Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Zo sveta

Českí poľnohospodári získajú príspevok na likvidáciu hrabošov

Českí poľnohospodári získajú príspevok na likvidáciu hrabošov
insert_photoTASR

Na zníženie počtu premnožených hrabošov prispeje české ministerstvo životného prostredia poľnohospodárom sumou 21 eur (500 korún) na jeden hektár. Celkovo plánuje uvoľniť 1,7 milióna eur (40 miliónov korún).

Českí poľnohospodári môžu o dotácie žiadať od pondelka 6. marca, pričom príspevok má slúžiť na práce spojené s likvidáciou hrabošov. Na to majú poľnohospodári použiť prípravky rodenticídy, ktoré sa aplikujú do nôr.

Povolené sú dva prípravky, a to Stutox II a Ratron GW v množstve desať kilogramov na hektár. Toto opatrenie zaviedol Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky 21. februára. Platné je do 21. júna tohto roka. Podľa pokynov MŽP musia poľnohospodári nahlásiť ústavu použitie prípravku, a to najneskôr tri dni pred začiatkom aplikácie. Ústav bude následne kontrolovať dodržiavanie podmienok nariadenia.

Prípravky sa majú aplikovať do nôr

Podľa ministra poľnohospodárstva Zdeňka Nekulu (KDU-ČSL) je situácia najkritickejšia v Juhomoravskom, Olomouckom a Zlínskom kraji. Keďže sa bude hraboš na jar ďalej množiť, dajú sa predpokladať značné škody na úrode.

„Cielenou podporou pre poľnohospodárov im pokryjeme zvýšené náklady na boj s hrabošom, a zároveň nepoškodíme životné prostredie. Situácia sa nesmie podceniť, treba využiť všetky dostupné a povolené metódy ochrany na obmedzenie výskytu tohto škodcu,“ povedal Nekula.

Ministerstvo životného prostredia chce zabrániť plošnej likvidácii, aby sa predišlo otrave iných zvierat. Prípravky sa majú aplikovať adresne do nôr.

„Či už sa vykonáva ručne, alebo strojom, jed ide cielene pod povrch“, uviedol Petr Hladík, námestník MŽP.

Podpora 1,7 milióna eur má pokryť približne 80 tisíc hektárov poľnohospodárskej pôdy.

Naposledy spôsobili hraboši extrémne škody v roku 2019, tiež najviac na južnej Morave. Okrem úrody obilia okusovali aj mladé ovocné stromčeky, niektorí ovocinári tak prišli o časť sadov. Likvidácia hrabošov vtedy vzbudila veľký, prevažne negatívny ohlas medzi laickou verejnosťou. Kritizovali ju okrem iného aj niektorí ornitológovia. V tom čase žiadali poľnohospodári výnimku, aby mohli jed rozhadzovať na poliach plošne, a preli sa so zástupcami MŽP aj priamo v teréne.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: TASR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments