Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Článok dňa Zo sveta

ČR: Prudký nárast cien mäsa znižuje spotrebu

ČR: Prudký nárast cien mäsa znižuje spotrebu
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Nákupné ceny jatočných zvierat v 3. štvrťroku v Českej republike medziročne stúpli o viac ako štvrtinu. Vyplýva to z údajov, ktoré dnes zverejnil Český štatistický úrad.

Z troch hlavných sledovaných druhov mäsa najviac od začiatku júla do konca septembra stúpli ceny jatočných kurčiat I. triedy. Výrobcovia ich predávali v priemere za 1,20 eur (29,30 Kč) za kilogram v živom, čo je medziročne o 28,1 percenta viac.

Ceny jatočných ošípaných stúpli o 27,3 percenta. Poľnohospodári za ne dostávali priemerne 1,44 eur (35,15 Kč) za kg živej alebo 1,88 eur (45,69 Kč) za kg jatočnej hmotnosti.

Ceny jatočného hovädzieho dobytka boli v 3. štvrťroku medziročne o 26,6 percenta vyššie. Chovatelia predávali jatočné býky za priemernú cenu 2,36 eur (57,32 Kč) za kg v živom alebo 4,29 eur (104,33 Kč) za kg v jatočnej hmotnosti.

Ceny kurčiat a ošípaných rástli aj v porovnaní s tohtoročným druhým štvrťrokom, ceny hovädzieho dobytka zostali podobné ako v predchádzajúcom štvrťroku.

Mlieko

Zdraželo tiež mlieko. Ceny výrobcov mlieka sa medziročne zdvihli o 30 percent na 0,47 eur (11,55 Kč) za liter mlieka akostnej triedy Q.

„Zvyšovanie cien v celej vertikále, od cien poľnohospodárskych výrobcov až po ceny spotrebiteľské, sa v 3. štvrťroku prejavilo aj v medziročnej zmene odhadovanej spotreby mäsa. U hovädzieho mäsa klesla približne o 13 percent, u hydinového o štyri percentá, ale spotreba bravčového klesla iba o jedno percento,“ doplnila Markéta Fiedlerová z oddelenia štatistiky poľnohospodárstva a lesníctva ČSÚ.

1 EUR = 24,337 CZK

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments