Zadajte hľadaný výraz

Branding Ematech 2020-07 LEFT
Branding Ematech 2020-07 RIGHT
Branding Ematech 2020-07 TOP
Článok dňa Z domova Živočíšna výroba

Preddavky sú opäť len pre vybraných poľnohospodárov

blank

Aj v tomto roku ministerstvo pôdohospodárstva vyplatilo preddavky na priame platby. Dostalo ich 4126 žiadateľov – chovateľov hospodárskych zvierat. V predstihu pred ostatnými agropodnikateľmi si rozdelili balík vyše 20 miliónov eur.

„Preddavky na priame platby na zvieratá podľa NV č. 36/2015 obdržia všetci chovatelia oprávnených kategórií zvierat, ktorí splnili podmienky oprávnenosti a zároveň majú ukončené ich overovanie,“ vyjadril sa Daniel Hrežík z MPRV SR.

Vyplácanie preddavkov poľnohospodársky sektor víta. Viac by však uvítal, keby sa peniaze vopred dostali všetkým poberateľom priamych platieb. O tie tento rok požiadalo vyše 18,5 tisíc agropodnikateľov.

„Určite by sme to privítali. Bolo by ideálne, keby preddavky vyplácal štát aj tým poľnohospodárom, ktorí si podali žiadosť aj na pôdu. Poľnohospodári by si nemuseli brať úvery na preklenutie obdobia, keď čakajú na vyplatenie priamych platieb na pôdu,“ uviedla Jana Holéciová z SPPK.

Rezort potvrdil, že o tejto požiadavke poľnohospodárov vie. Naplniť ju však zatiaľ vraj nemôže.

„V zmysle legislatívy EÚ môžu byť akékoľvek platby vykonané až po ukončení overovania podmienok oprávnenosti. Nakoľko však nie sú pre všetky schémy priamych platieb podmienky oprávnenosti ešte overené, nie je možné pristúpiť k poskytovaniu preddavkov na tieto priame platby,“ vyjadril sa Hrežík.

To, čo sa na Slovensku zatiaľ podľa vyjadrení rezortu nedá, sa už dlhšie realizuje v susednom Česku. Preddavky tam dostávajú všetci poľnohospodári.

„Zálohy sa  vyplácajú všetkým žiadateľom o jednotnú platbu na plochu. Ostatné priame platby sú, vzhľadom na administratívne lehoty, vyplácané v nadväznosti, ako štandardné platby bez zálohy. Platby na podporu živočíšnej výroby sú harmonogramom uprednostňované,“ uviedol Vojtech Bílý z českého agrorezortu.

Naše ministerstvo do budúcnosti rozšírenie poberateľov preddavkov nevylúčilo. Za pravdepodobné to však rezort nepokladá.

„Uvedená možnosť je závislá od viacerých faktorov. Možná zmena legislatívy EÚ je jedno z riešení, čo je však málo pravdepodobné vzhľadom na potrebu zabezpečenia ochrany finančných záujmov EÚ zo strany Európskej komisie. Ďalšou možnosťou je posilnenie finančných, technických a personálnych kapacít MPRV SR a PPA z dôvodu rýchlejšieho ukončenia overovania podmienok oprávnenosti, čo je však plne závislé na možnostiach štátneho rozpočtu SR,“ dodal Hrežík.

Rozpočet do budúcnosti však pritom ráta skôr so šetrením, ako navyšovaním výdavkov.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

blank

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1575 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

10 komentárov

 1. blank
  Pišta
  13. novembra 2019

  Kto alebo čo bráni zvyšným 14,5 tisícom žiadateľom aby začali chovať zvieratá ? Keď chcú patriť medzi vyvolených 4,5 tisíc žiadateľov o priame platby , nech prestanú plakať a nech začnú chovať zvieratá , dostanú omrvinky už v novembri .
  Vyplatenie zálohy na pôdu je nereálne a asi každý rok účelovo brzdené. Tento rok sa PPA tesne pred koncom roka rozhodla kontrolovať rok rozorania a vek porastu tráv a ani za celý svet ukončiť kontrolu …
  Tí zasvätení vedia prečo , my žiadatelia si môžme len domýšľať , pretože štátny úradníci nekomunikujú ani tentokrát.

  Odpovedať
  1. blank
   Milan
   14. novembra 2019

   Pišta, aj keby si choval dobytok s trhovou produkciou mlieka, keď si v „overovaní“ teda kontrole, dostaneš až po kontrole. tu sa len treba pýtať, prečo sa „overovanie“ robí koncom roka a nie po podaní žiadosti

 2. blank
  Pišta
  14. novembra 2019

  Milan , chovám zvieratá s trhovou produkciou mlieka . Veľmi dobre poznám, a viem na vlastnej koži, ako je to s vyplácaním platieb .
  Nacvičená odpoveď od úradníkov je , na vydanie rozhodnutia máme 13 mesiacov od podania žiadosti …
  Ako ste správne poznamenali , treba sa pýtať , prečo sa úradníci začnú s kontrolami až pred koncom roka a tesne pred obdobím , kedy je možné začať vyplácať podpory .
  Osobne mi to príde ako úmyselné s cieľom oddialiť vyplácanie podpôr . Ako príklad som uviedol kontrolovanie rozorania a veku porastov , kde sa nejdete dopátrať ani po mesiaci ako a či je kontrola ukončená …

  Odpovedať
 3. blank
  Andrej
  14. novembra 2019

  Načo sú tie zálohy dobré ? Buď všetkým, alebo nikomu.

  Odpovedať
 4. blank
  Pôdohospodárska platobná agentúra
  14. novembra 2019

  Milí pisatelia, je od vás absolútne nezodpovedne šíriť takýto druh názorov a záverov!
  Kontrolná činnosť na vašich žiadostiach prebieha od druhého dňa po dni podania vašej žiadosti! Odporúčame sa aspoň raz zúčastniť nejakého podujatia kde vystupujú zamestnanci PPA a kde hovoria o administrácii platieb a ak je vám to zaťažko, tak aspoň si prečítajte to množstvo dokumentov, ktoré pre vás pripravujeme a uverejňujeme na webe PPA!
  Nezabudnite zájsť aj na časť kariéra,veľmi radi ľudí s jednoduchými riešeniami komplikovanej administrácie zamestnáme!
  Posudzovať prácu iného vie každý!
  A ako sa dostať k preddavkom? Milí žiadatelia stačí len plniť podmienky! Prečo sa kontroluje rozoranie? Lebo k nemu dochádza, a to práve na jeseň! Takto by sme mohli pokračovať, avšak nemyslíme si, že by to malo zmysel.
  Preto vás pozývame na web PPA, na podujatia kde PPA vystupuje a vyzývame vás na kladenie otázok, elektronicky prosíme! Prečo? Žiadatelia častokrát prekrúcajú naše slova a šíria „zaručene“ informácie!

  Vaša PPA, ktorá pre vás administruje cca 45 000 žiadosti spolu a posiela do rezortu a vidieka viac ako 700 000 000 ročne! Stačí si prečítať výročnú správu!

  Odpovedať
 5. blank
  Pišta
  14. novembra 2019

  Ornú pôdu môžem orať koľko krát za rok chcem a kedy chcem . Nie je nikde striktne napísané , že orie sa na jeseň . Jeseň začína dňom jesennej rovnodennosti , čo je zhruba okolo 23.septembra . Ak oriem 10. Septembra , oriem v lete ….
  Rozprávky som vykonal v roku 2017., ale aj v roku 2016 som oral , tak isto som oral aj na jeseň 2018, aj na jar 2019 . Roky predtým ste nekontrolovali rozorávky, zrazu až teraz , tok pred koncom programovacieho obdobia 2014-2020.
  To isté bolo počas roka s lyžiarskymi vlekmi , poľnohospodári na nich vykonávali činnosť , plochy boli oprávnene , a zrazu tento rok sú plochy neoprávnené.
  My , tie komplikované administratívne činnosti nevymýšľame , vymýšľate ich vy úradníci . My , ak chceme prežiť , musíme ich dodržať . A ak chceme aj žiť , dodržať sa niekedy nedajú , lebo sú to nezmysly.
  Ale keď už reaguje PPA na rozorávky , chcem sa spýtať , kedy ukončíte administratívne kontroly . V októbri ste nás vyzvali na doloženie zákonnej evidencie do troch dní , prešlo už 30 dní od doloženia evidencie a výsledok žiadny . A to za fungujúcej 100% elektronizácie systému priamych platieb .
  Preddavky sú fajn keď sú aspoň na zvieratá . Aspoň čiastočne eliminujú stratovú živočíšnu výrobu . Preto z takmer 19 tisíc žiadateľov chová ešte zvieratá aspoň tých 4,5 tisíc , a tých si dovolí niekto ešte nazvať privilegovanými . Je to smutné .
  Ešte raz , nie som proti kontrolám, nech sú , pre mňa aj 365 dní v roku . Ale nech pri kontrolách platí aspoň nejaká rovnosť . Žiadateľ musí doložiť , vykonať hneď , akebo do troch dní, kontrolór môže do 60 dní s vyhradením predĺženia lehoty …. alebo funguje výhovorka nestíhame, je toho veľa, ale že my máme toho viacej než veľa , to nikoho nezaujíma .

  Odpovedať
 6. blank
  jm
  14. novembra 2019

  Kontroly na pôde by mali zmysel ak by boli ukončené do zberu plodiny . Aby nedochádzalo k nedorozumeniam .Ako má vnímať kontrolovaný subjekt postup zamestnanca PPA keď sa nemôže v decembri brániť lebo už nemá sa čím a na druhej strane vidí nečinnosť susediaceho hospodára ktorú vaši zamestnanci si po niekoľko rokov vôbec nevšimnú? Je to náhoda alebo zámer? Čo sa týka rozorania myslím podľa uvedeného na jeseň tohoto roku by nemalo mať vplyv na žiadosť za predošlý agrotechnický rok.Ten začína v októbri pred rokom zberu úrody a nie v januári a končí v decembri . Alebo sa mýlim? A mali by sme konečne uviesť veci na správne miesto aj čo sa týka žiadateľov. Máme vyše 18500 žiadateľov ale koľký sú z nich aktívny že to vykonávajú ako svoju oficiálnu zárobkovú činnosť ? Platia dane ,odvody ,úvery atď…. Totiž ak dostanete dvoje dotácie v jednom roku tak ste považovaný v zdravotnej a sociálnej poisťovni ako úspešný podnikateľ. Automaticky v nasledujúcom roku Vám vyrúbia vyššie odvody. Ale to že ste odkázaný na túto dotáciu z dôvodu nízkych výkupných cien vašej produkcii v tom roku kedy ste ich dopestovali už nikto nezohľadňuje. Môj názor určite by pre mnohých v našich pomeroch bolo výhodnejšie zrušiť dotačnú politiku a zreálniť výkupné ceny , čo však neprichádza do úvahy z dôvodu globalizácie….

  Odpovedať
 7. blank
  Pôdohospodárska platobná agentúra
  14. novembra 2019

  Administratívne kontroly prebiehajú neustále, a to aj po vyplatení – preto sa niekedy stáva, že žiadatelia musia niečo vrátiť, resp. PPA doplatiť, lebo tak je to nastavené v legislatíve EU a platí to pre celu EU. Každý kontrolný mechanizmus ma svoje pravidla a časovanie podľa príslušnej legislatívy a dostupnosti údajov, techniky a pod.,pričom je auditovaný, a to s uspokojivým výsledkom. Žiadateľov mame spolu viac ako 45 000, PPA neadministruje len priame platby/podpory. Naše pozvanie platí!

  Odpovedať
 8. blank
  Majky
  14. novembra 2019

  Čo sa týka tej rozprávky, tiež neviem z akého dôvodu to začali kontrolovať, ale ponúkam pre mňa nepochopiteľný príklad z vlastnej skúsenosti. Začal som farmárčiť pred 4-mi rokmi. Pokiaľ viem rozoranie je povinné každých 5 rokov a PPA do mňa žiada doložiť rozoranie už teraz, teda vo 4 roku. Všetky doklady som doložil a bol som zo strany PPA informovaný, že to musí ísť na posúdenie do BA nakoľko nieje preukázateľné rozoranie z mojej strany tak som zvedavý ako sa páni v BA vyjadria.

  Odpovedať
 9. blank
  Pišta
  14. novembra 2019

  Prídete vy za ľudmi do regiónov , na podniky , salaše, hospodárstva , aby ste videli reálny stav a problémy poľnohospodárstva a poľnohospodárov , nie aby gazdovia chodili sedieť do kongresových centier , pretože reálny obraz poľnohospodárstva je iný ako kvetnaté reči z kongresovej sály .
  Je nám úplne jedno koľko žiadosti evidujete , či je jedna alebo je ich milión , plat beriete za to , aby ste žiadosti riešili . Vás tak isto netrápi koľko zamestnancov máme , z čoho zaplatíme odvody , nakúpime naftu, uhradíme faktúry .
  Tak isto, ste vítaní u nás stále , každý deň .

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.