Lukáš Hríbik: Podanie evidencie prenajatých a vlastných pozemkov k žiadostiam o priame podpory bude možné len cez novú aplikáciu

Hoci v súčasnosti sektor poľnohospodárstva na Slovensku trápia kardinálne otázky prežitia živočíšnej výroby, zároveň sa blíži termín podávania žiadostí o priame podpory, ktoré sú tiež podstatné pre zachovanie a rozvoj slovenských fariem. Začiatkom roka minister pôdohospodárstva bez bližších informácií oznámil, že „zjednodušená“ verzia registra užívacích vzťahov bude spustená ako súčasť tohtoročnej kampane podávania žiadostí o priame podpory.
V stredu (26.3.2025) Pôdohospodárska platobná agentúra rozposlala žiadateľom o priame platby email s informáciami o skúšobnej verzii aplikácie, cez ktorú bude potrebné tento rok priložiť k žiadosti evidenciu prenajatých a vlastných pozemkov. Na webovej stránke PPA bola v priebehu štvrtka zverejnená informácia, ktorú obdržali žiadatelia už v stredu mailom.
Povinná príloha
Upozorňujeme, že táto evidencia tvorí povinnú prílohu žiadosti. Bez jej predloženia sa žiadosť nepovažuje za kompletnú a PPA o takejto žiadosti nekoná. Inak povedané, bez predloženia evidencie žiadateľ nedostane podporu. Preto je nevyhnutné, aby všetci žiadatelia venovali tejto zmene pozornosť a včas sa na ňu pripravili. Evidencia často obsahuje desaťtisíce riadkov, jej príprava nie je preto triviálna záležitosť a vyžaduje značný čas. Tento rok to ešte komplikuje obmedzená dostupnosť údajov katastra nehnuteľností, ktoré tvoria podklad pre spracovanie evidencie.
Posledné dva roky sa evidencia prikladala k žiadosti ako príloha vo formáte excel, ktorá musela spĺňať formálne požiadavky podľa vyhlášky Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka. Teraz bude možné evidenciu podať výlučne cez novú aplikáciu, pričom evidencia spracovaná k minuloročným žiadostiam do nej nepôjde vložiť. Aj keď sa bude evidencia do aplikácie vkladať zo súborov formátu excel, takýto súbor musí spĺňať formátovanie podľa vzorového súboru, ktorý je k dispozícii priamo v aplikácii. Vo väčšine prípadov by malo byť možné obsah evidencie prekopírovať (CTRL-C a CTRL-V) z minuloročných súborov do vzorového súboru. Upozorňujeme, že do aplikácie je možné vložiť súbor s maximálne 5000 riadkami. Pokiaľ máte katastrálne územia s väčším počtom riadkov, je potrebné ho rozdeliť do viacerých súborov.
Vopred sa podať nedá
Sprístupnená testovacia aplikáciu slúži výhradne na prípravu a kontrolu evidencie. Po vložení súboru s evidenciou ho aplikácia skontroluje a poskytne užívateľovi zoznam chýb, ktoré je potrebné opraviť. Žiadosť by malo byť možné podať aj s chybami, avšak následne bude PPA vyzývať žiadateľov na odstránenie chýb podobne, ako to robila minulý rok. Samotné podanie resp. priloženie evidencie k žiadosti o priame podpory bude realizované ako súčasť žiadosti podávanej cez ÚPVS (slovensko.sk). Po vyplnení žiadosti bude v časti prílohy k dispozícii prepojenie na aplikáciu, do ktorej bude potrebné vložiť pripravené evidencie. V žiadnom prípade to nebude možné spraviť vopred cez sprístupnenú testovaciu aplikáciu ani cez GSAA. Formulár na podanie žiadosti by mal žiadateľa upozorniť, pokiaľ nebude mať korektne priloženú evidenciu.
Informáciu dôležitú pre všetkých žiadateľov, ktorí obhospodarujú viac ako pár hektárov pôdy, PPA v oznámení neuviedla. Evidenciu do novej aplikácie bude možné okrem vkladania excelov s predpísaným formátovaním odoslať aj cez integračné rozhranie. Toto rozhranie slúži na prepojenie aplikácie s informačnými systémami iných dodávateľov. Cieľom je podobne, ako je možné odoslať geopriestorovú žiadosť do GSAA, umožniť odoslať aj evidenciu prenajatých a vlastných pozemkov do novej aplikácie priamo z informačných systémov, v ktorých žiadatelia svoje evidencie spracovávajú. PPA poskytla vývojárom týchto systémom predbežné informácie, ako má toto prepojenie fungovať, avšak rozhranie zatiaľ nie je funkčné ani v testovacom režime. V závislosti od termínu sprístupnenia rozhrania a kompletných podkladov bude záležať, či dodávatelia informačných systémov stihnú toto prepojenie vytvoriť do termínu na podávanie žiadostí.
Aké bude mať nová aplikácia dôsledky pre poskytovanie podpôr?
Cieľom registra užívacích vzťahov je primárne kontrola existencie užívacieho práva žiadateľov o priame podpory k pozemkom, na ktoré podporu žiadajú. Oprávnenosť užívania je nevyhnutným predpokladom pre poskytnutie podpory. Zavedenie tejto kontroly je aj záväzok Slovenska voči Európskej komisii po auditoch, v ktorých sa zistili nedostatky v tejto oblasti. Nová aplikácia má predstavovať „zjednodušenú“ verziu registra. Znamená to, že od tohto roka bude PPA plošne kontrolovať oprávnenosť užívania pozemkov? Nie, lebo sa to z takejto evidencie nedá. A to z viacerých dôvodov:
1.) Vlastníctvo pozemkov je na Slovensku rozdrobené a vo veľkom sa využíva inštitút náhradného užívania. Náhradné užívanie sa z takejto evidencie skontrolovať nedá, lebo neobsahuje geometrické a polohové určenie náhradných pozemkov. V stĺpci pôvod pozemku je možné uviesť sedem možností, skontrolovať sa dajú maximálne dve (CKN a EKN) a aj to len v prípade, ak sa užíva celý pozemok. V momente ak je obhospodarovaná výmera pozemku iná ako celková výmera, bez grafického určenia obhospodarovanej plochy sa kontrola nedá spraviť.
2.) Podľa súčasnej legislatívy je žiadateľ povinný spracovávať evidenciu raz do roka, spravidla k 31. decembru. Pre posúdenie oprávnenosti poskytnutia podpory je ale rozhodujúci 31. máj. Žiadateľ nemá povinnosť prikladať aktuálnu evidenciu. PPA ako správny orgán musí vychádzať z preukázateľne zisteného skutkového stavu. Podkladom nemôže byť stav z predchádzajúceho roka, ktorý nemá súvis so zisťovaným stavom.
3.) Nová aplikácia z evidencie spočítava údaj, ktorý nazýva „celková obhospodarovaná výmera“ a tento porovnáva s výmerou podľa žiadosti. V skutočnosti aplikácia spočíta všetky výmery uvedené v stĺpci „obhospodarovaná výmera pozemku“. Čiže, ak má pozemok 10 spoluvlastníkov, s ktorými má žiadateľ nájomný vzťah, v evidencii bude mať 10 riadkov a aplikácia započíta obhospodarovanú výmeru desaťkrát. Alebo reálny príklad z praxe – 200 ha pozemok so 150 spoluvlastníkmi – súčet bude 30 000 hektárov. Takýto údaj nemá žiadnu výpovednú hodnotu. Každopádne odporúčame splniť požiadavku, aby bol súčet väčší ako výmera v žiadosti. Pri takomto nastavení by to nemal byť problém.
4.) Ak by sa mala krátiť podpora iba na základe súčtu výmery evidencie, ako by sa určila hodnota krátenia? So súčtu nie je možné určiť, na ktorej ploche sa má krátiť a každá plocha môže mať v závislosti od žiadaných schém rôznu výšku podpory.
Zbytočné skomplikovanie byrokracie?
Otázne je, aký to má celé zmysel, keď zavedenie aplikácie žiadnym spôsobom neprispeje k zlepšeniu kontroly oprávnenosti na poskytnutie podpory. Či nejde len o vyhodené peniaze a zbytočné skomplikovanie byrokracie pre žiadateľov.
Napriek tomu, že ani nová aplikácia nedokáže skontrolovať oprávnenosť užívať pozemky, je potrebné, aby poľnohospodári považovali za dôležité mať vysporiadané užívacie vzťahy k pôde, ktorú obhospodarujú a mať komplexne spracovanú evidenciu pozemkov. Je to prostriedok, ako si udržať korektné vzťahy s vlastníkmi pôdy a tým aj pôdu do budúcnosti. Navyše, skutočný register užívacích vzťahov sa pripravuje s predpokladaným zavedením od roku 2028. Spracovanie evidencie a usporiadanie vzťahov so susednými obhospodarovateľmi je dlhodobý proces. Nenechávajte si to na poslednú chvíľu.
Pripomíname, že podľa harmonogramu PPA začne podávanie žiadostí v tomto roku 14. apríla a žiadosť bez sankcií je možné podať najneskôr do 15. mája.
to budú opäť nervy…….ako by bolo tej byrokracie málo.
Na ministerstve už fakt nevedia čo majú robiť „od dobroty“? Načo vymýšľať nezmysly, keď to nič nerieši. Trebalo nechať po starom ako za posledné roky, každý mal zakúpený program a odovzdával zoznam pozemkom v excelovskej tabuľke. Po novom čo treba nahrať pozemky je aspoň program kompatibilný už v minulosti zakúpeným,… Celý komentár »
Som to skúšal, ale musím dať každý kataser do iného súboru.
šak to nefunguje či? su tam bludy v angl. jazyku
staci si zmenit jazyk v prehliadaci na SVK
Naozaj?
A ktorý idiot to tam dal po anglicky, koľko angličanov hospodárí na Slovensku