Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Závlahy budú neskôr

závlahy
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Pôdohospodárska platobná agentúra posunula konečný termín na podávanie žiadostí o finančnú podporu závlah z eurofondov. Z pôvodného termínu – 15.januára, sa posúva na 15.apríla tohto roka.

PPA posun termínu zdôvodnila aj v aktualizácii výzvy: „Na základe požiadavky riadiaceho orgánu z dôvodu Radou poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv SR avizovaného zdržania postupov na zabezpečenie potrebných dokladov vydávaných orgánmi štátnej správy.

Potrebu posunu termínu potvrdili aj poľnohospodárske samosprávy.

„Požiadali sme o to najmä preto, že napríklad úrady životného prostredia farmárom nestíhali do pôvodného termínu vydávať odborné stanoviská, ktoré sú potrebné k žiadosti. Pomerne dlho sa to naťahovalo. Celkovo je vo výzve asi 5 bodov, ktoré sa nedali naplniť do januárového termínu,“ uviedla Helena Patasiová z Agrárnej komory Slovenska.

Podľa nej mal na to štát myslieť už pri vytváraní výzvy.

„Dlhší čas na podávanie žiadostí môže priniesť viac žiadateľov o podporu na závlahy, zároveň môžu žiadatelia o tieto finančné prostriedky odstrániť chyby, ktoré pri podávaní robili,“ dodal Matej Korpáš z SPPK.

Výzvu na závlahy vyhlásil rezort pôdohospodárstva vlani v lete, žiadosti prijíma PPA od 2.11.2018. Pôvodne sa pre toto programovacie obdobie s výzvou počítalo už skôr. Rezort ju v roku 2016 vyhlásil, následne však aj zrušil pre viacero nedostatkov. Vyhlásenie výzvy sa následne očakávalo v roku 2017, termín sa však stále posúval.

Poľnohospodári dlhodobo upozorňujú, že na budovanie závlah z vlastných zdrojov, bez podpory z eurofondov, peniaze spravidla nemajú.

“S posunom termínu o podanie žiadostí sa však posúva aj termín, kedy sa žiadatelia k peniazom dostanú,“ uzavrel Matej Korpáš z SPPK.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1559 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments