Slovensko je piatym najväčším producentom sladu v Európskej únii. V aktuálnom roku bude dokonca jeho produkcia najvyššia za ostatných sedem rokov. A zdá sa, že rásť bude aj v roku 2024, aspoň to vyplýva z vyjadrení pestovateľov, ktoré odzneli v utorok na konferencii Slovenského združenia výrobcov piva a sladu v Košiciach.
Pestovanie sladovníckeho jačmeňa na Slovensku dokáže významne pomôcť k viazaniu uhlíka do pôdy. Zároveň kompletné spracovanie sladovníckeho jačmeňa od poľa až do pohára zabezpečí maximálnu pridanú hodnotu pre krajinu a jej obyvateľov. Na „Sladovníckom poľnom dni“ organizovanom Slovenským združením výrobcov piva a sladu (SZVPS) a Ústredným kontrolným a skúšobným ústavom poľnohospodárskym (ÚKSÚP) sa stretli poľnohospodári, osivári i spracovatelia.
Eliminovať dôsledky zmeny klímy a oživiť tradíciu pestovania sladovníckeho jačmeňa na Slovensku je cieľom projektu Pre Jačmeň. Spoločne s pestovateľmi, odborníkmi z Národného lesníckeho centra a Nadáciou Ekopolis ho rozbieha Plzeňský Prazdroj Slovensko. Pilotným poľnohospodárskym družstvom, ktoré sa do projektu zapojilo, je PD Radošinka vo Veľkých Ripňanoch v okrese Topoľčany.
Osobné autá zaparkované za skúšobnou stanicou ÚKSUP-u vo Veľkých Ripňanoch sú pokryté vrstvou prachu. Ich rovnaký dizajn priniesla neupravená asi kilometer dlhá polniačka medzi štátnou cestou a stanoviskom sladovníkov. Absolvoval ju každý návštevník dňa poľa, ktorý chcel vidieť 40 odrôd sladovníckeho jačmeňa. Už na prvý pohľad je zrejmé, že na parcele chýba vlaha.
Ceny sladovníckeho jačmeňa vzrástli medziročne o viac ako tretinu. Ceny zároveň dosahujú jedny z najvyšších úrovní. Sladovnícky jačmeň, dlhodobo známy ako cenovo stabilná komodita, je hlavnou zložkou na výrobu sladu, potrebného na produkciu piva. Analytici predpovedajú, že vysoko nad úrovňou 200 eur sa bude pohybovať aj v roku 2022. Reflektovať na vývoj na trhu budú musieť aj slovenské sladovne. Tie počas tohto roka plánujú spotrebovať približne 390.000 ton sladovníckeho jačmeňa.
Sladovnícky jačmeň je plodinou, ktorá chýba sedmičke domácich sladovní. Časť produkcie jačmeňa preto dokupujú zo zahraničia. Vyrábajú z neho slad, ktorý je najvýznamnejšou exportnou plodinou po prvom spracovaní na Slovensku. Sladovne na stretnutí s poľnohospodármi vo Vranove nad Topľou deklarovali, že spracovať by vedeli aj viac domácej produkcie. Samotní poľnohospodári sú však vo vyjadreniach opatrnejší a faktom je, že sa do pestovania sladovníckeho jačmeňa nehrnú.
Slovenské združenie výrobcov piva a sladu (SZVPS) a Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky (ÚKSÚP) v Bratislave spustili projekt spolupráce Sladovnícky poľný deň. Klimatická zmena totiž čoraz intenzívnejšie zasahuje aj výrobu jačmenného sladu, najvýznamnejšej rastlinnej poľnohospodárskej komodity po prvom spracovaní na Slovensku. Informoval o tom výkonný riaditeľ SZVPS Vladimír Machalík.
O sladovnícky jačmeň bude v pestovateľskej sezóne 2021 na Slovensku i v Európskej únii veľký záujem. Spôsobili to nielen klimatické podmienky, ktoré koncom minulého roku neumožnili osiať plochy ozimnými odrodami sladovníckeho jačmeňa, ale aj rastúci dopyt z krajín mimo Európskej únie. Na 7. ročníku odborného fóra „Odrody jačmeňa odporúčané sladovňami“ o tom diskutovali šľachtitelia, poľnohospodári a spracovatelia zo Slovenska i okolitých krajín.
Žatva postupuje a čoraz viac poľnohospodárov má úrodu hustiosiatych obilnín už schovanú v sýpkach. Začína hodnotenie pestovateľského ročníka. Prehnaný optimizmus, ktorý nastúpil po výdatných májových zrážkach sa nepotvrdil. Úrody sú v lepšom prípade priemerné. Veľké problémy sa ale zdajú s kvalitou produkcie. Najviac sklamal sladovnícky jačmeň.
Pivovary môže tlačiť k rastu ceny piva okrem rýchlo rastúcich miezd aj sucho. Sladovnícky jačmeň totiž patrí medzi plodiny, ktoré znášajú sucho najhoršie. Súčasné počasie znižuje jeho úrodu i kvalitu. Napriek tomu, že má Česko veľké prebytky jačmeňa, úroda sladovníckeho jačmeňa vlani klesla štvrtý rok po sebe.
Najkomentovanejšie za 7 dní