Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Poistné plaťte až po podaní žiadosti

Poistné plaťte až po podaní žiadosti
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Výzva na podporu poistného v poľnohospodárskej prvovýrobe je otvorená od 27. mája 2022. Finančná alokácia podpory je o dva milióny eur vyššia, ako v roku 2021.

„Celková alokácia podpory dosahuje 8 miliónov eur. Finančná alokácia v roku 2021 dosiahla 6 miliónov eur a výsledná výška podpory bola 5,95 milióna eur,“ informuje portál poľnoinfo.sk tlačový odbor agrorezortu.

Intenzita pomoci môže byť maximálne 65 percent oprávnených nákladov.

„Poľnohospodári by si mali dať pozor na to, aby pred podaním žiadosti o poskytnutie dotácie na platby poistného v poľnohospodárskej prvovýrobe neuhrádzali splátky poistného,“ upozorňuje Dalibor Bán, riaditeľ Agra poisťovne.

Úhrady poistného zaplatené pred podaním žiadosti nie sú považované za oprávnené náklady, a z týchto častí žiadatelia nemôžu obdržať od PPA refundáciu.

„Žiaľ, do tejto kategórie spadajú aj vzájomné zápočty poľnohospodárov a poisťovne, napríklad v prípade vyplatenia poistného plnenia po škodách, kedy sa poistné môže započítať s odškodnením až po podaní spomínanej žiadosti žiadateľom na PPA,“ informuje D. Bán.

Konečná výška percenta refundácia nákladov na poistné závisí od záujmu poľnohospodárov, ako aj od nárastu cien komodít. Zvýšené finančné hodnoty produkcie z hektára pôdy sa premietajú do ceny poistenia. Ministerstva pôdohospodárstva sme sa preto pýtali, či zvýšená suma na 8 miliónov eur je konečná.

„Možné navýšenie alokovanej sumy závisí od aktuálnych možností rezortného rozpočtu,“ informuje nás agrorezort.

Poľnohospodári môžu podávať žiadosti o podporu od 27. mája do 27. júla 2022. Platbu je nutné vykonať do konca septembra a úhradu vydokladovať na PPA najneskôr 7. októbra 2022.

„Poľnohospodári môžu očakávať preplatenie poistného v 4. štvrťroku v závislosti od realizácie procesov na PPA,“ uzatvára tlačový odbor.

 

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments