Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

ČR: Rokujú o kompenzácii za škody spôsobené hrabošmi

ČR: Rokujú o kompenzácii za škody spôsobené hrabošmi
insert_photoTASR

Kompenzácie za škody spôsobené hrabošmi môže hradiť podľa kompetenčného zákona iba české ministerstvo poľnohospodárstva (MZe), oznámila hovorkyňa ministerstva životného prostredia Petra Roubíčková. Rezort životného prostredia preto ponúkol poľnohospodárskemu úradu preplatenie projektov zameraných na starostlivosť o krajinu, ktoré má pripravené Štátny pozemkový úrad, ktorý spadá pod Ministerstvo poľnohospodárstva.

To by tak mohlo ušetriť až 1,5 miliardy korún (58,7 milióna eur), z ktorých by mohli byť uhradené poľnohospodárom škody spôsobené hlodavcom. Podľa hovorcu Ministerstva poľnohospodárstva Vojtěcha Bíleho úrad ponuku víta, o ďalších možnostiach budú ministri rokovať v budúcom týždni. Či rezort titul pre odškodnenie poľnohospodárov vypíše, zatiaľ nezmienil.

„Jednoducho povedané, rezort životného prostredia prevedie v nasledujúcich mesiacoch prostriedky svojho rezortu do rezortu Ministerstva poľnohospodárstva. Tie poputujú na ochranu a starostlivosť o krajinu. Z ušetrených peňazí tak môže ministerstvo poľnohospodárstva hradiť škody roľníkom,“ uviedla P. Roubíčková.

Podľa nej tento postup úrad navrhol už pred niekoľkými mesiacmi.

Hovorkyňa zdôraznila, že nezáleží na Ministerstve životného prostredia, či bude povolená plošná aplikácia jedu Stutox II, ale že ide o záležitosť Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho. Ústav to v lete povolil, po vlne kritiky ale ministerstvo poľnohospodárstva povolenie pozastavilo.

Podmienky, za ktorých sa bude aplikácia vykonávať, si potom stanovujú práve skúšobné ústavy.

„Tieto podmienky by predovšetkým mali zohľadňovať fakt, že tu existuje európska aj česká legislatíva v oblasti ochrany prírody a preto je nevyhnutné minimalizovať riziká pre prírodu a ochrániť tak poľnohospodárov pred stretmi s platnými zákonmi. Ak totiž aplikáciou Stutoxu dôjde k úhynom živočíšnych druhov, hrozia poľnohospodárom postihy podľa zákona o ochrane prírody a krajiny. Na to MŽP upozorňuje poľnohospodárske zväzy už od leta tohto roku, aby ochránilo poľnohospodárov pred zbytočnými pokutami,“ dodala hovorkyňa ministerstva životného prostredia.

Podľa Bíleho z agrorezortu ministerstvo životného prostredia ponúklo peniaze na budovanie retenčných nádrží, poldrov alebo menších vodných nádrží.

„Akúkoľvek ponuku prostriedkov na riešenie premnoženého výskytu hrabošov vítame, o možnostiach bude minister Miroslav Toman (ČSSD) budúci týždeň rokovať s ministrom životného prostredia Richardom Brabcom (ANO). Problém je potrebné urýchlene riešiť,“ povedal ČTK hovorca agrorezortu.

Škody spôsobené premnoženými hrabošmi presiahli podľa Poľnohospodárskeho zväzu ČR 1,3 miliardy korún, poškodené boli plodiny na 131 000 hektároch pôdy. Podľa predsedu zväzu Martina Pýchu nejde o konečnú hodnotu.

Bílý z ministerstva poľnohospodárstva povedal, že úrad odhaduje až dvojmiliardové škody. Podľa zväzu je v niektorých lokalitách hrabošov viac ako v lete. Zväz požiadal premiéra Andreja Babiša (ANO), aby v situácii, keď nie sú ministerstva životného prostredia a poľnohospodárstva schopné dohodnúť sa na riešení, rozhodol ako ďalej.

Povolenie na aplikáciu do nôr je podľa Martinu Pýchu pozitívne len v mizivom množstve prípadov.

„Poľnohospodári čakajú na jedno možné riešenie, ktoré snáď príde – a to je zima. Dažde, nasledované holomrazmi, ktoré by mohli populácie hraboša eliminovať. Ak zima nepríde alebo napadne suchý sneh, tak môže populácia gradovať,“ dodal.

V lete sa po povolenej plošnej aplikácii jedu na Morave našlo skoro 80 uhynutých zajacov a niekoľko bažantov, u ktorých testy zvyšky jedu preukázali. Neskôr sa našli tiež uhynuté bociany.

Podľa Českej inšpekcie životného prostredia je plošné použitie prípravku Stutox v rozpore so zákonom na ochranu prírody a krajiny.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: TASR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments