Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

Vyhodnotili výzvu na závlahy. Nefunkčné sústavy zostanú také aj naďalej

Vyhodnotili výzvu na závlahy. Nefunkčné sústavy zostanú také aj naďalej
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Po takmer jeden a pol roku od vyhlásenia výzvy na závlahy sa žiadatelia dočkali jej vyhodnotenia. Pôdohospodárska platobná agentúra v uplynulých dňoch rozposlala žiadateľom oznámenia.

Nevyčerpalo sa všetko

„Prijatých bolo 78 žiadostí o nenávratný finančný príspevok. Schválených je 62 žiadostí. Predpokladá sa, že pre oblasť menej rozvinutých regiónov by sa mohlo vyčerpať približne 13,2 milióna eur. V Bratislavskom kraji, ktorý nepatrí medzi menej rozvinuté regióny Slovenska, je to asi 1,3 milióna eur,“ uviedol Daniel Hrežík z Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka.

Pre Bratislavský kraj boli vo výzve vyčlenené celkovo 2 milióny eur. Pre ostatné regióny to bolo pôvodne 20 miliónov eur. Už teraz je teda zrejmé, že na budovanie závlah sa nevyčerpá celá suma, hoci zavlažovanie potrebuje čoraz väčšia časť poľnohospodárskej prvovýroby.

Na výzvu sa čakalo dlho

„Je to len obraz toho, v akom stave máme špeciálnu rastlinnú výrobu, že tu teda máme len asi 100 subjektov, ktoré reálne zavlažujú. Takže hodnotím pozitívne, že 62 žiadateľov peniaze dostane a verím, že tých zvyšných 16, ktorí majú nejaké nedostatky v žiadostiach, ich odstránia a závlahy sa budú môcť rozvíjať aj u nich,“ zhodnotil predseda SPPK Emil Macho.

Na vyhodnotenie výzvy, ale aj na výzvu samotnú, sa čakalo pomerne dlho. Vyhlásená bola už v roku 2016, následne ju ale Pôdohospodárska platobná agentúra zrušila s odôvodnením, že ju bolo treba prepracovať. V pôvodnom znení sa totiž nemyslelo na viaceré skupiny agrosubjektov, ktoré by závlahy potrebovali a mohli využívať, avšak z výzvy by nemohli čerpať. Výzvu napokon Ministerstvo pôdohospodárstva avizovalo v roku 2018. Aj vtedy sa podmienky v nej ešte menili a napokon bola vyhlásená na jeseň. Odkladalo sa aj jej uzavretie – na žiadosť samotných poľnohospodárov, ktorí nestíhali plniť stanovené termíny a predkladať potrebné potvrdenia.

O peniaze žiadali len tí, ktorí zavlažujú

„Treba priznať, že na začiatku sme aj my poľnohospodári výzvu zabrzdili, pretože sme ju chceli doplniť o to, aby sa nefinancovali len konečné zariadenia, ktoré zavlažujú, ale aby sa mohla financovať aj existujúca sústava. Napriek tomu však treba povedať aj to, že naozaj prešiel veľmi dlhý čas a dlho sme na vyhodnotenie tejto výzvy čakali,“ dodal Macho.

Počkať si budú musieť úspešní žiadatelia aj na samotné peniaze.

„Po podpise zmluvy s PPA musia žiadatelia zrealizovať a doručiť dokumentáciu z obstarávania predmetu projektu, ktorá podlieha kontrole. Následne môžu začať s realizáciou svojej investície. Až po jej zrealizovaní požiadajú o platbu,“ vysvetlil Daniel Hrežík z MPRV.

Aktuálne vyhodnotená výzva pomôže zvýšiť zavlažovanú plochu poľnohospodárskej pôdy. O zásadné zmeny však nepôjde – o peniaze žiadali len subjekty, ktoré aj dosiaľ zavlažovali a chceli si skôr zlepšiť efektivitu závlah a modernizovať čerpadlá, ktoré im spôsobujú vysoké náklady. Drvivá väčšina závlahových sústav, ktoré na Slovensku máme už desaťročia nefunkčné, zostanú nefunkčné aj naďalej. Pokrývajú takmer 300 tisíc hektárov pôdy a stav mnohých sa z roka na rok zhoršuje.

„Súhlasím s tým, že táto výzva neriešila tých, ktorí dosiaľ nezavlažovali a chceli by. Toto treba do budúcnosti zmeniť. Treba sa zamyslieť nad celou koncepciou hydromeliorácií na Slovensku. Je to téma, ktorú jednoznačne aj vzhľadom na klimatické zmeny budeme musieť riešiť,“ dodal Macho.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments