Európska komisia nevyhovela požiadavke slovenských poľnohospodárov v otázke výnimky z normy Dobrých poľnohospodárskych a environmentálnych podmienok GAEC 6. Samotných poľnohospodárov o tom informovalo ministerstvo pôdohospodárstva listom. Výnimku žiadali začiatkom leta z dôvodu potreby likvidácie hrabošov na poliach. Chceli ňou zabezpečiť možnosť skoršieho zásahu do zožatých polí, ktoré inak musia byť do polovice októbra aspoň na 80 percent pokryté rastlinnými zvyškami.
Hraboš poľný v niektorých regiónoch Slovenska zožral zrná či poškodil steblá znateľnej časti hustosiatych obilnín. Ešte v júli najväčšia samosprávna organizácia roľníkov vyčíslila škody spôsobené hrabošom v sume 13,5 milióna eur. V závere minulého roka podporilo ministerstvo pôdohospodárstva monitoring hlodavca sumou 70 tisíc eur. Peniaze získalo Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum, ktoré nemalo s hrabošom žiadne skúsenosti. Rezortní výskumníci, ktorí podpísali s ministerstvom pôdohospodárstva v závere roka 2023 sumárny kontrakt na všetky výskumné úlohy v hodnote viac ako 5 miliónov eur, svoje výsledky v čase kalamitného výskytu hraboša odbornej verejnosti nekomunikovali.
Hraboše poľné tento rok zožrali úrodu za asi 13 a pol milióna eur. Škody poľnohospodári evidujú na viac ako 20-tisíc hektároch, predovšetkým v repke, jačmeni či pšenici, ale aj iných plodinách. Už pred časom na tento problém upozornila Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora, ktorá za jeden zo základných faktorov vzniknutej situácie považuje systém biopásov a úhorov. Komora predložila ministerstvu pôdohospodárstva aj viacero požiadaviek na to, ako danú situáciu riešiť. Odozvy na jednotlivé navrhované opatrenia sú rôzne.
To, že tento rok bude z hľadiska výskytu hrabošov poľných a škôd nimi spôsobených patriť medzi horšie, predpovedali mnohí poľnohospodári už začiatkom jari. Už vlani boli títo škodcovia problémom v niektorých regiónoch, a nakoľko na väčšine územia vlaňajšia zima nepriniesla ani výrazné mrazy a ani snehovú pokrývku, výskyt hrabošov pre tento rok sa odhadoval vo vysokých číslach.
Rok 2023 sa na poliach nesie aj v znamení zvýšeného výskytu hrabošov. Extrémne veľa ich zaznamenali poľnohospodári na trnavskej tabuli, avšak vysoký výskyt poznačil aj viaceré lokality mimo nej. Aj Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora už pred časom označila problém za viac ako rozšírený. S hrabošmi bojujú poľnohospodári vo všetkých častiach Slovenska. Zatiaľ, čo niektorí sa viac prizerajú a rátajú škody, na poliach v okolí Veľkého Medera sa tamojší samostatne hospodáriaci roľník vysporiadal s problémom po svojom – a úspešne.
V Českej republike očakávajú tento rok premnoženie hrabošov. Na Slovensku bola výrazná kalamita v roku 2019. Problémy s hrabošmi sa vracajú vo vlnách, spravidla každé tri až štyri roky. Česká republika chce zamedziť problémom prostredníctvom podpory, ktorú môžu čerpať poľnohospodári. Hoci kalamitu možno skôr či neskôr očakávať aj u nás, o dotáciách na likvidáciu hrabošov sa zatiaľ neuvažuje.
Poľnohospodár Antonín Tykal z Vlčnova na Morave začal spolu s bratom ako prvý v Českej republike likvidovať hraboša pomocou špeciálneho stroja vyvinutého v Švajčiarsku. Stroj agregovaný s traktorom vytvára v pôde ryhu, do ktorej kladie otrávenú návnadu. Umelú noru následne udupe valec. Účinnosť stroja je výborná, povedal dnes novinárom Tykal.
Spoločnosť Samsung Display Slovakia vo Voderadoch pri Trnave, ktorej areál susedí s poľami, sa rozhodla zasiahnuť proti hrabošovi poľnému. Jeho premnožená populácia sa začala sťahovať k výrobným halám. Spoločnosť namiesto použitia chemických prostriedkov oslovila podľa Romana Slobodníka z Ochrany dravcov na Slovensku (ODnS).
Kompenzácie za škody spôsobené hrabošmi môže hradiť podľa kompetenčného zákona iba české ministerstvo poľnohospodárstva (MZe), oznámila hovorkyňa ministerstva životného prostredia Petra Roubíčková. Rezort životného prostredia preto ponúkol poľnohospodárskemu úradu preplatenie projektov zameraných na starostlivosť o krajinu, ktoré má pripravené Štátny pozemkový úrad, ktorý spadá pod Ministerstvo poľnohospodárstva.
Štát dočasne pozastavil povolenie na plošné použitie jedu proti hrabošom, informovalo dnes (9.8.2019) české ministerstvo poľnohospodárstva. Úrad zvolal diskusiu po vlne kritiky, v ktorej ministerstvo životného prostredia a ekologické organizácie upozornili na to, že plošná aplikácia jedu Stutox II môže ohroziť vtáky, divú zver alebo psy a mačky.
Najkomentovanejšie za 7 dní