Minister predstavil spôsob odškodnenia. Na stole je dodatočných 15 miliónov eur
Odškodnení budú všetci chovatelia hospodárskych zvierat, no najmä prežúvavcov, ktorých sa dotkol pokles produkcie objemových krmovín najviac. Výzva bude vyhlásená 20. októbra 2022 a poľnohospodári budú mať na podanie žiadostí 8 dní. Oznámil na dnešnom brífingu minister Samuel Vlčan. Uviedol aj to, že odškodnenie za sucho nebude jediné a momentálne pripravujú ďalšiu podpornú schému.
Výška podpory podľa okresu
„Sucho, ktoré nastalo v druhej polovici roka neovplyvnilo úrody hustosiatych obilnín, ale zasiahlo produkciu senáži a siláži. Analýzy hovoria, že postihnutí sú najmä chovatelia, ktorým budeme kompenzovať zvýšené náklady na krmivá,“ uviedol dnes Samuel Vlčan.
Podpora vo výške 50 miliónov eur, ktorú schválila takmer pred dvoma týždňami ministrovi vláda, sa bude rozdeľovať na základe máp sucha. Celkovo ministerstvo pripravilo tri pásma, v ktorých sú zaradené jednotlivé okresy. Pri príprave dokumentu sa podľa ministra vychádzalo z údajov Slovenského hydrometeorologického ústavu, Štatistického úradu SR a podklady prepočítalo Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum.
„Chovatelia budú vedieť, v ktorom okrese sa nachádzajú a na akú podporu majú nárok,“ hovorí minister.
Výška podpôr by sa medzi jednotlivými regiónmi nemala zásadne líšiť. Sucho sa dotklo 95 percent územia Slovenska. Minister upozornil, že chovateľom v okresoch so stredným pásmom poškodenia bude vyplatená podpora vo výške 100 percent. Okresom s najnižším poškodením, ktorých je na Slovensku podľa mapy MPRV najviac, bude vyplatených 90 percent a chovom z časti južného a juhovýchodného Slovenska, kde bol deficit zrážok najvyšší, 110 percent.
Od 20. októbra 2022
„Podpora je smerovaná pre komerčné chovy, ktoré sú registrované v Centrálnej evidencii hospodárskych zvierat. Máme komerčné chovy zaregistrované aj s niekoľkými kusmi hospodárskych zvierat. Údaje o jednotlivých sadzbách na hospodárske zviera budú zverejnené,“ upresňuje Samuel Vlčan.
Pre poskytnutie podpory sú kľúčové údaje na určenie začiatočného stavu z konca augusta 2022. Samotný chovateľ sa zaviaže, koľko zvierat udrží k poslednému augustovému dňu 2023. Minimálne to má byť 70 percent. Tolerancia je päť percent.
„Výzva bude otvorená do 20. októbra 2022. Do tohto dátumu sa chovatelia môžu rozhodnúť, či sa do nej zapoja. Otvorená bude 8 dní, pretože ak chceme prostriedky vyplatiť do konca roka, musíme ju po ôsmich dňoch uzavrieť,“ vysvetľuje minister.
Podporené majú byť všetci chovatelia s výnimkou rýb, pre ktorých pôjde z dočasného krízové rámca podpora vo výške 300 tisíc eur.
„Údaje NPPC nám ukazujú, že najviac boli výpadkom objemových krmovín postihnutí chovatelia hovädzieho dobytka, oviec a kôz. Pre dojnice je vyčlenených 15 miliónov eur, chovatelia dojčiacich kráv dostanú 7 miliónov eur, ošípané získajú podporu 2,75 milióna eur. Nezabudli sme na nikoho,“ informuje minister.
Limit na žiadateľa je 500 tisíc eur.
Dodatočných 15 miliónov pre špeciálnu rastlinnú výrobu
„Nezabudli sme ani na špeciálnu rastlinnú výrobu. Vyčlenili sme 15 miliónov eur v rámci dočasného krízového rámca,“ informuje minister.
V odpovedi na otázku portálu poľnoinfo.sk Samuel Vlčan upresňuje, že podpora pre ovocinárov a zeleninárov bude prepočítaná tak, aby zohľadňovala nárast cien energií.
„Produkcia ovocia a zeleniny je závislá na závlahách a spracovaní ovocia. Pri výpočte pomoci sa snažíme zohľadniť aj náklady na skladovanie. Obávame sa, že veľká časť našej produkcie bude predaná do zahraničia, lebo sa našim pestovateľom neoplatí preskladňovať ovocie a zeleninu počas zimnej sezóny,“ vysvetľuje minister potrebu podpory.
Samuel Vlčan na otázku poľnoinfo.sk hovorí, že ambíciou je vyplatiť aj podporu pre špeciálnu rastlinnú výrobu do konca roka. Na druhej strane však upozorňuje, že PPA sa dostáva na svoje limity a preto je možný aj iný spôsob administrácie podpory.