízia rozpočtu EÚ. A keďže sú plány dať na Ukrajinu 50 miliárd eur a široké diskusie, odkiaľ tieto peniaze vziať, objavujú sa preto aj názory, že by mohlo dôjsť ku kráteniu zdrojov, ktoré sú určené v spoločných fondoch EÚ na kohéziu a Spoločnú poľnohospodársku politiku. Naša podmienka je preto veľmi jasná – akékoľvek úvahy o finančnej podpore Ukrajiny musia byť spojené s garanciou, že obálka pre podporu poľnohospodárov sa nebude meniť,“ zdôraznil premiér.

Predseda vlády zároveň poznamenal, že požiadal šéfa agrorezortu, aby sa venoval témam kvality a bezpečnosti potravín, ako aj dostatočnosti slovenských výrobkov v primeranej cenovej úrovni pre občanov SR.

„Úlohou vlády a ministerstva pôdohospodárstva bude využiť maximálny potenciál v oblasti pôdohospodárstva pre zabezpečenie a zvyšovanie potravinovej sebestačnosti. Musíme využiť potenciál vidieckej krajiny, ktorou Slovensko je, a využiť vidiek na pestovanie a chovanie,“ doplnil Takáč s tým, že problémov na agrorezorte „je veľmi veľa“.

Agrominister dodal, že chce naštartovať Slovenský pozemkový fond (SPF), Lesy SR a dokončiť digitalizáciu Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA).

„S poľnohospodármi chceme viesť dialóg,“ uzavrel Takáč.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: TASR/Jaroslav Novák - Na snímke zľava predseda vlády SR Robert Fico (SMER-SD) a minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč (Smer-SD) počas návštevy rezortu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka v Bratislave 31. októbra 2023.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
František Horváth
František Horváth
3. november 2023 15:15

s pánom bohom zdravý rozum AMEN TMA – LOVENSKO !!!!