Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Čo bude so sadenicami?

Čo bude so sadenicami?
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Hoci život na poliach a v sadoch sa ani pre šírenie koronavírusu nezastavil a práce neustále pokračujú, ako problémový sa javí odbyt sadeníc. Tie už na jeseň a v zime začalo pripravovať mnoho pestovateľov, umiestniť ich chceli práve na jarnom trhu. Väčšina sadeníc sa predáva na trhoviskách, ktoré sú však aktuálne zavreté.

„Poľnohospodári robia na poliach, pripravujú sadenice zeleniny. Nevedia kto im ich vykúpi, keďže trhoviská sú zatvorené. Snažíme sa komunikovať so štátnymi organmi a očakávame, kedy dôjde k uvoľneniu zákazu a opäť sa bude môcť predávať sadba na trhoch,“ vyjadrila sa Helena Patasiová z Agrárnej komory Slovenska.

K výzve otvoriť trhoviská sa pridáva aj Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora.

„My chápeme aj pána premiéra a krízový štáb, že jednoducho treba šírenie nákazy zastaviť, ale tu vyvstáva aj druhá otázka, že keď ten malý živnostník vrazil do toho peniaze aj svoju prácu, tak kto mu to preplatí? Čiže každé jedno rozhodnutie stojí aj peniaze. Ľudia si od jesene pripravujú priesady či už uhoriek, šalátov, ktoré chystali na trhový predaj v okresných a krajských mestách. Chceme apelovať aj cez médiá na krízový štáb, aby zvážil otvorenie takýchto verejných priestranstiev, kde  je z nášho pohľadu nákaza oproti obchodným centrám minimalizovaná,“ vyjadril sa predseda SPPK Emil Macho.

Na rozdiel od zeleninárov, ovocinári s predajom problém nemajú. Pomohlo im najmä nedávne otvorenie záhradníctiev.

„Všetok náš biologický materiál je v záhradných centrách. Veľmi nám pomohlo, že sa tieto centrá mohli otvoriť a ešte asi týždeň bude pokračovať predaj ovocných stromov,“ vysvetlil Marián Varga z Únie ovocinárov.

Ovocinári sa postupne chystajú aj na nadchádzajúce samozbery. Tie prvé by na jahodových poliach mohli začať asi o mesiac, v závislosti od lokality. Nateraz zakázané nie sú.

„Samozrejme, bude nutné dodržať všetky hygienické nariadenia, aj povolený počet ľudí na výmeru daného sadu. Zrejme bude chodiť menej ľudí, nebudú chodiť spolu celé rodiny, ale na druhej strane, samozbery sú vonku, v prírode, takže aj šírenie nákazy je tam menšie,“ dodal Varga.

Problémy ale môžu mať drobní predajcovia, ktorí obraté ovocie zo samozberov opäť predávajú na trhoviskách.

Na Slovensku stále zostáva zavretých mnoho obchodov a predajných miest. O poľavení v opatreniach by mal krízový štáb rozhodnúť v nasledujúcich dňoch. Agrosektor odborníkov aj vládu vyzýva, aby v prípade ďalšieho zamedzenia predaja sadeníc na trhoviskách zvážila pomoc odvetviu v podobe odškodnenia.

Autor článku: Roland Bystrický
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments