Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

Ministerstvo: Kompenzáciou sucha sme podporili chov tisícok zvierat

Ministerstvo: Kompenzáciou sucha sme podporili chov tisícok zvierat
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Finančná podpora pre chovateľov hospodárskych zvierat, ktorú cez Pôdohospodársku platobnú agentúru (PPA) vyplatil agrorezort ako kompenzáciu minuloročného letného sucha, prispeje k udržaniu chovov. Agrorezort pripravil a vyplatil pomoc v celkovom objeme viac ako 41,5 milióna eur v rekordnom čase, peniaze sa ku chovateľom dostali do konca decembra 2022.

Historické sucho v lete 2022 spôsobilo existenčné problémy predovšetkým chovateľom hospodárskych zvierat, keďže zapríčinilo výpadky objemových krmív na úrovni od 30 % do 50 %. Vďaka mechanizmu jednorazovej finančnej podpory však boli nepriamo podporení aj pestovatelia, či koneční spotrebitelia. Agrorezort si od rýchlo vyplatenej pomoci sľubuje zabránenie likvidácii chovov.

Podmienkou získania kompenzácie totiž bolo, že k 31. 8. 2023 chovateľ udrží minimálne 70 % počtu zvierat, ktoré deklaroval k 31. 8. 2022 v Centrálnej evidencii hospodárskych zvierat (CEHZ). Povolená odchýlka predstavuje hodnotu mínus 5 %. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR) očakáva, že sa chovatelia budú snažiť deklarované počty zvierat, na ktoré im rezort poslal kompenzáciu, zachovať.

To, či chovatelia udržiavajú stavy zvierat bude PPA kontrolovať dvakrát. Pri prvej kontrole porovná stav hospodárskych zvierat v CEHZ k 31. marcu 2023 so stavom, ku ktorému sa žiadateľ zaviazal v žiadosti. V prípade, ak odchýlka bude vyššia ako 5 %, PPA na to žiadateľa upozorní. Počas druhej kontroly sa bude porovnávať stav hospodárskych zvierat z CEHZ k 31.  augustu 2023 so stavom, ku ktorému sa žiadateľ zaviazal v žiadosti. PPA bude pri jednotlivých žiadostiach zohľadňovať presuny zvierat v rámci kategórií zvierat a aj fariem.

Autor článku: Tlačový odbor Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments