Boj s energetickou krízou, prispôsobenie sa novým pravidlám spoločnej poľnohospodárskej politiky aj nástrahy počasia. Aj to sú výzvy, ktoré podľa najväčšej agropotravinárskej organizácie – Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory, prináša rok 2023, v ktorom možno očakávať dozvuky problémov z predchádzajúceho roka. Podrobnosti priblížil v rozhovore Emil Macho, predseda SPPK.
Namiesto vylepšovania podnikateľských podmienok, a to najmä v časoch, keď sa celý svet zmieta v mimoriadne krízovom období, dostali poľnohospodári nečakaný a neželaný darček. Kým členské krajiny Európskej únie zmierňujú následky pandémie koronavírusu na agropotravinársky sektor, dlhodobo zvyšujú konkurencieschopnosť svojich výrobcov potravín, chovateľov a pestovateľov, Slovensko ide opäť v prípade agropotravinárstva trochu iným smerom.
Na podanie žiadosti o priame platby pre tento rok zostáva čas už len do tohto piatka. Aj napriek koronakríze a mnohým obmedzeniam na úradoch aj v bežnom živote, ktoré aj Slovensko znášalo v uplynulých týždňoch, rezort pôdohospodárstva dátum na podanie žiadosti neposunul. Tak ako po iné roky, aj tento rok treba žiadosť bez rizika sankcie podať do 15. mája 2020.
Silné protikorupčné opatrenia, snaha narobiť poriadky s pôdou v jej prerozdeľovaní zo strany Slovenského pozemkového fondu, aj kritika pre nekonkrétnosť a ignorovanie názoru samotných poľnohospodárov. Aj takto možno zhrnúť programové vyhlásenie vlády vo vzťahu k agrosektoru z pohľadu poľnohospodárov. Na otázky odpovedal predseda SPPK Emil Macho.
Rada poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv, ktorá zabezpečuje viac ako 90 percent produkcie potravín, je rozhorčená z prístupu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR pri komunikácii programového vyhlásenia vlády v oblasti agropotravinárstva. Uviedli to dnes na brífingu štyria predstavitelia poľnohospodárskych samosprávnych organizácií.
Slovenskí potravinári volajú po väčšom potravinovom vlastenectve. Národné vlády jednotlivých krajín Európy totiž práve v čase pandemickej situácie nového koronavírusu prinášajú konkrétne opatrenia na zvýšenie spotreby potravín. Prečo tomu nie je tak aj na Slovensku? Z radov potravinárov a poľnohospodárov sa ozývajú kritické hlasy a výzva k nevyhnutnej zmene. Uviedla to Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).
Práve zvyšujúci sa počet ochorení na koronavírus a nutnosť poznať odpovede na súčasné fungovanie agropotravinárskych podnikov znásobuje mimoriadnu opodstatnenosť okamžitej úzkej spolupráce Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory /SPPK/ s budúcim ministrom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, ktorým sa stane Ján Mičovský.
Rok 2020, ale aj rok 2021 budú pre slovenských poľnohospodárov a potravinárov kľúčovými. Toto obdobie charakterizujú parlamentné voľby v SR, zostavenie novej vlády a príprava budúcej Spoločnej poľnohospodárskej politiky (CAP) po roku 2020. Uviedla to pre TASR Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK).
Najkomentovanejšie za 7 dní