Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Živočíšna výroba

Rozšíri sa okruh odškodnených za sucho?

Rozšíri sa okruh odškodnených za sucho?
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Ešte minulý týždeň schválila vláda finančný balík na odškodnenie za tohtoročné sucho. Poľnohospodárom pôsobiacim v rámci živočíšnej výroby má smerovať 50 miliónov eur, ktoré by mali dostať ešte v tomto roku. Odškodné majú dostať tie sektory, ktoré najvýraznejšie pociťujú dosahy sucha. Po minulotýždňovom rokovaní vlády šéf rezortu potvrdil, že pôjde predovšetkým o prežúvavce.

Podpory budeme smerovať najmä na hovädzí dobytok, ovce a kozy. Prepady úrod sú aj u kukurice na zrno. Budeme sa snažiť nastaviť systém vyvážene, aby žiadny z chovateľov a chovateľských zväzov nemal pocit, že sme na neho zabudli,“ vyjadril sa minister pôdohospodárstva.

To, že by peniaze mali dostať len chovatelia prežúvavcov, potvrdzuje aj text samotného schváleného materiálu. Podľa neho by chovatelia dojníc mali dostať 21,8 milióna eur, na dojčiace kravy by malo byť vyčlenených 7,8 milióna eur a ostatné kategórie hovädzieho dobytka by mali získať 16,4 milióna eur. Pre chovateľom oviec a kôz rezort podľa materiálu vyčlenil 3,95 milióna eur.

Zabudlo sa na ošípané?

Medzičasom sa však začali ozývať aj kritické hlasy zo strany chovateľov zvierat, na ktoré táto pomoc nepomýšľala. Podľa schváleného materiálu sa totiž pri 50-miliónovom balíku vôbec nerátalo s monogastrami, teda hydinou a ošípanými.

„Úroda hustosiatych obilnín bola vo všeobecnosti podpriemerná a ukazuje sa, že kukurica na zrno, v závislosti na regióne, dosahuje úrody na úrovni 30 – 50%  percent dlhodobého priemeru. To znamená, že potreba nákupu kŕmnych obilnín bude vyššia. Ceny kŕmnych obilnín sú vyše dvojnásobné už od júla minulého roka. Ako príklad uvediem zrno kukurice 130 eur za tonu pred rokom a štvrť dnes 330 eur za tonu,“ vyčíslil Peter Polák, riaditeľ Slovenskej asociácie chovateľov ošípaných.

Podľa neho je sektor chovu ošípaných v zlej situácii už dlho. Veľkou ranou preň bolo pred časom rozšírenie afrického moru ošípaných, ktoré pre prebytok ošípaných v Európe spôsobilo pokles cien. Tie ani v súčasnosti nepokrývajú rastúce náklady na chov, ktoré stúpajú aj v dôsledku sucha.

„Prognóza nie je ružová. Nová nízka úroda a výpadky na trhu v dôsledku vojny na Ukrajine udržia ceny krmovín vysoko aj v tomto roku. Znižovanie počtu ošípaných v Európe sa začalo už koncom minulého roka. Pre plynulé zásobovanie občanov Slovenska bravčovým mäsom je potrebné udržať aj našu už zdecimovanú populáciu ošípaných. Spotreba bravčového mäsa je na Slovensku najväčšia spomedzi všetkých mias, dosahuje vyše 37 kg na osobu a rok.  Sebestačnosť vo výrobe bravčového mäsa je však historicky najnižšia, niekde medzi 22 – 24 percentami. Sektor chovu ošípaných zaznamenal najväčší prepad počtu chovaných zvierat,“ dodal Polák ako ďalšie argumenty na to, aby bol aj sektor chovu ošípaných zaradený medzi subjekty odškodnené za sucho.

Argumentujú aj hydinári

Na potrebu štátnej pomoci upozorňuje aj Únia hydinárov Slovenska. Popri rastúcich cenách energií aj hydinári zaznamenávajú výrazné nárasty cien krmív.

„Za posledné dva roky sme zaznamenali nárast cien kŕmnych zmesí pre hydinu o 59 percent. Najvýznamnejší nárast bol počas roku 2022, kedy náklady na spotrebu krmív stúpli o 35 percent. Na raste cien krmív sa podieľa nielen rast cien obilnín z dôvodu konfliktu na Ukrajine a tohtoročného sucha, ale aj rast cien elektriny a plynu používanej pri výrobe krmív,“ vysvetlil Daniel Molnár z Únie hydinárov Slovenska.

Prehodnotí to ministerstvo?

Hoci materiál schválený vládou, ako aj vyjadrenia ministra z minulého týždňa hovorili jasne, zdá sa, že by sa odškodnenie predsa len mohlo rozšíriť. Viaceré zdroje portálu poľnoinfo.sk potvrdili, že sa o tom uvažuje, možné zmeny naznačil aj minister.

„50 miliónov eur, čo chcem zdôrazniť, je bezprecedentná výška pomoci, ktorú naša vláda ide poskytnúť poľnohospodárom, tak nie je obmedzená na kravy či ovce. Je na všetky hospodárske zvieratá. A my sme povedali, že do konca tohto mesiaca upresníme schému s ohľadom na alokáciu, ktorú sme vyrokovali s ministerstvom financií. Po upresnení prepočtov, ako sa sucho, ktoré spôsobilo hlavne výpadok silážnej kukurice, a teda sú najviac postihnutí chovatelia prežúvavcov, teda kráv, kôz, ako sa to premietlo aj do zvýšených nákladov alebo škôd, ktoré sú spôsobené aj u chovateľov iných hospodárskych zvierat. Takže koncom mesiaca budeme mať presné čísla,“ uviedol Samuel Vlčan ešte túto stredu.

V súvislosti s hydinármi sa však minister už vyjadril aj v tom zmysle, že je pre nich pripravená iná schéma pomoci súvisiaca so zoonózami. V rámci nej sa ešte v prvej polovici roka, teda ešte predtým, ako sa sucho prejavilo na tohtoročnej úrode, rátalo so sumou 2 milióny eur.

Ministerstvo pôdohospodárstva na pondelok 3. októbra avizuje tlačovú konferenciu, kde chce schémy pomoci aj s podrobnosťami predstaviť. Či sa v nich nájdu aj chovatelia monogastrov, teda bude jasné začiatkom nového týždňa. Poľnoinfo.sk bude mať pondelkovú tlačovú konferenciu pokrytú vlastným autorským článkom, ktorý zverejníme ešte pred poludním.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments