Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Zo sveta

Poľnohospodár z Moravy likviduje hraboša pomocou špeciálneho stroja

Poľnohospodár z Moravy likviduje hraboša pomocou špeciálneho stroja
insert_photo2 x ČTK

Poľnohospodár Antonín Tykal z Vlčnova na Morave začal spolu s bratom ako prvý v Českej republike likvidovať hraboša pomocou špeciálneho stroja vyvinutého v Švajčiarsku. Stroj agregovaný s traktorom vytvára v pôde ryhu, do ktorej kladie otrávenú návnadu. Umelú noru následne udupá valec. Účinnosť stroja je výborná, povedal dnes novinárom Tykal.

So strojom ničí hraboša zatiaľ niekoľko týždňov.

„Je to súčasť komplexného riešenia, ktoré môže poľnohospodár urobiť. Nie je to stroj pre plošnú aplikáciu. Zatiaľ sme urobili niekoľko hektárov. Z pohľadu poľnohospodára vidím, že tam tá účinnosť je,“ uviedol Tykal.

Stroj by podľa neho mal zabrániť otrave a následnému úhynu zvierat, ktoré hraboša lovia.

V okolí Vlčnova hospodári podnik bratov Tykalových zhruba na 500 hektároch.

„Máme zasiatych nejakých 200 hektárov ozimných obilnín a to zasiahnutie (hrabošmi) je tam rádovo v desiatkach percent. Najviac sú poškodené obilniny v ranej fáze a repka ozimná,“ doplnil poľnohospodár.

Podľa Jozefa Kachníka, zástupcu firmy, ktorá stroj do Českej republiky dováža, dokáže zariadenie otrávenú návnadu umiestniť stopercentne pod povrch pôdy.

„Nestane sa, aby jedno jediné zrnko zostalo na povrchu, kde by ho zožral alebo prehltol dravec alebo čokoľvek iné,“ povedal Kachník.

Stroj už podľa neho začali používať tiež prvý poľnohospodári na Slovensku. Cena stroja sa pohybuje podľa typu zhruba od 10 do 30 tisíc eur (250.000 do 750.000 korún).

Zariadenie si dnes vo Vlčnove spolu s desiatkami poľnohospodárov a odborníkov prezrel aj ekológ Emil Tkáč z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

„Pokiaľ ide o ochranu prírody, určite je to veľmi dobrá voľba. Ak sa to osvedčí na väčších lánoch, tak ja by som to osobne podporoval,“ povedal ČTK Tkáč..

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: 2 x ČTK

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Ujo
Ujo
27. február 2020 23:51

A čo na to ekoteroristi a ochranári? Prečo sa nehádžu pod traktor? Veď vyhynú hraboše aj sovy a jastraby!