Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Horúčavy zvýrazňujú sucho, trpí ním väčšina územia SR

Horúčavy zvýrazňujú sucho, trpí ním väčšina územia SR
insert_photoIntersucho

Opakujúce sa vlny horúčav zhoršujú na Slovensku sucho. Jeho rôznou intenzitou sú aktuálne zasiahnuté približne dve tretiny územia krajiny. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) v klimatologickom zhodnotení 28. týždňa.

Približuje, že počas piatich týždňov od 12. 6. do 16. 7. dosiahli najmenšie úhrny zrážok iba okolo desiatich milimetrov, predovšetkým na juhozápade SR, v regiónoch Záhoria, Malých Karpát a čiastočne aj Podunajskej nížiny.

“Veľmi málo zrážok v tomto období sme zaregistrovali aj v niektorých dolných častiach Horehronia, medzi zrážkovo chudobné regióny Slovenska treba v analyzovanom období zaradiť aj Nitru,” hodnotia meteorológovia.

V Kuchyni na letisku zaznamenali iba 14 percent dlhodobého priemerného úhrnu zrážok v sledovanom období, v Nitre predstavovali zrážky necelú tretinu dlhodobého priemerného úhrnu.

“Všeobecne sa dá konštatovať, že relatívny nedostatok zrážok v tomto období prevládal aj v severozápadnej a severnej časti Slovenska, aj keď zaznamenané tamojšie úhrny zrážok vyjadrené v absolútnych hodnotách boli vyššie,” uvádzajú meteorológovia na sociálnej sieti.

Poukazujú pritom, že v Oravskej Lesnej spadla v sledovanom období necelá polovica dlhodobého priemerného zrážkového úhrnu.

Deficit pôdnej vlahy sa týka takmer celého územia SR.

“Pôda je mierne a extrémne vyschnutá na väčšine západného Slovenska a na severe stredného Slovenska. Extrémne sucho je na Orave, Považí a v Žiarskej kotline,” dodáva SHMÚ.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: Intersucho

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments