Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Živočíšna výroba

Poľnohospodári zatiaľ žiadajú 38 miliónov eur. Čas majú do stredy

Poľnohospodári zatiaľ žiadajú 38 miliónov eur. Čas majú do stredy
insert_photopixabay.com

Čas na podanie žiadosti o odškodné za sucho sa kráti. Výzvu Pôdohospodárska platobná agentúra otvorila len minulý pondelok 24. októbra 2022. Žiadosť je však možné podať len do tejto stredy. Krátkosť času odôvodnilo ministerstvo pôdohospodárstva pred časom tým, že peniaze chce vyplatiť oprávneným žiadateľom ešte v tomto roku.

„Schválenú štátnu pomoc v objeme 50 miliónov eur vyplatíme prvýkrát vo svojej histórii ešte tento rok a chovatelia nebudú musieť čakať na kompenzáciu sucha niekoľko rokov, ako tomu bolo v minulosti. Som rád, že poľnohospodárom vieme aj takto pomáhať, a že nová PPA funguje plnohodnotne a dobre,“ vyjadril sa Jozef Kiss, generálny riaditeľ PPA.

Práve záväzok k skorému vyplateniu peňazí neumožňuje dlhší časový interval pre podávanie žiadostí.

Registrácia v DataCentre pred podaním žiadosti na PPA

„Pôdohospodárska platobná agentúra pripomína oprávneným žiadateľom, že na prihlásenie sa do výzvy zostáva už iba niekoľko dní. Posledný deň, kedy tak môžu urobiť je streda 2. novembra 2022. Pripomíname to najmä  preto, aby to žiadatelia stihli, keďže nevyhnutnou podmienkou je ich registrácia v DataCentre, ktorú musia urobiť ešte pred odoslaním žiadosti na PPA,“ uvádza PPA vo svojom stanovisku.

Počet žiadateľov rastie každým dňom.

„Ku dňu 28.10.2022 (piatok) má PPA v systéme ITMS2014+ importovaných 1 591 žiadostí o poskytnutie dotácie. K dnešnému dňu  – 31.10.2022 do 08,00 hodine bolo prijatých 1968 žiadostí za viac ako 38 miliónov eur,“ informovala portál poľnoinfo.sk platobná agentúra.

Na odškodnenie následkov sucha je alokovaných celkovo 50 miliónov eur. Oprávnenými žiadateľmi sú chovatelia takmer všetkých hospodárskych zvierat. Peniaze môžu po podaní žiadosti získať poľnohospodári, ktorí chovajú dojnice, dojčiace kravy, ostatný hovädzí dobytok, ovce, kozy, ošípané, nosnice, výkrmové kurčatá chované na mäso, ostatné kury, morky, husi a kačice vrátane rodičovských párov a odchovu a koňovité zvieratá. Výšku odškodného stanovilo ministerstvo na dobytčiu jednotku, v závislosti od druhu zvieraťa a lokality, v ktorom sa chov nachádza. Vyššiu sumu dostanú regióny, ktoré podľa mapy sucha boli nedostatkom zrážok postihnuté najviac.

Udržanie stavov zvierat

Žiadosti musia byť podávané prostredníctvom systému ITMS2014+, preto je potrebná registrácia žiadateľa v DataCentre na webovom odkaze https://www.itms2014.sk/. Podanie žiadosti o aktiváciu konta nenahrádza samotné podanie žiadosti o dotáciu, je iba nevyhnutným predpokladom na jej spracovanie,“ upozorňuje PPA.

Na jedného chovateľa vyplatí štát odškodné najviac do výšky 500 tisíc eur. Vo výzve môžu uspieť len podniky, ktoré majú vyrovnané záväzky voči štátu a podľa Centrálnej evidencie hospodárskych zvierat nesmú mať nulový stav hospodárskych zvierat k augustu tohto roka.

„Podmienkou získania kompenzácie je zachovanie deklarovaného počtu zvierat k 31. 8. 2023, ku ktorému sa chovateľ dobrovoľne zaviaže v žiadosti. Počet zvierat v porovnaní s referenčným  stavom k 31. 8. 2022  v Centrálnej evidencii hospodárskych zvierat k 31. 8. 2023 nesmie v chove klesnúť pod 70 percent, povolená odchýlka je mínus 5 percent,“ upozorňuje PPA.

Štát sa pri odškodnení zameral na chovateľov zvierat v záujme zachovať ich stavy na Slovensku. Poľnohospodári, ktorí zvieratá nechovajú, na odškodné nárok nemajú. Pre pestovateľov v rámci špeciálnej rastlinnej výroby však štát avizuje otvorenie inej výzvy v objeme 15 miliónov eur, ktoré by mali pomôcť vyrovnať sa s nárastom cien energií.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: pixabay.com

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments