Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa MPRV SR Z domova

Priame platby – čas sa kráti a žiadostí je podaných málo

Priame platby – čas sa kráti a žiadostí je podaných málo
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Na podanie žiadosti o priame platby pre tento rok zostáva čas už len do tohto piatka. Aj napriek koronakríze a mnohým obmedzeniam na úradoch aj v bežnom živote, ktoré aj Slovensko znášalo v uplynulých týždňoch, rezort pôdohospodárstva dátum na podanie žiadosti neposunul. Tak ako po iné roky, aj tento rok treba žiadosť bez rizika sankcie podať do 15. mája 2020.

K utorku len 13 a pol tisíc žiadostí

„Agrorezort plne zabezpečil štart kampane a v prípade predĺženia termínu by došlo aj k oneskoreniu vyplácania, čo by poľnohospodárom mohlo spôsobiť značné finančné komplikácie. Ministerstvo preto upozorňuje žiadateľov, aby nenechávali podanie žiadosti na poslednú chvíľu,“ uviedlo tlačové oddelenie MPRV SR.

Do utorňajšieho poludnia mal rezort na stole asi 13 a pol tisíc žiadostí. Každoročne o priame platby žiada celkovo asi 19 tisíc subjektov.

„Poľnohospodári sa dátumu podávania žiadostí museli prispôsobiť. Snažia sa využívať elektronické podávanie žiadostí. Je v záujme poľnohospodárov, aby pri podávaní žiadostí dodržali stanovenú lehotu, keďže si uvedomujú krátenie množstva vyplatených finančných prostriedkov, ak by zmeškali riadny dátum podávania žiadostí. Sme si vedomí, že prípadný posun súčasného termínu žiadostí o jeden mesiac by mal automaticky vplyv aj celý proces administrácie žiadostí, čo by mohlo ovplyvniť samotné koncoročné vyplácanie žiadostí. Česká republika aj napriek tomu predĺžila termín podávania žiadostí o celý jeden mesiac až do 15. júna,“ uviedla Jana Holéciová z SPPK.

Podľa nášho rezortu by posun termínu spôsobil viaceré problémy. Rezort pripomína, že podanie žiadosti po termíne 15.5. znamená zníženie sumy, na ktorú by mal žiadateľ nárok za každý pracovný deň o jedno percento. Ak omeškanie presiahne 25 kalendárnych dní, žiadosti sa považujú za neprípustné a príjemcovi sa neposkytne žiadna podpora.

V praxi sa preddavkov pre všetky subjekty zatiaľ nedočkali

Poľnohospodári v súvislosti s aktuálnou situáciou žiadajú aj o vyplatenie preddavkov na priame platby všetkým žiadateľom, a nie len vybraným skupinám tak, ako je to na Slovensku bežné.

„Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora požadovala od Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, aby zabezpečilo vyplácanie preddavkov na všetky priame platby za rok 2020 v súlade s legislatívou EÚ. Túto tému sme riešili aj v rámci krízového štábu. Rovnako sa tak totiž  deje aj v iných členských krajinách,“ informuje Jana Holéciová.

Vyplatenie preddavkov poľnohospodárovi zjednodušuje podnikanie, keďže vďaka tomuto kroku má v predstihu k dispozícii časť podpory, s ktorou môže hospodáriť počas kalendárneho roka.

„Vyplatenie preddavkov je veľmi žiaduce a vo veľkej miere poľnohospodárom pomôže. Máme tu následky koronavírusu a ekonomické vplyvy pandemickej situácie na hospodárenie podnikov. Súčasná situácia spôsobuje prepady cien agropotravinárskych komodít na európskom trhu a rovnako aj hromadenie prebytkov, ktoré teda prirodzene stláčajú cenu tovarov dole. Rovnako sa poľnohospodár bude musieť vyrovnať s následkami mrazov a sucha, ktoré znížia množstvo a kvalitu úrody a tým aj tržby za dopestovanú produkciu. Aj preto by poľnohospodárom výrazne pomohli vyplatené nové finančné prostriedky v podobe vyplatených preddavkových platieb,“  dodala Holéciová.

Či rezort požiadavke vyhovie, je otázne. V minulosti poľnohospodári o vyplatenie preddavkov všetkým subjektom žiadali opakovane, v praxi sa toho nedočkali.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments