Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rozhovory Z domova

Emil Macho: Do agropolitiky chceme v najvyššej možnej miere vniesť prvky zásluhovosti

Emil Macho: Do agropolitiky chceme v najvyššej možnej miere vniesť prvky zásluhovosti
insert_photoTASR

Poľnohospodárom sa po rokoch podarilo vybojovať vyššiu štátnu pomoc. Stále je však na čom pracovať. Aj tak hodnotí rok 2019 v rozhovore predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Emil Macho.

Macho: Konečne pokračuje celospoločenská diskusia o slovenských potravinách

Ako hodnotíte rok 2019 v rámci agrosektora?

Na jednej strane sa nám veľa podarilo dosiahnuť, ale na druhej strane máme aj čo zlepšovať, a je toho dosť. Najpozitívnejšie pre nás je to, že na Slovensku konečne pokračuje celospoločenská diskusia o slovenských potravinách a ich produkcii. Je to dôležité, pretože je to liek na všetko – keď sa vláda aj politici začnú zaoberať pôdohospodárstvom a potravinárstvom, začnú sa hľadať aj skutočne systémové riešenia pre tento sektor.

Čo by ste v rámci roka 2019 ocenili najviac?

Určite je to fakt, že už druhý rok sa aj na Slovensku stáva štandardom štátna pomoc. Za rok 2019 sme čerpali výrazné vyššie finančné prostriedky ako v rokoch predtým. Aj keď to nebude celých 80 miliónov eur, ale budeme sa k tomuto číslu aspoň blížiť. Čo sa týka štátneho rozpočtu na rok 2020, tiež sa vyvíjal pozitívne a poľnohospodári by v rámci štátnej pomoci mali  mať 80 miliónov eur. Budeme veľmi radi, ak sa tieto naše očakávania naplnia.

Dominancia dovážaných potravín súvisí aj s politikou jedného reťazca

Aké negatíva naďalej vidíte?

Čo sa však týka trendu nášho agropotravinárskeho salda, zahraničného obchodu, ten je negatívny a svedčí o tom fakt, že čoraz viac sa sem dovážajú zahraničné potraviny. Náš aktuálny prieskum opäť potvrdil, že na pultoch obchodov sú z 10 potravín len 4 slovenské. Dominancia dovážaných potravín súvisí aj s posilňovaním jedného veľkého zahraničného obchodného reťazca, ktorý má najnižší podiel slovenských produktov a je pod úrovňou 20 percent. Tento stav určite treba zlepšiť.

Čo by malo byť prioritami roku 2020?

Určite je to príprava Spoločnej poľnohospodárskej politiky po roku 2020. To bude zásadná téma, ktorá môže veľmi pozitívne, ale aj veľmi negatívne ovplyvniť slovenské poľnohospodárstvo.

Vniesť prvky zásluhovosti

Máte v tomto smere nejaké očakávania?

Už teraz vieme, že to bude úloha pre novú vládu. Tá bude musieť pripraviť tzv. strategický plán. Očakávania máme jednoduché – že nová Spoločná poľnohospodárska politika bude oveľa jednoduchšia pre poľnohospodárov, bude menej byrokratická. Čo chceme dosiahnuť asi najviac je, aby sme v čo najvyššej možnej miere do agropolitiky vniesli prvky zásluhovosti – ak na vidieku prinášaš pridanú hodnotu, dostaneš viacej, staráš sa o krajinu, staráš sa o zmenu klímy, zaslúžiš si viac a nejakým spôsobom týchto ľudí zásadne odlíšiť od tých, ktorí niekedy zneužívajú dotačný systém. Táto otázka je pre nás veľmi dôležitá.

Máte aj nejaké konkrétne očakávania od štátu?

Samozrejme, udržanie úrovne štátnej pomoci, realizovanie ďalších opatrení, systémová podpora špeciálnej rastlinnej a živočíšnej výroby. Rovnako aj zameranie sa na potravinársky priemysel. Ten sa nepohne bez toho, ak štát nebude prijímať legislatívu tak, aby poľnohospodárom a potravinárom pomáhal hlavne čo sa týka odvodových zaťažení, minimálnej mzdy alebo napríklad aj podpory technologického vybavenia.  Potrebujeme zvýšiť konkurencieschopnosť celého agropotravinárskeho odvetvia, nielen poľnohospodárstva, ale aj spracovateľského priemyslu.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: TASR

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1537 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Jane
Neregistrovaný
Jane
16. januára 2020 15:50

Díky za článek https://polnoinfo.sk

miky
Neregistrovaný
miky
18. januára 2020 23:54

p.Macho srdecne vas pozyvam odstranit firmy cloveka,ktory na poliach pestuje buriny,ktory od roku 2006 sa dopusta subvencnych podvodov,bol alebo lepsie povedane pravdepodobne je este stale členom SPPK,a aj ked nema najomne zmluvy,a my ano ,podu vam neumozni obrabat.pozametajte si najskor pred vlastnym prahom