Zadajte hľadaný výraz

Branding Ematech 2020-07 LEFT
Branding Ematech 2020-07 RIGHT
Branding Ematech 2020-07 TOP
Článok dňa Zaujímavosti Zo sveta

Do Hamburgu prišli protestovať poľnohospodári s 3500 traktormi

blank

Okolo 3500 traktorov sa dnes (14.11.2019) zapojilo v Hamburgu do protestu poľnohospodárov z celého severného Nemecka proti novým nariadeniam v oblasti ekológie. Zástupcovia demonštrujúcich pri tejto príležitosti odovzdali rezolúciu nespokojných roľníkov ministrom životného prostredia spolkových krajín, ktorí v obchodnom meste práve zasadali.

Dokument vypracovaný podľa agentúry DPA akčným združením roľníkov, pastierov a poľovníkov vyzýva politikov, aby sa pri ochrane prírody a životného prostredia „skôr sústredili na spoluprácu a dobrovoľnosť než na nové zákazy a konfrontácie“.

Roľníci a chovatelia dobytka kritizujú najmä predpisy, ktoré sa týkajú ochrany spodných vôd, používania odpudzovačov hmyzu a prostriedkov na ničenie burín, ako je glyfosát, a riešenie problémov s vlkmi.

Roľníci tvrdia, že ich existencia je vážne ohrozená.

„Ak nebudeme môcť používať herbicídy na ničenie burín, potom prídeme o 40 až 50 percent úrody,“ citovala DPA farmárku Anne Meyerovú z Meklenburska-Predného Pomoranska.

Niekoľko účastníkov schôdze ministrov sa s protestujúcimi stretlo a dalo najavo nesúhlas. Niektorí okrem iného poukázali na to, že „poľnohospodárstvo je používaním pesticídov a močovky čiastočne zodpovedné za ubúdanie hmyzu, za pokles biodiverzity a za vysoký obsah dusíka a fosfátu vo vode“.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

blank

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1574 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

1 komentár

  1. blank
    Michal
    15. novembra 2019

    K tomuto protestu, by sme sa mali pridať aj my slovenskí poľnohospodári, rovnako aj nám hrozí rovnaké nebezpečie. Uplatnením takýchto rôznych zákazov a noviel náš agrokomplex môže utržiť silnú ranu pod pás, ktorú mnohí nemusia ani prežiť. Odjakživa tu boli roľníci, hospodárske zvieratá, maštaľný hnoj aj močovka, ktorá dokonca voľne vytekala na pôdu bez záchytných izolovaných žúmp a nedošlo k žiadnej ekologickej katastrofe. Dnes keď sa toľko preinvestovalo do ochrany životného prostredia cez rôzne programy Sapard a pod. tu chceme znova oživiť rôzne opatrenia a blokovať rozvoj nášho poľnohospodárstva a vidieka. Ja mám dojem, že len po ich prijatí tu začne prudká expanzia potravín a komodít z tretieho sveta a najviac z Ameriky, kde sa naďalej tieto herbicídy používajú vrátane rôznych GMO a toto máme tu konzumovať. Plne súhlasím s postupom nemeckých farmárov a mala by sa tým zaoberať aj naša najväčšia stavovská organizácia a vyjadriť im podporu a rovnako zabrániť tejto situácii aj u nás.

    Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.