Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa MPRV SR Z domova

Ministerstvo si poradilo aj bez názoru poľnohospodárov a potravinárov

Ministerstvo si poradilo aj bez názoru poľnohospodárov a potravinárov
insert_photoautor

Rada poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv, ktorá zabezpečuje viac ako 90 percent produkcie potravín, je rozhorčená z prístupu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR pri komunikácii programového vyhlásenia vlády v oblasti agropotravinárstva. Uviedli to dnes na brífingu štyria predstavitelia poľnohospodárskych samosprávnych organizácií.

Tézy poslali, odpoveď nedostali

„Ani nie 24 hodín od nástupu novej vlády sme sa stretli s ministrom pôdohospodárstva a komunikovali sme, prečo je pre nás programové vyhlásenie vlády dôležité a na aké otázky sa v dobe koronavírusu zamerať. O to s väčším prekvapením musíme dnes konštatovať, že ministerstvo z nášho pohľadu absolútne zlyhalo v komunikácii s poľnohospodárskymi a potravinárskymi samosprávami,“ povedal predsedajúci RPPS SR a zároveň predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Emil Macho.

Rada poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv pripravila prioritné tézy ako podklad k programovému vyhláseniu vlády a posledný marcový deň ich na ministerstvo pôdohospodárstva poslala.

K finálnemu návrhu agrorezortu sa zástupcovia slovenských poľnohospodárov dostali až včera večer. Predchádzala tomu minulotýždňová tlačová správa s apelom SPPK ku komunikácii alebo včera podvečer zverejnená pozvánka na dnešný brífing v servise tlačových agentúr. Finálna verzia nôt, ako budú predstavitelia štátu hrať poľnohospodárstvu na strunu, nebola pripravovaná a konzultovaná s tými, ktorých sa prioritne dotýka.

Pripomína to tak situáciu, keď sa niektorí zástupcovia poľnohospodárov pred vyše rokom domáhali komunikácie s rezortným ministerstvom ohľadne výšky normatívov na zelenú naftu. Oficiálna diskusia k nim ale neprebehla a vtedajší a vlastne aj súčasný generálny riaditeľ sekcie poľnohospodárstva Štefan Ryba, tieto čísla veľmi opatrne dávkoval verejnosti. Portál poľnoinfo.sk vtedy zverejnil len výšku normatívov pri štyroch komoditách (dve za rastlinnú a dve za živočíšnu výrobu), lebo iné údaje mu neboli poskytnuté. Oficiálne sa ich poľnohospodári, bez diskusie, dozvedeli až z tlačovej konferencie vtedajšej šéfky rezortu.

Chýba odbornosť a nadhľad

Je nemysliteľné, aby štát určil mantinely ďalšieho vývoja agropotravinárstva bez toho, aby poznal názor samotných poľnohospodárov a potravinárov. Zásadné dokumenty sa tvoria na základe poznatkov priamo z praxe, teda priamo po konzultácii s poľnohospodármi a potravinármi. Momentálne je to o nás bez nás. Spôsob, aký zvolilo nové vedenie ministerstva, preto nepovažujeme za korektný“, uviedol dnes Emil Macho.

Ten vidí v predloženom dokumente aj úplne zbytočne vrážaný klin medzi malých prípadne rodinných farmárov a veľkých poľnohospodárov.

„Nedeľme sa na malých a veľkých. Rozdeľujme sa na tých, čo prinášajú pridanú hodnotu a tí čo ju nevytvárajú. Nemôžeme ani toľko povinné zastropovanie priamych platieb považovať za dogmu a niekde od stola po troch týždňoch vypáliť, že ideme zastropovať farmy bez toho, aby sme k tomu viedli diskusiu. Nikto nebude mať nič proti zastropovaniu, ktoré bude mať za účel oddeliť aktívnych od neaktívnych. Nám ale chýba odbornosť a nadhľad. Nechceme aby sa tu pestovali štyri plodiny a mali sme tu obrovské lány. Druhý extrém je ale sen, že tu budeme mať niekde na lazoch 20-30 rodinných fariem a chovať dvadsať kôz. Jednoducho musíme nájsť medzi týmito extrémnymi pohľadmi prienik,“ povedal  Emil Macho.

Nájomné zmluvy

Ten hovorí, že nepozná poľnohospodára, ktorý na Slovensku chce vyššie dotácie na základné štyri – päť poľných plodín.

 „Poznám len poľnohospodárov, ktorí chcú vyššie podpory, aby boli konkurencieschopní v živočíšnej a špeciálnej rastlinnej výrobe. Chceme mať viac zemiakov, šošovice, hydiny, slovenských vajec, bravčového mäsa! To sú pre nás tie priority. Nikto tu nežiada prostriedky na obrovské lány pšenice, repky, kukurice. Poďme sa na to zamerať a v tomto sa zhodneme aj s ministerstvom,“ hovorí Emil Macho.

S agroministerstvom sa však nezhodnú napríklad v tom, že návrh programového vyhlásenia vlády, podľa E. Macha, hovorí, že k podávaniu žiadosti o priame platby bude nutné prikladať nájomné zmluvy.

„Máme k tomu spracovanú analýzu, kde nie sme proti tomu, aby došlo k usporiadaniu. To sa ale nedá urobiť za rok alebo dva. Treba sa na to pripraviť a každá jedna nájomná zmluva musí byť niekde evidovaná. Nahraďme vysnívaný svet, často populistický, za odborný,“ myslí si Emil Macho.

Toho nenadchla ani formulácia k štátnej pomoci.

„Nemáme jasne definované, ako bude vyzerať štátna pomoc. Je tam iba vágne vyjadrenie – s ohľadom na rozpočet. Dlhodobo pritom hovoríme, že mali by sme sa dorovnávať minimálne na úroveň krajín V4,“ hovorí Emil Macho.

Názory predstaviteľov RPPS

Potravinári sa s vyjadreniami prvovýroby stotožňujú a ústami Daniela Poturnaya, predsedu  Potravinárskej komory Slovenska, hovoria, o troch aktuálnych prioritách. Príprave notifikovaných schém štátnej pomoci pre potravinárov, vymenovaní štátneho tajomníka pre potravinárstvo a príprave spoločnej poľnohospodárskej politiky.

„Maďarské ministerstvo pôdohospodárstva prijíma opatrenia spolu s vládou na podporu poľnohospodárov. Česká vláda rozhodla o dofinancovaní druhého piliera vo výške 5 miliárd českých korún. U nás sa ani nevieme stretnúť s ministrom, čo je v našom sektore kritické a čo potrebujeme riešiť. Ponúkame odbornú podporu MPRV a sme presvedčení, že naša vzájomná komunikácia je absolútne nevyhnutná,“ povedal D. Poturnay.

Pálčivé problémy nastolila aj Helena Patasiová, zástupkyňa poľnohospodárov združených v Agrárnej komore Slovenska. Hovorila o drobných a reálnych roľníkoch, ktorí v týchto dňoch nedokážu z dôvodu zatvorených trhovísk predať sadenice zeleniny, o dočasnom zrušení povinnosti držať úhor alebo o aktuálnom nie príliš priaznivom vývoji zrážok.

„Slovensko, Európa a svet sa nachádzajú vo veľmi výnimočnom období a každý štát a politik si musí uvedomiť, že v tomto čase sa treba správať ako v čase vojny. Je to skutočnosť, ktorú málokto z nás zažil. Ak boli iné ochorenia, alebo situácie, bolo to málo v porovnaní s tým, čo sa odohráva teraz. Farmári, poľnohospodári, potravinári by sa mali dostať na piedestál v myšlienkových pochodoch slovenskej exekutívy, ale aj slovenských občanov, ktorí by v nich mali nájsť ochrancov vlastných záujmov v podobe bezpečnosti v základných potravinách,“ myslí si Milan Mišánik, predseda Zväzu poľnohospodárskych družstiev a obchodných spoločností.

Podľa informácií predstaviteľov RPPS bude programové vyhlásenie zajtra schvaľovať vláda a v pondelok poslanci Národnej rady SR.

„Urobím všetko preto, aby sa tam aj napriek extrémne krátkemu času niektoré naše pripomienky dostali,“ hovorí Emil Macho.

[poll id=“19124″]

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: autor

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Realist
Realist
15. apríl 2020 18:10

Tento novy minister sa boji komunikacie s realnymi polnohospodarmi a radsej riesi problemy so zahradkarmi a s tymi co maju dve kozy potom to takto vyzera. Pan Matovic tvrdil ze vypocuju kazdeho a spolocne budeme riesit problemy vidim Ze uz je dokomunikovane

Steve Podborski
Steve Podborski
16. apríl 2020 15:41

Macho takto pred rokom deklaroval, ako legálne obhospodarujú tisíce hektárov, aký majú obrovský počet nájomných zmlúv. A zrazu má problém čokoľvek deklarovať ? Čo robil za čias Matečnej okrem toho, že sa s ňou neustále pretŕčal ? Zubami-nechtami bránil registru nájomných zmlúv, bránil pozemkovým úpravám a ktovie čo ešte. A… Celý komentár »