Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

AGRION: Výrazný prepad predaja teleskopických manipulátorov

teleskop
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

AGRION – Združenie dodávateľov pôdohospodárskej techniky v SR informuje, že v roku 2018 bolo do evidencie Policajného zboru prihlásených 174-nových teleskopických manipulátorov. Oproti roku 2017 sme zaznamenali pokles trhu o 13-percent. Vtedy pribudlo do evidencie 200-nových strojov.

Ešte výraznejší prepad trhu s teleskopickými manipulátormi sme zaznamenali, ak porovnáme vlaňajšok s rokom 2016. Vtedy do evidencie pribudlo 223 nových strojov. Pokles trhu za dva roky dosiahol neuveriteľných 22-percent!

Najviac nových manipulátorov na slovenskom trhu prihlásila značka MANITOU. Jej trhový podiel presahuje 41-percent. Oproti roku 2017 si francúzsky výrobca polepšil o viac ako 5-percentuálnych bodov.

Výrazne stratila dvojka na trhu – JCB. Podľa štatistík Policajného zboru prihlásili 32-manipulátorov, čo značke JCB prinieslo trhový podiel na úrovni 18,4-percenta. Ešte vlani dosahovala značka trhový podiel viac ako 30-percent a v roku 2016 takmer 23-percent.

Tretie miesto patrí značke MERLO s 24-prihlásenými manipulátormi a trhovým podielom takmer 14-percent. Talianske manipulátori dokázali oproti roku 2017 takmer zdvojnásobiť svoj trhový podiel.

Štvorka patrí stabilne značke DIECI a piate miesto uzatvára značka WEIDEMANN, ktorá sa v minulých rokoch umiestňovala na chvoste tabuľky.

Celkovo sme vlani zaregistrovali 12-značiek teleskopických manipulátorov, ktoré sa na Slovensko dovážajú.

Slovenský, ale aj český trh sú špecifické tým, že pri porovnaní predaja teleskopických manipulátorov s novými traktormi vychádza pomer k teleskopickým manipulátorom veľmi priaznivo. Na Slovensku a Českej republike pripadá jeden nový teleskopický manipulátor na približne 4 nové traktory. Vo Francúzsku napríklad až na 8 nových traktorov. V Taliansku alebo v Holandsku ide až o 20-nových traktorov. Podobná je situácia aj v Dánsku, alebo vo Švédsku.

Obľúbenosť teleskopických manipulátorov na Slovensku môže vyplývať aj z toho, že menší roľník v západnej Európe využíva často čelný nakladač na traktor, pokiaľ slovenské poľnohospodárske subjekty sú z historickej podstaty väčšie a preto siahnu aj po špecializovaných zariadeniach, ako je teleskopický manipulátor.

Pri porovnaní na hektáre poľnohospodárskej pôdy zisťujeme, že pomer na Slovensku už nie je tak priaznivý, ako pri porovnaní s traktormi. Opäť, keď vezmeme v úvahu oveľa väčšiu výmeru relevantnej (nie štatistickej) slovenskej farmy, dosahujeme priaznivejšie výsledky.

U nás jeden nový teleskopický manipulátor pripadá na 10 900 hektárov pôdy. V Českej republike a vo Francúzsku je to približne 8100 hektárov pôdy.  Horší pomer ako na Slovensku je v Taliansku až 15-tisíc hektárov pôdy, v Holandsku 12 500 a v Švédsku 11 750 hektárov.

Autor článku: Sekretariát AGRION
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments