Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Orbou proti hrabošom

Orbou proti hrabošom
insert_photoTASR/Štefan Puškáš - Orba

Rok 2023 sa na poliach nesie aj v znamení zvýšeného výskytu hrabošov. Extrémne veľa ich zaznamenali poľnohospodári na trnavskej tabuli, avšak vysoký výskyt poznačil aj viaceré lokality mimo nej. Aj Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora už pred časom označila problém za viac ako rozšírený. S hrabošmi bojujú poľnohospodári vo všetkých častiach Slovenska. Zatiaľ, čo niektorí sa viac prizerajú a rátajú škody, na poliach v okolí Veľkého Medera sa tamojší samostatne hospodáriaci roľník vysporiadal s problémom po svojom – a úspešne.

„Problémy s hrabošmi vidieť v Česku, ale aj u nás a sú najmä tam, kde sa neorie. Máme ich aj u nás a zlikvidovať ich možno len vkladaním prípravkov do nôr. Lenže tých nôr máme na poliach tak veľa, že robiť to takýmto spôsobom je úplne nemysliteľné,“ skonštatoval Arpád Beringer.

Poľnohospodár obhospodaruje 330 hektárov pôdy v okolí Veľkého Medera na Žitnom ostrove, ktorý definujú Malý Dunaj a Dunaj. Práve tam žijú pomocníci, ktorí mu s problémom so škodcami pomohli.

„V poslednej dobe je moderné po zbere skôr zadiskovanie, ale ja som si povedal, že zoberiem pluh a spravím strednú orbu.  A tak sa aj stalo. A veľmi to pomohlo, pretože plytkou orbou pôdu síce rozryjete, ale nerozhrabete nory, v ktorých sa hraboše a myši množia. Pri strednej orbe, ktorá je vhodná aj pod pšenicu, ktorú sa chystáme na jeseň siať, sa tieto nory podarí rozhrabať. Všetky myši sme takto pluhom vyhádzali na pole – a stalo sa to, že čajky z okolitých riek prileteli a všetky ich pobrali,“ popisuje poľnohospodár.

TASR/Jakub Kotian

Stredná orba sa tak roľníkovi od Veľkého Medera osvedčila.

„Je to síce viac roboty aj preto, že pôda bola pomerne suchá, ale vyplatilo sa. Radosť pozerať, ako sa čajky zlietavajú. Hneď ako vidia traktor, priletia a čakajú, doslova chodia za pluhom a vyhrabané hraboše hneď odchytávajú a zhltnú. Na dvanástich hektároch sa nám ich zlietlo aj niekoľko stoviek. Ja som už pôdu aj smykoval a povalcoval veľkými valcami a môžem s pokojným svedomím povedať, že moje pozemky sú čisté,“ dodal poľnohospodár.

Hraboše sú častým škodcom na poliach na Slovensku a patria k faktorom, ktorý v mnohých lokalitách do značnej miery spôsobuje škody. Tie tento rok opäť monitoruje aj Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora. K premnoženiu hraboša dochádza každé 3 až 4 roky. Naposledy bola u nás kalamitná situácia v roku 2019. Škody hrabošom – a to len tie zmonitorované, dosiahli vtedy 13 a pol milióna eur, reálne škody boli pravdepodobne vyššie.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: TASR/Štefan Puškáš - Orba

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments