Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2020 Jar LEFT
Branding VUB 2020 Jar RIGHT
Branding VUB 2020 Jar TOP
Článok dňa Legislatíva Z domova

Vidiecka platforma: Nesúhlasíme s tým, ako sa majú pozemkové úpravy uskutočňovať

chat_bubbleKomentáre: 4 visibilityZobrazenia: 1055

Zástupcovia občianskych združení (OZ) Vidiecka platforma, Spolok farmárov Slovenska, Gazdovský spolok Hont-Tekov vyhlasujú, že pozemkové úpravy sú potrebné a dôležité na to, aby sa usporiadalo vlastníctvo a užívanie pôdy. Nesúhlasia však s tým, ako sa majú pozemkové úpravy uskutočňovať. Informovala o tom Vidiecka platforma.

VP: Nesúhlasíme s tým, ako sa majú uskutočňovať

Pôda na Slovensku je podľa OZ extrémne rozdrobená a je potrebné uskutočniť pozemkové úpravy, ktoré by umožnili jednoduchší prístup k pôde vlastníkom a roľníkom, ktorí na nej chcú hospodáriť.

„Nesúhlasíme však s tým, ako sa majú pozemkové úpravy uskutočňovať. Štát neodstránil chyby, ktoré sa urobili pri Registroch obnovenej evidencie pôdy (ROEP) a takéto chybné ROEP-y majú byť základom pre vykonávanie pozemkových úprav. Krivdy, ktoré sa udiali, budú pozemkovými úpravami prekryté a ukrivdení vlastníci sa k svojej pôde už nikdy nedostanú. V novelizačnom bode 69, v paragrafe 14, odsek 8 sa má zákonom stanoviť prednostné právo nájmu doterajších nájomcov na poľnohospodársku pôdu aj po pozemkových úpravách. Takže jeden z hlavných cieľov pozemkových úprav, teda ľahšia dostupnosť a slobodné nakladanie vlastníkov so svojím majetkom nebude možné,“ zdôraznili zástupcovia občianskych združení.

Ak je v konaní o pozemkových úpravách viac ako 20 účastníkov, podľa OZ nestačí informovať vlastníkov o pozemkových úpravách verejnou vyhláškou.

Obrovské peniaze na pozemkové úpravy budú vyhodené

„Štát je povinný písomne informovať vlastníka o skutočnosti, že sa akokoľvek bude manipulovať s jeho majetkom a nezáleží na tom, koľko je účastníkov konania. Aj keď je 150 účastníkov konania. V Ústave SR má každý občan zaručenú ochranu svojho vlastníctva, čo tento návrh zákona v novelizačnom bode 29, paragraf 8 nerešpektuje,“ zdôraznili občianske združenia.

„Tiež vnímame negatívne skutočnosť, že novela zákona 330 z roku 1991 novelizuje aj iné zákony. Konkrétne zákon 162 z roku 1995 katastrálny zákon a zákon 504 z roku 2003 o nájme poľnohospodárskych pozemkov,“ podčiarkli zástupcovia občianskych združení.

Štát podľa nich neupravil zákonom ani ďalšie nakladanie s pôdou v dedičských konaniach. Pôda sa bude ďalej deliť a drobiť a obrovské peniaze vynaložené na pozemkové úpravy budú vyhodené.

„Po niekoľkých rokoch hrozí, že budeme mať rovnakú situáciu ako teraz – pôda bude znovu rozdrobená. Je potrebné nastaviť pravidlá, ktoré sa budú dodržiavať pri dedičských konaniach po pozemkových úpravách,“ podčiarkli občianske združenia.

Upozornili zároveň, že prezidentka SR sa ako jediný ústavný činiteľ postavila zodpovedne k tomuto protiústavnému zákonu a pozastavila svojím právom veta jeho platnosť.

Zástupcovia občianskych združení vítajú snahu štátu, aby sa konečne začali robiť pozemkové úpravy, ale takéto zásadné zásahy do vlastníctva a usporiadania pôdy sa musia robiť v súlade s platnou legislatívou a hlavne nesmú odporovať právam vlastníkov zakotvených v Ústave SR.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1495 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

4 komentáre

 1. anton julény
  17. januára 2020

  Uvediem len dva omyly, ktorých sa dopúšťajú autori textu:

  Prvým je omyl o podkladoch pre spracovanie projektov pozemkových úprav. Záväznými podkladmi pre vykonávanie pozemkových úprav sú aktuálne údaje katastra nehnuteľností. To je dôvod, prečo preto treba všetky nesúlady riešiť na katastri nehnuteľností.

  Druhý omyl sa týka ustanovenia podľa §14, ods.8 o práve na prednostné právo na uzavretie nájomnej zmluvy. Novela zákona umožňuje aby sa mohli nájomné zmluvy ukončiť a práve na pokračovanie nájomnej zmluvy podľa jej termínov – ale jej neprijatím ostáva stav, aby kde nájomca má právo uzavrieť nájomnú za rovnakých podmienok, a to bez ďalších možností (a ak nebude súhlasiť, jeho vôľa sa nahradí rozhodnutím súdu). Toto už platí skoro 7 rokov a nikomu to nevadilo. Zmiernenie, ktoré znamená skutočnú možnosť ukončenia nájomných zmlúv vyžaduje len jedno: aby vlastník o to v priebehu konania požiadal.

  Bližšie vysvetlenie nájdete tu: http://kpu.sk/clanky-nazory/zanik-najomnych-vztahov-po-pozemkovych-upravach

  alebo tu: https://dennikn.sk/blog/1698302/pozemkove-upravy-ked-neznalost-znamena-odmietnutie/

  Odpovedať
 2. G.J.
  18. januára 2020

  So stanoviskom vidieckej platformy sa dá jedine súhlasiť. Načo pristupovať k niečomu, čo v prípade konania pred ESĽP nemôže skončiť inak, ako úspechom žalobcu. Zaviazali sme sa ako krajina k rešpektovaniu základných ľudských práv a slobôd a tu, v prípade legislatívy týkajúcej sa vlastníctva pôdy a nájomných vzťahov sa neustále špekuluje so zavádzaním právnych prvkov majúcich pôvod v minulom režime. Ustavične sa snažíme byť tak trochu tehotní a tak trochu nie. A to všetko len pre profit úzkej záujmovej skupiny.

  Odpovedať
 3. Starý Gazda
  18. januára 2020

  nie sme v dobe pred 70 rokmi vyvoj napredoval milovimi krokmi vtedy voli krsvičkky sem ttam kone na obžive rodiny stačilo 3-5 ha čo v amerike sa zarobilo za 3 roky teraz traktory a na obživu rodiny treba 50-100 ha minimum a to PU nevyriešia jedine nahradne pozemky VYSVETLENIE pri komasaciach pre spravodlivost a uliminaciu rozličnej bonity pody sa pody vydale na viacerich blokoch vačši a dobri sedliaci kupovali podu v inych katastrochkde sa dalo 1 ha sa obrabal celi den tak to nevadilo teraz 1 ha sa da predat na vystavbu ale nie obrabat

  Odpovedať
  1. G.S.
   19. januára 2020

   Veď práve o tú tvoju poslednú vetu ide. Doteraz bol niekomu nájomca dobrý, ale ak bude možnosť urobiť kšeft, tak ho potrebujú rýchlo z pôdy vykopnúť aby nezdržiaval. O to ide developerom, realitkám a niektorým malým „veľkostatkárom“. O hospodárenie drvivej väčšine z nich nejde. Lebo takúto možnosť mali aj doteraz.

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.