Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

Výnimku požadovanú pre kalamitu hraboša eurokomisia neschválila

Výnimku požadovanú pre kalamitu hraboša eurokomisia neschválila
insert_photoautorka

Európska komisia nevyhovela požiadavke slovenských poľnohospodárov v otázke výnimky z normy Dobrých poľnohospodárskych a environmentálnych podmienok GAEC 6. Samotných poľnohospodárov o tom informovalo ministerstvo pôdohospodárstva listom. Výnimku žiadali začiatkom leta z dôvodu potreby likvidácie hrabošov na poliach. Chceli ňou zabezpečiť možnosť skoršieho zásahu do zožatých polí, ktoré inak musia byť do polovice októbra aspoň na 80 percent pokryté rastlinnými zvyškami.

„Nemôžeme teraz polia nechať len tak, so strniskom. Musíme to preorať alebo aspoň pokypriť a zničiť tak nory, aby sa nám katastrofa s premnoženým hrabošom nezopakovala aj na budúci rok,“ vyhlásil Andrej Gajdoš, predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory na tlačovej konferencii ešte 17. júna tohto roka. Vtedy na poliach pri Hronovciach (okres Levice) prezentovali rozsah spôsobených škôd.

„Ministerstvo v tejto súvislosti požiadalo zástupcov Európskej komisie o udelenie výnimiek v súvislosti s riešením závažnej situácie premnoženia hraboša poľného. Zo strany Európskej komisie neboli udelené vyššie uvedené požadované výnimky,“ uvádza sa v liste, ktorým ministerstvo pôdohospodárstva informovalo zástupcov SPPK o výsledku.

Vyššia moc

V liste sa tiež uvádza, že v tejto súvislosti Európska komisia odporučila namiesto výnimiek využitie inštitútu vyššej moci a mimoriadnych okolností pri individuálnom posudzovaní jednotlivých prípadov. Poľnohospodári, ktorí by inštitút chceli využiť, by museli vedieť preukázať, že v ich oblasti sa jednalo o nezvyčajne vysoký, abnormálny výskyt hraboša poľného v porovnaní s minulosťou, ktorý nebolo možné predvídať ani predpokladať na základe dostupných údajov.

 „Zástupcovia Európskej komisie ďalej uviedli, že je potrebné individuálne posúdiť, či vzniknutá situácia bola mimo kontroly poľnohospodárov, a či mohla byť ovplyvnená konaním, prípadne opomenutím konania poľnohospodárov, a či sa tejto situácii, teda abnormálnemu výskytu a vplyvu hraboša poľného nedalo vyhnúť ani pri vynaložení všetkej náležitej starostlivosti na zabránenie premnoženia hraboša poľného,“ píše sa v liste adresovanom poľnohospodárom.

Pohľad poľnohospodárov

Informáciu o neudelení výnimky prijali poľnohospodári so sklamaním.

„Pri nahlásení pôsobenia vyššej moci musia poľnohospodári preukázať, že urobili všetky opatrenia, aby predišli tomu, aby sa hraboš mohol rozmnožiť a spôsobiť škody. To však v praxi znamená, že Európska komisia uprednostnila aplikáciu jedov do pôdy pred tým, aby sme ju mohli rozorať. Takže radšej chce jedy namiesto toho, aby sme pôdu rozorali a pokyprili, čo je úplne prirodzený spôsob obhospodarovania, ktorý nemá negatívny dopad na životné prostredie,“ skonštatoval Andrej Gajdoš, predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Šéf agrokomory zdôraznil, že výnimku požadovali len pre oblasti s potvrdeným premnožením.

„My sme to predsa nechceli robiť od nevidím do nevidím. Malo to byť len tam, kde by Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky skutočne potvrdil, že populácia hraboša je premožená,“ dodal Gajdoš.

Čakanie na zmeny

Informáciu o neudelení výnimky poľnohospodári dostali po niekoľkých týždňoch čakania. List, ktorým ich o tom rezort informoval, je datovaný na 26. augusta.

„My sme počas tohto obdobia viackrát tlačili na ministerstvo v tejto veci, vždy sme dostali odpoveď, že čakajú na vyjadrenie Európskej komisie. Takže toto ukazuje, ako rýchlo fungujú úrady v Bruseli. Dúfam, že do budúcna sa to zmení,“ dodal Gajdoš.

V súvislosti so silným výskytom hraboša na poliach sa aktuálne čaká na vyjadrenie Európskej komisie aj pri možnej zmene niektorých termínov. V rámci návrhu druhej modifikácie Strategického plánu SPP dostala Európska komisia požiadavku na ďalšiu zmenu manažmentu neproduktívnych plôch a prvkov v rámci podpory formou celofarmovej ekoschémy. Táto žiadosť je zatiaľ v štádiu posudzovania.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: autorka

5 1 hlas
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
5 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Anton Spišák
Anton Spišák
24. september 2024 14:50

Prežil som diktatúru komunistou a teraz je horší stav s diktatúrou zelených.Som polnohospodársky inžinier a pracoval som v prvovýrobe,teda na JRD. V jednoduchých podmienkach s mizerným vybavením sme dokázali zabezpečiť sebestačnosť v základných potravinách. Dnes do polnohospodárstva každý kafre a podnikatelov v tomto sektore ničí. Stále sa všetci bavia o… Celý komentár »

Johnny
Johnny
26. september 2024 13:53
Odpoveď na  Anton Spišák

nie je to celkom tak. keby “iní o tom nerozhodovali” tak tu bude kvantum subjektov čo budú na tej istej ploche dookola točiť tie isté plodiny (maximálne sa zmôžu na medziplodinu) a zachraňovať to hnojením. Lenže toto nie je dlhodobo udržateľný stav pre pôdu. Všetko sa vyvíja aj poľnohospodárska technika… Celý komentár »

Kozia farma kozinka
Kozia farma kozinka
28. september 2024 22:17
Odpoveď na  Johnny

orba je stara jak polnohospodarstvo samotne, na jesen neorat je hlupost, bez diskovanie po soji siat psenicu-vynos minus 2,5t. Polnohospodarstvo je podnikatelska aktivita, ktora sa robi pre dosiahnutie zisku, nie je to dobrocinna aktivita a nie sme ani vyskumnici, aj ked niekedy mam pocit, ze si to iny myslia.

Johnny
Johnny
1. október 2024 7:45
Odpoveď na  Kozia farma kozinka

a táto reakcia je presne dôkaz toho že ste to vôbec ale že vôbec nepochopili. Ja som nikde nenapísal že orba je zlá a že sú podmienky a situácie, kedy má svoje opodstatnenie. Len tvrdím, že nie je takou mantrou ako kedysi. Treba si uvedomiť, že pôda je základný výrobný… Celý komentár »

Kozia farma kozinka
Kozia farma kozinka
1. október 2024 20:45
Odpoveď na  Johnny

V ámerike pestuju len soju po kukurici a kukuricu po soji. Aj mne najlepsie vychadza soja po kukurici. Tak si myslim, ze im vyhovuje ta ista poda.