Zadajte hľadaný výraz

Zaujímavosti Zo sveta

Farmári chystajú na 18. decembra protest proti dohode EÚ s Mercosurom

Farmári chystajú na 18. decembra protest proti dohode EÚ s Mercosurom
insert_photoEuropean Union 2024 – Ilustračná fotografia farmárov demonštrujúcich v Bruseli 26. februára 2024.

Najväčšia európska poľnohospodárska organizácia COPA-COGECA v piatok oznámila nové protesty poľnohospodárov proti zmenám v spoločnej poľnohospodárskej politike i proti dohode o voľnom obchode s juhoamerickými krajinami združenými v organizácii Mercosur. Protest sa uskutoční 18. decembra v Bruseli, teda v deň, keď sa v belgickej metropole začína decembrový summit EÚ. Organizácia očakáva 10 000 farmárov. Z Česka a Slovenska by podľa informácií ČTK mohli doraziť dva až tri autobusy protestujúcich.

“Od roku 2024 poľnohospodári Európsku úniu sústavne varujú pred reformami spoločnej poľnohospodárskej politiky a rozpočtu, nadmernou reguláciou, ktorá obmedzuje poľnohospodársku iniciatívu, a snahou uzatvárať neprijateľné obchodné dohody, ako je dohoda s Mercosurom,” uviedla organizácia vo svojom vyhlásení.

“Teraz, na konci roka 2025, zostávajú naše očakávania nenaplnené. Odhodlanie Európskej komisie pokračovať bez ohľadu na situáciu by bolo historickou chybou pre európsky projekt, jeho poľnohospodárov i spotrebiteľov,” dodáva COPA-COGECA.

Svoju účasť na proteste už potvrdilo asi 40 poľnohospodárskych organizácií z celej Európy. Farmári podľa organizácie požadujú “odvážne a jasné riešenia”.

Konkrétne ide o silnú, spoločnú a dobre financovanú spoločnú poľnohospodársku politiku po roku 2027. Ďalej spravodlivé a transparentné obchodné pravidlá, ktoré chránia normy EÚ a najcitlivejšie odvetvia, ako aj skutočné zjednodušenie, lepšiu reguláciu a právnu istotu.

Francúzsko aj Poľsko majú s dohodou stále problém

Témou decembrového stretnutia únijných prezidentov a premiérov by mal byť práve nový návrh dlhodobého rozpočtu EÚ, ktorý Európska komisia predstavila tento rok v júli. Časť týkajúca sa spoločnej poľnohospodárskej politiky okamžite vyvolala ostrú kritiku, farmári sa najmä obávajú, že by do ich odvetvia po roku 2028 mohlo smerovať menej peňazí.

Pokiaľ ide o Mercosur, očakáva sa, že predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová odletí 20. decembra do Brazílie na konečný slávnostný podpis dohody, napísal bruselský server Politico. Ešte predtým však musí dohodu schváliť nadpolovičná väčšina 27 členských štátov EÚ. Napríklad Francúzsko, ale aj Poľsko pritom majú s dohodou stále problém. Zmluva podľa nich poškodí záujmy európskych farmárov a umožní v únii predaj lacného mäsa či cukru z juhoamerických krajín.

Autor článku: ČTK

0 0 hlasy
Hodnotenie článku
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentárov
Najviac hlasovalo
Najnovšie Najstaršie
Vnorené spätné väzby
Zobraziť všetky komentáre