Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Živočíšna výroba

Preddavky sú opäť len pre vybraných poľnohospodárov

Preddavky sú opäť len pre vybraných poľnohospodárov
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Aj v tomto roku ministerstvo pôdohospodárstva vyplatilo preddavky na priame platby. Dostalo ich 4126 žiadateľov – chovateľov hospodárskych zvierat. V predstihu pred ostatnými agropodnikateľmi si rozdelili balík vyše 20 miliónov eur.

„Preddavky na priame platby na zvieratá podľa NV č. 36/2015 obdržia všetci chovatelia oprávnených kategórií zvierat, ktorí splnili podmienky oprávnenosti a zároveň majú ukončené ich overovanie,“ vyjadril sa Daniel Hrežík z MPRV SR.

Vyplácanie preddavkov poľnohospodársky sektor víta. Viac by však uvítal, keby sa peniaze vopred dostali všetkým poberateľom priamych platieb. O tie tento rok požiadalo vyše 18,5 tisíc agropodnikateľov.

„Určite by sme to privítali. Bolo by ideálne, keby preddavky vyplácal štát aj tým poľnohospodárom, ktorí si podali žiadosť aj na pôdu. Poľnohospodári by si nemuseli brať úvery na preklenutie obdobia, keď čakajú na vyplatenie priamych platieb na pôdu,“ uviedla Jana Holéciová z SPPK.

Rezort potvrdil, že o tejto požiadavke poľnohospodárov vie. Naplniť ju však zatiaľ vraj nemôže.

„V zmysle legislatívy EÚ môžu byť akékoľvek platby vykonané až po ukončení overovania podmienok oprávnenosti. Nakoľko však nie sú pre všetky schémy priamych platieb podmienky oprávnenosti ešte overené, nie je možné pristúpiť k poskytovaniu preddavkov na tieto priame platby,“ vyjadril sa Hrežík.

To, čo sa na Slovensku zatiaľ podľa vyjadrení rezortu nedá, sa už dlhšie realizuje v susednom Česku. Preddavky tam dostávajú všetci poľnohospodári.

„Zálohy sa  vyplácajú všetkým žiadateľom o jednotnú platbu na plochu. Ostatné priame platby sú, vzhľadom na administratívne lehoty, vyplácané v nadväznosti, ako štandardné platby bez zálohy. Platby na podporu živočíšnej výroby sú harmonogramom uprednostňované,“ uviedol Vojtech Bílý z českého agrorezortu.

Naše ministerstvo do budúcnosti rozšírenie poberateľov preddavkov nevylúčilo. Za pravdepodobné to však rezort nepokladá.

„Uvedená možnosť je závislá od viacerých faktorov. Možná zmena legislatívy EÚ je jedno z riešení, čo je však málo pravdepodobné vzhľadom na potrebu zabezpečenia ochrany finančných záujmov EÚ zo strany Európskej komisie. Ďalšou možnosťou je posilnenie finančných, technických a personálnych kapacít MPRV SR a PPA z dôvodu rýchlejšieho ukončenia overovania podmienok oprávnenosti, čo je však plne závislé na možnostiach štátneho rozpočtu SR,“ dodal Hrežík.

Rozpočet do budúcnosti však pritom ráta skôr so šetrením, ako navyšovaním výdavkov.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
10 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Pišta
Pišta
13. november 2019 21:52

Kto alebo čo bráni zvyšným 14,5 tisícom žiadateľom aby začali chovať zvieratá ? Keď chcú patriť medzi vyvolených 4,5 tisíc žiadateľov o priame platby , nech prestanú plakať a nech začnú chovať zvieratá , dostanú omrvinky už v novembri . Vyplatenie zálohy na pôdu je nereálne a asi každý rok… Celý komentár »

Milan
Milan
14. november 2019 6:29
Odpoveď na  Pišta

Pišta, aj keby si choval dobytok s trhovou produkciou mlieka, keď si v “overovaní” teda kontrole, dostaneš až po kontrole. tu sa len treba pýtať, prečo sa “overovanie” robí koncom roka a nie po podaní žiadosti

Pišta
Pišta
14. november 2019 8:24

Milan , chovám zvieratá s trhovou produkciou mlieka . Veľmi dobre poznám, a viem na vlastnej koži, ako je to s vyplácaním platieb . Nacvičená odpoveď od úradníkov je , na vydanie rozhodnutia máme 13 mesiacov od podania žiadosti … Ako ste správne poznamenali , treba sa pýtať , prečo… Celý komentár »

Andrej
Andrej
14. november 2019 8:37

Načo sú tie zálohy dobré ? Buď všetkým, alebo nikomu.

Pôdohospodárska platobná agentúra
Pôdohospodárska platobná agentúra
14. november 2019 9:47

Milí pisatelia, je od vás absolútne nezodpovedne šíriť takýto druh názorov a záverov! Kontrolná činnosť na vašich žiadostiach prebieha od druhého dňa po dni podania vašej žiadosti! Odporúčame sa aspoň raz zúčastniť nejakého podujatia kde vystupujú zamestnanci PPA a kde hovoria o administrácii platieb a ak je vám to zaťažko,… Celý komentár »

Pišta
Pišta
14. november 2019 10:26

Ornú pôdu môžem orať koľko krát za rok chcem a kedy chcem . Nie je nikde striktne napísané , že orie sa na jeseň . Jeseň začína dňom jesennej rovnodennosti , čo je zhruba okolo 23.septembra . Ak oriem 10. Septembra , oriem v lete …. Rozprávky som vykonal v… Celý komentár »

jm
jm
14. november 2019 10:42

Kontroly na pôde by mali zmysel ak by boli ukončené do zberu plodiny . Aby nedochádzalo k nedorozumeniam .Ako má vnímať kontrolovaný subjekt postup zamestnanca PPA keď sa nemôže v decembri brániť lebo už nemá sa čím a na druhej strane vidí nečinnosť susediaceho hospodára ktorú vaši zamestnanci si po… Celý komentár »

Pôdohospodárska platobná agentúra
Pôdohospodárska platobná agentúra
14. november 2019 11:20

Administratívne kontroly prebiehajú neustále, a to aj po vyplatení – preto sa niekedy stáva, že žiadatelia musia niečo vrátiť, resp. PPA doplatiť, lebo tak je to nastavené v legislatíve EU a platí to pre celu EU. Každý kontrolný mechanizmus ma svoje pravidla a časovanie podľa príslušnej legislatívy a dostupnosti údajov,… Celý komentár »

Majky
Majky
14. november 2019 11:23

Čo sa týka tej rozprávky, tiež neviem z akého dôvodu to začali kontrolovať, ale ponúkam pre mňa nepochopiteľný príklad z vlastnej skúsenosti. Začal som farmárčiť pred 4-mi rokmi. Pokiaľ viem rozoranie je povinné každých 5 rokov a PPA do mňa žiada doložiť rozoranie už teraz, teda vo 4 roku. Všetky… Celý komentár »

Pišta
Pišta
14. november 2019 11:39

Prídete vy za ľudmi do regiónov , na podniky , salaše, hospodárstva , aby ste videli reálny stav a problémy poľnohospodárstva a poľnohospodárov , nie aby gazdovia chodili sedieť do kongresových centier , pretože reálny obraz poľnohospodárstva je iný ako kvetnaté reči z kongresovej sály . Je nám úplne jedno… Celý komentár »