Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Ceny sladovníckeho jačmeňa vzrástli medziročne o viac ako tretinu

Ceny sladovníckeho jačmeňa vzrástli medziročne o viac ako tretinu
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Ceny sladovníckeho jačmeňa vzrástli medziročne o viac ako tretinu. Ceny zároveň dosahujú jedny z najvyšších úrovní. Sladovnícky jačmeň, dlhodobo známy ako cenovo stabilná komodita, je hlavnou zložkou na výrobu sladu, potrebného na produkciu piva. Analytici predpovedajú, že vysoko nad úrovňou 200 eur sa bude pohybovať aj v roku 2022. Reflektovať na vývoj na trhu budú musieť aj slovenské sladovne. Tie počas tohto roka plánujú spotrebovať približne 390.000 ton sladovníckeho jačmeňa.

„Ceny sladovníckeho jačmeňa akceptovateľnej kvality sa pohybujú od 230 eur za tonu, za najvyššiu kvalitu aj viac. Medziročne ide o nárast o viac ako tretinu. Podobný nárast je aj v okolitých krajinách. Veľký záujem pritom na trhu vidieť nielen o jarný, ale aj o kontrakty na ozimný jačmeň. Ten sa začína siať na Slovensku práve koncom septembra. Vysoko sa pritom držia aj ceny kŕmneho jačmeňa,“ uviedol predseda Sladovníckej sekcie Slovenského združenia výrobcov piva a sladu (SZVPS) Tomáš Ševčík.

Trh s jačmeňom ovplyvnilo zlé počasie v Severnej Amerike a dopyt z Číny

Ceny sladovníckeho jačmeňa patrili za posledné desaťročie k najstabilnejším v rámci poľnohospodárskych komodít. To sa však zmenilo a ceny sladovníckeho jačmeňa z tohtoročnej úrody vzrástli. Ceny ovplyvnila slabá úroda najmä v západnej Európe v Nemecku a Francúzsku, ale aj v strednej Európe. Práve Francúzsko s Nemeckom patria k najväčším exportérom sladovníckeho jačmeňa na celom svete. Európsky trh s jačmeňom ovplyvnilo aj zlé počasie v Severnej Amerike a obrovský dopyt z Číny, ktorý stále rastie.

„Odhad západných burzových indexov (FOB Creil) na úrodu 2022 pre jarný sladovnícky jačmeň v sladovníckej špecifikácii sa aktuálne pohybuje približne 230 eur za tonu. Všetko bude závisieť od vývoja dopytu a ponuky na trhu, ktorý sa aktuálne vyvíja silne v prospech pestovateľov sladovníckeho jačmeňa,“ vysvetlil výkonný riaditeľ SZVPS Vladimír Machalík.

Založenie novej úrody a pestovanie ozimného a jarného sladovníckeho jačmeňa by tak malo byť pre pestovateľov v Európe vysoko rentabilné a ekonomicky atraktívne.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments