Aktuálny rok patrí z pohľadu poľnohospodárstva k najextrémnejším. Začiatkom roka stála na mnohých poliach voda, zrážky miestami lámali rekordy aj v jarných mesiacoch. Na druhej strane ich počas leta vystriedali extrémne horúčavy a rozširujúce sa sucho. To všetko sa podpísalo aj na úrode – a to nielen z kvantitatívneho, ale aj kvalitatívneho hľadiska.
Zatiaľ čo v prvom polroku sa polia v mnohých lokalitách doslova topili v nadbytočných zrážkach a vyjsť s mechanizmami do polí bolo miestami celé týždne nemožné, v uplynulých týždňoch si o dažďových kvapkách môžu pestovatelia nechať vo väčšine regiónov len zdať. Aj preto sa tento rok do dejín zrejme zapíše ako jeden z rokov s najvýraznejšími extrémami. Práve tu sa naplno odzrkadľuje fakt, že poľnohospodárstvo je fabrika pod holým nebom a podmienky na dosiahnutie pozitívneho výsledku sú podstatne ťažšie, ako pri montážnych halách s kúrením či klimatizáciou.
Sucho je v rôznej intenzite na väčšine Slovenska. Výnimkou je stredné a horné Považie, Kysuce a severovýchod Slovenska v oblasti Stropkova a Medzilaboriec. Extrémne suché podmienky sú na Záhorí a v okolí Prievidze. Veľmi sucho je aj na zvyšku západného Slovenska, v južnej časti Banskobystrického kraja a veľkej časti Košického kraja. Pre TASR to uviedla vedecko-technická pracovníčka pre meteorológiu a klimatológiu Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) Lívia Labudová.
Podrobnejší monitoring meteorologického aj pôdneho sucha odštartoval Slovenský hydrometeorologický ústav už v roku 2015. Jeho súčasťou sú informácie z jednotlivých meteorologických staníc po celom Slovensku, ale aj podklady, ktoré odborníkom zo SHMÚ zasielajú takzvaní reportéri z terénu. Tí sa stretávajú aj na pravidelných seminároch. Jeden z nich hostilo aj družstvo v Žemberovciach, ktorého agronóm tiež patrí medzi pravidelných reportérov.
Počet rakúskych farmárov klesol od vstupu do Európskej únie v roku 1995 o polovicu. Väčšie a profesionálnejšie farmy pritom musia prinášať výkon. Ich majitelia už nepodnikajú popri inej práci, napríklad v priemysle, ale celý svoj pracovný čas venujú hospodáreniu. Na výsledkoch farmy sú tak priamo závislí, no nemajú ich vždy v rukách. Najmä čoraz častejšie výkyvy počasia a stále teplejšie letá sa podpisujú pod úrody a nepriamo aj pod výkon živočíšnej výroby.
Finančná podpora pre chovateľov hospodárskych zvierat, ktorú cez Pôdohospodársku platobnú agentúru (PPA) vyplatil agrorezort ako kompenzáciu minuloročného letného sucha, prispeje k udržaniu chovov. Agrorezort pripravil a vyplatil pomoc v celkovom objeme viac ako 41,5 milióna eur v rekordnom čase, peniaze sa ku chovateľom dostali do konca decembra 2022.
Na rozhraní rokov 2022 a 2023 bolo na Slovensku mimoriadne až extrémne teplé počasie. Meteorológovia zaznamenali viacero teplotných rekordov, pričom nové rekordné hodnoty sa veľmi výrazne odchýlili od pôvodných rekordov. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na sociálnej sieti.
Čas na podanie žiadosti o odškodné za sucho sa kráti. Výzvu Pôdohospodárska platobná agentúra otvorila len minulý pondelok 24. októbra 2022. Žiadosť je však možné podať len do tejto stredy. Krátkosť času odôvodnilo ministerstvo pôdohospodárstva pred časom tým, že peniaze chce vyplatiť oprávneným žiadateľom ešte v tomto roku.
Odškodnení budú všetci chovatelia hospodárskych zvierat, no najmä prežúvavcov, ktorých sa dotkol pokles produkcie objemových krmovín najviac. Výzva bude vyhlásená 20. októbra 2022 a poľnohospodári budú mať na podanie žiadostí 8 dní. Oznámil na dnešnom brífingu minister Samuel Vlčan. Uviedol aj to, že odškodnenie za sucho nebude jediné a momentálne pripravujú ďalšiu podpornú schému.
Ešte minulý týždeň schválila vláda finančný balík na odškodnenie za tohtoročné sucho. Poľnohospodárom pôsobiacim v rámci živočíšnej výroby má smerovať 50 miliónov eur, ktoré by mali dostať ešte v tomto roku. Odškodné majú dostať tie sektory, ktoré najvýraznejšie pociťujú dosahy sucha. Po minulotýždňovom rokovaní vlády šéf rezortu potvrdil, že pôjde predovšetkým o prežúvavce.
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR trvá na tom, že cielená kompenzácia sucha prostredníctvom živočíšnej výroby v celkovej výške 50 miliónov eur, prinesie mnohonásobný efekt. Reaguje tak na výčitku Jarmily Halgašovej zo strany SaS, ktorá dnes vyzvala ministra pôdohospodárstva, aby zverejnil nielen sumu na odškodnenie, ale aj cestu, ako k rozhodnutiu dospel, či spôsob, ako chce odškodniť okrem chovateľov aj pestovateľov.
Najkomentovanejšie za 7 dní