Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Živočíšna výroba

V čase enormných škôd začína byť problém s poistením niektorých zvierat

V čase enormných škôd začína byť problém s poistením niektorých zvierat
insert_photoTASR/Roman Hanc - SR Luhyňa ošípané mor AMO farma likvidácia KEX Na snímke likvidácia domácich ošípaných na chovnej farme spoločnosti Agrozoran, s.r.o. Michaľany v obci Luhyňa v okrese Trebišov, kde laboratórne testy v pondelok 17. augusta 2020 potvrdili výskyt afrického moru ošípaných (AMO). Nariadené preventívne usmrtenie zahŕňa všetkých zhruba 380 chovaných ošípaných.

Bravčové a hydinové mäso aj vajcia patria k obľúbeným potravinám Slovákov. Na margo ich produkcie neustále počuť apely o snahách v zvýšení sebestačnosti. Na jednej strane tak chceme produkciu podporovať, na druhej strane vznikajú aj prekážky, ktoré k motivácii chovateľov neprispievajú. Patrí k nim aj problematické poistenie. Hoci naň štát prispieva dotáciami, čo celý agrosektor víta, poistiť v dnešnej dobe nosnicu či ošípanú začína byť problém. Dokazuje to aj list, ktorý v polovici septembra dostali v e-mailovej komunikácii členovia Zväzu chovateľov ošípaných na Slovensku.

„Chcel by som vás informovať o aktuálnej situácii na poistnom trhu v poistení ošípaných. Predstavenstvo Allianz – Slovenská poisťovňa a. s. rozhodlo o ukončení poistenia ošípaných na slovenskom poistnom trhu u všetkých poistených subjektov. Ukončenie poistných zmlúv bude k výročnému dňu, najneskôr k 31.12.2024,“ uviedol Julián Škerlík, predseda ZCHOS.

Zvážili riziká

To, že spomínaná poisťovňa končí s poisťovaním ošípaných, potvrdila v písomnom stanovisku aj pre poľnoinfo.sk. Rovnako potvrdila, že v súčasnosti nepoisťuje ani hydinu. Škody, ktoré v uplynulých rokoch pri týchto zvieratách preplácala pre nákazy ako sú africký mor ošípaných a vtáčia chrípka, podľa stanoviska poisťovne vysoko presiahli 10 miliónov eur.

„Rozhodnutie o ukončení poskytovania poistenia rizík v oblasti chovu ošípaných a hydiny sme prijali po dôkladnej analýze finančných výsledkov a zhodnotení budúcej expozície voči týmto rizikám. Vzhľadom na značné straty, ktoré sme v posledných rokoch utrpeli v dôsledku viacerých vírusových ochorení, sme sa rozhodli sústrediť naše zdroje a odborné znalosti na iné oblasti agro poistenia. Tento krok nám umožní efektívnejšie riadiť riziká a poskytovať kvalitné služby našim klientom v iných agro segmentoch,“ vysvetlila Lucia Strnad Muthová, riaditeľka odboru komunikácie Allianz – Slovenská poisťovňa.

Cesta cez zahraničné poisťovne

Poistiť spomínané zvieratá je pritom problém aj v iných poisťovniach pôsobiacich na našom trhu.

„Na Slovensku máme štyri poisťovne, ktoré poisťujú poľnohospodárov. Celý biznis poistenia zvierat je v hodnote asi 3 milióny eur. Z tejto sumy, ktorú poisťovne vyzbierajú od poľnohospodárov ako poistné za hospodárske zvieratá, ide cez nás ako makléra 2,3 milióna eur,“ vysvetlil Milan Knoll, konateľ spoločnosti Agropoistenie.

Aj túto spoločnosť nový postoj Allianz – Slovenskej poisťovne zasiahol.

„Vtáčiu chrípku ani mor ošípaných aktuálne nepoistí žiadna poisťovňa u nás, aj keď niektoré majú ešte klientov s týmto portfóliom, no nových neprijímajú. Tým, že my máme partnerov v zahraničí a naša skupina pôsobí na trinástich trhoch, máme príležitosť poistiť nákazy v zahraničí. Rýchlo sme preto hľadali riešenie, ako vybaviť poľnohospodárom krytie. Realizujeme to u slovenskej Generali Poisťovne a HVP,“ uviedol Knoll.

Problémy podľa neho dosiaľ nenastali ani pri vyplácaní odškodného slovenským poľnohospodárom, ani pri samotnom poisťovaní slovenských klientov za hranicami. V praxi je však dôležité, aby záujemca o poistenie dodržiaval všetky požiadavky biosecurity a ochrany jednotlivých chovov.

„Na takéto poistenie cez zahraničné poisťovne sťahuje aj domáca podpora poistného, čiže ani tu neprekáža, že sú hospodárske zvieratá poistené v zahraničí. Dva dni po našich rokovaniach v Prahe s partnermi na poistenie moru ošípaných a vtáčej chrípky si už české poisťovne začali prechádzať slovenské farmy, ktoré od nového roka mali zostať odchodom Allianzu z poistného trhu bez poistenia. Zaujímali sa o všetky procesy a až na základe ich poznatkov predložili ponuku. Samozrejme, ochrana chovov je pri možnosti poistiť sa, pre poisťovne kľúčová,“ dodal Knoll.

Po novom roku deklaruje možnosť poistiť ošípané proti africkému moru ošípaných aj špecializovaná Agra poisťovňa. V prípade hydiny však poľnohospodár cez túto poisťovňu poistenie zatiaľ neuzavrie.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: TASR/Roman Hanc - SR Luhyňa ošípané mor AMO farma likvidácia KEX Na snímke likvidácia domácich ošípaných na chovnej farme spoločnosti Agrozoran, s.r.o. Michaľany v obci Luhyňa v okrese Trebišov, kde laboratórne testy v pondelok 17. augusta 2020 potvrdili výskyt afrického moru ošípaných (AMO). Nariadené preventívne usmrtenie zahŕňa všetkých zhruba 380 chovaných ošípaných.

3 2 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments