Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

Vyčlenených je 8 miliónov, poľnohospodári zatiaľ nežiadajú ani 4 milióny

Vyčlenených je 8 miliónov, poľnohospodári zatiaľ nežiadajú ani 4 milióny
insert_photoTASR

Čas na podanie žiadosti o dotáciu na platenie poistného sa pre prvovýrobcov kráti. Výzva, ktorú Pôdohospodárska platobná agentúra otvorila ešte v apríli, sa totiž čoskoro uzavrie. Žiadosti je možné podávať len do 26. júna.

„Aktuálna alokácia finančných prostriedkov na opatrenie pomoci zamerané na platby poistného v poľnohospodárskej prvovýrobe predstavuje sumu 8 miliónov eur,“ potvrdilo tlačové oddelenie ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka.

Voľných prostriedkov je pritom ešte stále dosť. Z aktuálnych štatistík vyplýva, že v dosiaľ podaných žiadostiach poľnohospodári žiadajú ani nie o polovicu vyčleneného balíka.

„Pôdohospodárska platobná agentúra prijala od 26. apríla 2023 v rámci Výzvy o poskytnutie dotácie na platby poistného v poľnohospodárskej prvovýrobe 352 žiadostí v hodnote takmer 3 510 563 eur,“ uvádza sa v tlačovej správe Pôdohospodárskej platobnej agentúry.

Záujemci o podpory poistného tak majú ešte možnosť svoju žiadosť podať. V minulých rokoch tak urobilo výrazne viac poľnohospodárov, ako v tom aktuálnom. Napríklad v roku 2021 o dotáciu požiadalo viac ako 900 žiadateľov, v roku 2019, v ktorom štát túto formu štátnej pomoci spustil, to bolo 500 žiadateľov. Balík peňazí sa pritom v predchádzajúcich rokoch podarilo vyčerpať spravidla takmer celý. Cieľom podpory je zvýšiť záujem poľnohospodárov o poisťovanie úrody, ktoré u nás za zahraničím zaostáva.

V rastlinnej výrobe by som prepoistenosť odhadol ľahko nad 40 percent, v susednom Rakúsku je pritom poistených viac ako 85 percent z celkovej ornej pôdy, a to najmä vďaka stabilite v podpore poistenia,“ vysvetlil Dalibor Bán z Agra poisťovne.

Osem miliónový balík bol na podporu poistenia vyčlenený aj v roku 2022. Štát ho postupne navyšoval aj pre rastúci záujem o dotované poistenie. Dá sa predpokladať, že o peniaze ešte do uzavretia aktuálnej výzvy prejavia záujem ďalší pestovatelia.

„Žiadosti môžu žiadatelia posielať do 26. júna 2023, pričom je dôležité, že tak môžu urobiť aj v prípade, že ešte nedisponujú potvrdením poisťovne o výške oprávnených nákladov. Žiadateľ si v žiadosti uvedie výšku ročného poistného a požadované poistné náklady na základe poistnej zmluvy, prípadne uvedie kvalifikovaný odhad, ak zmluvu ešte s poisťovňou neuzavrel,“ pripomína Pôdohospodárska platobná agentúra.

Doklady aj dodatočne

Doklady o výške aj úhrade poistného môžu žiadatelia agentúre doručiť aj dodatočne, po uzavretí výzvy.

„Žiadatelia ich môžu do systému  ITMS2014+ vkladať do 6.10.2023 – vrátane,“ dodáva PPA.

Samotné žiadosti treba agentúre doručiť do stanoveného termínu – 26.júna. Obdobie na podávanie žiadostí bolo tento rok dlhšie, ako vlani. V roku 2022 totiž agentúra výzvu vyhlásila až v polovici mája, tento rok to bolo už koncom apríla. Poľnohospodári tak mali viac času na rozhodovanie aj prípravu podkladov k žiadostiam.

„Bolo by však ideálne, ak by bola výzva zverejnená ešte skôr a na dlhšiu dobu – napríklad od februára do konca mája. Niektoré riziká sú totiž viazané ku konkrétnym termínom – napríklad pre komplexné krytie všetkých vegetačných fáz pre južné okresy je sucho potrebné upísať do 1. apríla,“ skonštatoval Dalibor Bán z Agra poisťovne.

Naďalej platí, že žiadosti o dotáciu možno podať dvomi spôsobmi – elektronicky, ak štatutárny orgán podniku disponuje kvalifikovaným elektronickým podpisom. Ak nie, môže žiadosť predložiť poštou, s úradne overenými podpismi.

„V zmysle aktuálne platnej schémy môže byť pomoc poskytnutá do 70 percent oprávnených nákladov na poistné,“ dodáva Pôdohospodárska platobná agentúra.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: TASR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments