Agrorezort podporí špeciálnu rastlinnú výrobu sumou 16 miliónov eur. Podpora na jedného žiadateľa je maximálne 250.000 eur, žiadať o ňu možno od 15. decembra. Informoval o tom po stredajšom rokovaní vlády minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Samuel Vlčan za účasti predstaviteľov pestovateľských zväzov.
Slovenských zeleninárov od kolapsu z dôvodu enormného nárastu cien elektrickej energie zachránila neúroda v Európe. Ak by sucho nezasiahlo celý kontinent a produkcia zeleniny by bola nadpriemerná, ceny by padli a ohrozili aj etablovaných pestovateľov. Hovorí Juraj Mačaj z najväčšej slovenskej pestovateľskej skupiny zameranej na produkciu zeleniny.
Aj napriek obľúbenej rétorike sa podiel slovenskej zeleniny a zemiakov v praxi výrazne zvyšovať nedarí, navyše, pri zelenine chýba aj register, ktorý by ukázal aktuálny stav, od ktorého by sa dalo odraziť do budúcnosti. Rok 2021 zhodnotil predseda Zemiakarského a zeleninárskeho zväzu SR Jozef Šumichrast.
Ešte pred piatimi rokmi sa na Slovensku pestovala mrkva a karotka na ploche približne 200 hektárov pôdy. Na pultoch obchodných reťazcov bola bežná najmä produkcia z Českej republiky. Vlani už pestovateľské výmery mrkvy u nás dosiahli takmer 500 hektárov. Juraj Mačaj, najväčší tuzemský zeleninár hovorí, že priestor na rast produkcie tu stále je.
Zväz zeleninárov a zemiakarov Slovenska (ZZZS) dlhodobo poukazuje na nehospodárne a nekoncepčné riadenie niektorých oblastí v poľnohospodárstve. Problémom je slabá komunikácia vedenia ministerstva pri tvorbe jednotlivých nariadení s odbornou verejnosťou. Podpora ovocia a zeleniny by mala byť alfou a omegou pri dosahovaní toľko omieľanej potravinovej sebestačnosti našej krajiny. Skutky však aktuálne predbiehajú len milé a populistické slová.
Zeleninárske polia v blízkosti Senca sú známe všetkým obyvateľom, ktorí denne dochádzajú za svojou prácou, nákupmi, ale aj zábavou do Bratislavy. Pokiaľ v minulých rokoch mohli na lány so zemiakmi, cibuľou, mrkvou, ale i zelerom pozerať len cez okná svojich automobilov, tak v tomto roku ich pestovatelia priamo pozývajú vstúpiť do ich polí. V polovici septembra spustila odbytová organizácia Zeleninárska samozber papriky a záujem bol tak veľký, že prekvapil aj samotných organizátorov.
Zeleninári, ovocinári, zemiakari, vinohradníci a vinári už niekoľko rokov poukazujú na slabý záujem štátu o oblasť špeciálnej rastlinnej výroby. Od ministerstva pôdohospodárstva očakávajú, že bude oveľa aktívnejšie presadzovať naplnenie Programového vyhlásenia vlády Slovenskej republiky na obdobie rokov 2020 – 2024, ktoré hovorí o zvýšení potravinovej sebestačnosti a nastavení spravodlivého systému podpôr v poľnohospodárstve.
Zriadenie Inštitútu sezónnej práce, ktorý pred pár dňami ohlásili ministerstvá práce a financií, našiel pozitívnu odozvu naprieč celým spektrom pestovateľov. Na projekt vyčlenil štát 12 miliónov eur, z ktorých bude dotovať odvody pre brigádnikov, ktorí sa zamestnajú u zeleninárov, ovocinárov či vinohradníkov. Nulové odvodové zaťaženie však získajú len v prípade, že boli na Úrade práce evidovaní aspoň tri mesiace.
Najkomentovanejšie za 7 dní