Spolupráca chovateľov, spracovateľov a obchodu bola témou utorkovej konferencie o budúcnosti bravčového mäsa v Nitre. Jednotliví účastníci sektoru ošípaných hovorili o celom rezorte komplexne, no základných otázok určujúcich budúcnosť bolo len pár. Budú sa u nás chovať ošípané aj v budúcnosti? A keď áno, budú porazené na slovenských bitúnkoch a spracované pre domáceho spotrebiteľa?
Bravčové mäso patrí spolu s kuracím medzi najvyhľadávanejšie druhy mias zo strany spotrebiteľov. Hoci drvivá väčšina poň siaha na pultoch reťazcov a menšia časť na lokálnych farmách, stále sa nájdu aj ľudia, ktorí sa rozhodnú ošípanú dochovať vo vlastnej réžii. Práve o takomto domácom chove v malom sa v uplynulých dňoch na Slovensku rozprúdila búrlivá diskusia. Zatiaľ čo jedna strana predpovedá definitívny koniec domáceho chovu ošípaných, druhá argumentuje, že na to nie je dôvod a zmeny zavedené do praxe sú len dôsledkom toho, že systém nefungoval v súlade s európskymi pravidlami.
Desať najväčších fariem ošípaných na Slovensku vytvorilo za minulý rok zisk vo výške 24,2 milióna eur. Chovateľom ošípaných zostáva po zaplatení nákladov v priemere 31 percent tržieb. Situácia v oblasti bitúnkov je iná. Najväčšie slovenské bitúnky za minulý rok dosiahli stratu vo výške 3,6 milióna eur a ich priemerná hrubá marža je takmer päťkrát nižšia, ako pri chove ošípaných.
Sektor chovu ošípaných má za sebou neľahké obdobie. Stavy zvierat v minulých rokoch pre africký mor ošípaných klesali, a naša sebestačnosť padla na asi 25 percent. Uplynulé mesiace však do sektora priniesli aj pozitívnejšie správy. Rok 2023 zhodnotil v rozhovore riaditeľ Slovenskej asociácie chovateľov ošípaných Martin Nevolný.
Pokiaľ ceny obilnín a olejnín začali v posledných týždňoch na svetových burzách klesať, tak ceny bravčového mäsa dosahujú nové rekordy. Slovenský zväz spracovateľov mäsa dnes portál poľnoinfo.sk informoval o výraznom náraste cien na nemeckej burze. Zaujímalo nás, či sa lepšie dýcha aj slovenským chovateľom ošípaných.
Hoci živočíšna výroba má na Slovensku patriť k prioritám, minimálne pri ošípaných sa stavy udržať nedarí a o navyšovaní ich počtov nemôže byť ani reč. Rok 2022 sa do histórie jednoznačne zapísal ako ten s najvýraznejším prepadom chovu ošípaných. Ešte vlani predpokladalo ministerstvo pokles našej sebestačnosti v produkcii slovenskej bravčoviny z 44 percent na asi 30 percent. Realita je podľa samotných chovateľov ešte horšia.
Hoci bravčové mäso a produkty z neho patria na Slovensku medzi spotrebiteľmi k najvyhľadávanejším, stavy ošípaných už roky klesajú a dovoz narastá. Zvrátiť zlý stav v sebestačnosti bravčoviny u nás sa roky nedarí – a v tých uplynulých sa k problémom pridal aj africký mor ošípaných. Rozprávali sme sa s Petrom Polákom, výkonným riaditeľom Slovenskej asociácie chovateľov ošípaných.
Chovatelia hospodárskych zvierat, ktorých tento rok zasiahlo sucho by si do konca tohto roka mali rozdeliť 50 miliónov eur v podobe odškodného. Historicky najvyšší balík peňazí na tento účel mal pôvodne smerovať len pre chovateľov prežúvavcov. Následne k nim ministerstvo pôdohospodárstva aj v reakcii na námietky samotných chovateľov pripojilo hydinu a ošípané.
Domáce ošípané chovajú už viac ako tridsať rokov a neodolali ani tento rok. Poľnohospodárske družstvo Drienovec (okres Košice-okolie) má v maštali tri stovky odstavčiat. Aj keď sa mnohé chovy rušia, oni veria, že zas bude dobre. Kedysi to bola zaujímavá komodita, no zisk z ošípaných nevideli už roky.
V roku 2002 slovenskí poľnohospodári chovali viac ako 117 tisíc prasníc a krajina bola v bravčovom mäse sebestačná na 90 percent. „Dnes sme na čísle nižšom ako 27 tisíc kusov prasníc a sebestačnosť sa pohybuje okolo 27 percent,“ upozorňuje na alarmujúci stav Julián Škerlík, predseda Zväzu chovateľov ošípaných na Slovensku.
Dovoz bravčového mäsa na Slovensko predstavuje viac ako polovicu našej spotreby. Na pultoch sa oveľa častejšie možno stretnúť s bravčovinou zo zahraničia, ako s tou domácou – a to najmä vo veľkých obchodných sieťach. Projekt Výskumného ústavu živočíšnej výroby si posvietil na kvalitu mäsa na našich pultoch.
Najkomentovanejšie za 7 dní