Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2020 Jar LEFT
Branding VUB 2020 Jar RIGHT
Branding VUB 2020 Jar TOP
Článok dňa Rastlinná výroba Zo sveta

Poľnohospodár z Moravy likviduje hraboša pomocou špeciálneho stroja

chat_bubbleKomentáre: 1 visibilityZobrazenia: 6465

Poľnohospodár Antonín Tykal z Vlčnova na Morave začal spolu s bratom ako prvý v Českej republike likvidovať hraboša pomocou špeciálneho stroja vyvinutého v Švajčiarsku. Stroj agregovaný s traktorom vytvára v pôde ryhu, do ktorej kladie otrávenú návnadu. Umelú noru následne udupá valec. Účinnosť stroja je výborná, povedal dnes novinárom Tykal.

So strojom ničí hraboša zatiaľ niekoľko týždňov.

„Je to súčasť komplexného riešenia, ktoré môže poľnohospodár urobiť. Nie je to stroj pre plošnú aplikáciu. Zatiaľ sme urobili niekoľko hektárov. Z pohľadu poľnohospodára vidím, že tam tá účinnosť je,“ uviedol Tykal.

Stroj by podľa neho mal zabrániť otrave a následnému úhynu zvierat, ktoré hraboša lovia.

V okolí Vlčnova hospodári podnik bratov Tykalových zhruba na 500 hektároch.

„Máme zasiatych nejakých 200 hektárov ozimných obilnín a to zasiahnutie (hrabošmi) je tam rádovo v desiatkach percent. Najviac sú poškodené obilniny v ranej fáze a repka ozimná,“ doplnil poľnohospodár.

Podľa Jozefa Kachníka, zástupcu firmy, ktorá stroj do Českej republiky dováža, dokáže zariadenie otrávenú návnadu umiestniť stopercentne pod povrch pôdy.

„Nestane sa, aby jedno jediné zrnko zostalo na povrchu, kde by ho zožral alebo prehltol dravec alebo čokoľvek iné,“ povedal Kachník.

Stroj už podľa neho začali používať tiež prvý poľnohospodári na Slovensku. Cena stroja sa pohybuje podľa typu zhruba od 10 do 30 tisíc eur (250.000 do 750.000 korún).

Zariadenie si dnes vo Vlčnove spolu s desiatkami poľnohospodárov a odborníkov prezrel aj ekológ Emil Tkáč z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

„Pokiaľ ide o ochranu prírody, určite je to veľmi dobrá voľba. Ak sa to osvedčí na väčších lánoch, tak ja by som to osobne podporoval,“ povedal ČTK Tkáč..

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: 2 x ČTK

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1496 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

1 komentár

  1. Ujo
    27. februára 2020

    A čo na to ekoteroristi a ochranári? Prečo sa nehádžu pod traktor? Veď vyhynú hraboše aj sovy a jastraby!

    Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.