Zadajte hľadaný výraz

Potravinárstvo Zo sveta

ČR: Dovoz kuracieho mäsa zo Slovenska sa viac ako strojnásobil

ČR: Dovoz kuracieho mäsa zo Slovenska sa viac ako strojnásobil
insert_photoagrokomplex.sk - Eu Poultry

Dovoz kuracieho mäsa zo Slovenska na český trh sa za prvých päť mesiacov tohto roka v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka viac ako strojnásobil, povedal dnes novinárom český minister poľnohospodárstva Marek Výborný (KDU-ČSL). Často ide podľa neho o mäso ukrajinského pôvodu, ktoré cez Slovensko smeruje ďalej na trh Európskej únie.

O dovoze kuracieho mäsa a systéme jeho kontroly na Slovensku dnes Výborný rokoval so slovenským ministrom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Jozefom Bírešom. Podľa Výborného sa v poslednom čase často objavujú informácie, že český trh zaplavuje lacné hydinové mäso z Ukrajiny a že nespĺňa požiadavky legislatívy EÚ.

„Riešili sme informácie našich producentov, z ktorých vyplýva, že rastie dovoz hydinového mäsa z Ukrajiny na Slovensko, ktoré je potom prebalené a uvádzané na trh EÚ pod hlavičkou Slovenska. Pán minister ma ubezpečil, že Slovensko už pred rokom sprísnilo kontroly dovozu z Ukrajiny, a to nielen obilnín, olejov alebo medov, ale práve aj hydinového mäsa,“ povedal Výborný.

Minister Bíreš opísal českej strane mechanizmus kontrol a opatrení na Slovensku. Colné úrady na Slovensku hlásia tamojšej veterinárnej správe každú zásielku mäsa z Ukrajiny. Tá je potom na trh uvoľnená až vo chvíli, keď je veterinárne skontrolovaná. Slovenský minister tiež uviedol, že zvýšené množstvo dovozov dozorné orgány výrazne zaťažuje, Slovensko preto posilnilo veterinárny dozor o ďalších pracovníkov.

85 percent mäsa smeruje do EÚ

„To, čo je teraz na Slovensku, bude onedlho aj v Českej republike. Nemôžeme do budúcnosti očakávať, že dovozy klesnú, skôr sa budú zvyšovať. Sme za všestrannú pomoc Ukrajine, ale za podmienky, že dovoz potravín nemôže deformovať vnútorný trh,“ povedal novinárom Bíreš.

Za prvých päť mesiacov tohto roka v porovnaní s obdobím januára až mája roku 2022 podľa neho vzrástol dovoz potravín z Ukrajiny na Slovensko o 734 percent.

„U spracovateľa kuracieho mäsa na Slovensku je biznis plán postavený na princípe, že 85 percent kuracieho ide do Európy, a to vrátane Českej republiky, a 15 percent zostáva na Slovensku,“ doplnil Bíreš.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: agrokomplex.sk - Eu Poultry

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments