Zadajte hľadaný výraz

PoľnoEÚ Z domova

Keď chovatelia a ochranári vedia spolupracovať

Keď chovatelia a ochranári vedia spolupracovať
insert_photoautorka

Hoci medzi agrorezortom a envirorezortom to v mnohých otázkach škrípe a nájsť spoločnú reč a kompromis nie je vždy ľahké, v praxi sa nájdu príklady spolupráce, ktoré prinášajú benefit obom stranám. Patrí k nim aj projekt záchrany slaniskovej lokality pri Tvrdošovciach (okres Nové Zámky), na ktorom sa aktívne podieľa aj miestna poľnohospodárka.

„Podľa mňa by každý na tomto svete mal niečo vytvoriť a niečo po sebe zanechať. Pre každého to znamená niečo iné – pre mňa to znamená splniť si svoj detský sen – mať kone a vytvoriť pre ne miesto, kde sa budú cítiť dobre,“ rozpráva chovateľka koní Eva Szabo.

Od snov k realite

V Tvrdošovciach, v lokalite Panské lúky, tak postupne začal vyrastať nový ranč. Pozemok na okraji obce dlhé roky nik nevyužíval – a to aj preto, že pre jeho zaradenie medzi územia európskeho významu mnohé činnosti vylučuje.

„Pozemok sme nadobudli ešte v roku 2021. Veľmi dlho som riešila, ako a kde nadobudnem nejakú pastvinu. Napokon sa mi naskytla možnosť získať pozemky na Panských lúkach a práve vtedy sme sa spojili s ochranárskym združením BROZ a odvety spolupracujeme. Bez nich by som túto pastvinu nezískala,“ priznáva chovateľka.

Bratislavské regionálne ochranárske združenie sa projektom obnovy pastvín venuje dlhodobo. V lokalite Panské lúky spásanie dlho chýbalo.

„Je to chránené územie, kde ešte pred tromi – štyrmi rokmi bol úhor, nerobilo sa tam nič a možno o  20-30 rokov by úplne zarástlo a vzácne slanomilné rastliny, ktoré majú nízky vzrast, by prerástla trstina. Práve to, že sme sa spojili s miestnou chovateľkou koní však dáva nádej na záchranu tejto lokality,“ dodal Pavol Littera z BROZ.

Spoločný projekt

Rozbehnúť projekt vlastného ranča nie je jednoduché a svoje o tom vie aj Eva Szabo.

„Všelijaké polená nám popadali pod nohy, ale presvedčila som sa, že najdôležitejšie je nevzdávať sa. Pred nami je stále dlhá cesta, hotové je to možno na 20 percent,“ hovorí o svojom budúcom ranči.

Aktuálne je na pozemku ustajnených 5 koní, ktoré majú aj svoj prístrešok.

„Máme projekt, ktorý je podporený Európskou úniou v rámci programu Life a ktorý je zameraný práve na obnovu porastov v chránených územiach. Cez tento projekt sme tak mohli pomôcť vytvoriť pastevnú infraštruktúru – teda oplotenia, elektrické ohradníky, studňu na napájanie zvierat aj povolenia na to, aby sa tu mohlo pásť,“ vysvetlil Littera.

Výhody pre obe strany

Náklady na rozbeh sa práve cez projekt Life chovateľke znížili. V lokalite má nateraz 5 ustajňovacích miest, ktoré tento rok plánuje rozšíriť ešte o ďalšie štyri.

„Naše kone spásajú priamo chránené územie, ktorému to prospieva. Uplatňujeme individuálny prístup ku koňom – máme tu kobylku, ktorá má 19 rokov, aj kobylu, ktorá má necelé dva roky. Každý kôň dostane to, čo potrebuje – teda ak niektorí potrebuje namáčať seno, tak mu ho namočíme. Kone sú celé dni vonku, na pastvine, do ohrady sa vracajú len na noc. Do budúcna plánujeme postaviť aj stajňu, aby sme mali aj boxové ustajnenie,“ prezrádza majiteľka Eva Szabo.

Chránenej lokalite prospieva nielen spásanie, ale aj narúšanie terénu kopytami.

„Kôň je veľmi dobrý v tom, že spása primárne trávu. Napríklad ovce sa zameriavajú na kvitnúce rastliny, ale kôň si vyberá práve trávu a tým, že ju spása, potláča ju. Tam, kde sa pasú kone, sa často rozširujú aj kvitnúce byliny,“ dodáva ochranár Littera.

Spolupráca funguje druhý rok a jej výsledky v podobe vplyvu na krajinu si v lokalite neskôr preveria aj odborníci z univerzity.

„Spolupráca je úplne hladká. Aj mne ako chovateľke záleží na tom, aby pastvina zostala pastvinou, aby to nebol len nejaký výbeh pre kone, kde bude centimetrová trávička. Takže moje priority sa stretávajú s prioritami ochranárov a celý projekt tak napreduje bez problémov,“ uzatvára Eva Szabo.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: autorka

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments