Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

Rétorika rezortu a prax bežali dlhodobo opačným smerom. Zmení sa to?

Rétorika rezortu a prax bežali dlhodobo opačným smerom. Zmení sa to?
insert_photopixabay - kvet jablone

Rok 2021 stanovilo valné zhromaždenie Organizácie spojených národov za Medzinárodný rok ovocia a zeleniny. Cieľom je dostať zdravé plody do povedomia spotrebiteľov, zvýšiť záujem o ne a dostať do popredia aj ich pozitívne účinky na zdravie.

„Na Slovensku máme dobré podmienky na pestovanie rôznych druhov ovocia a zeleniny. Je to dané kvalitnou pôdou a podnebím, v ktorom sa naša krajina nachádza. Z toho jedinečného daru, ktorý nám bol nadelený preto musíme čerpať do budúcnosti, pretože všetky u nás dopestované plody sú bohaté na množstvo vitamínov a cenných látok. Je preto na každom z nás, aby sme podporovali domácich producentov a zároveň prispeli k zlepšovaniu našej životosprávy, zvlášť v pandemickej dobe, ktorá kvári vyše roka nielen našu krajinu,“ uviedol na stretnutí s ovocinármi a zeleninármi štátny tajomník MPRV SR Andrej Gajdoš.

Ministerstvo sa v rámci tohto roka zapojí aj do rôznych existujúcich projektov zameraných na edukáciu detí aj dospelých. Patrí medzi ne aj dlhoročný školsky projekt Hovorme o jedle. Tento ročník bude zameraný práve na výhody konzumácie ovocia a zeleniny. Agrorezort sa tento rok plánuje podieľať aj na organizovaní Medzinárodného školiaceho kurzu zameraného na hodnotenie kvality ovocia a zeleniny, v pláne je konferencia o Budúcnosti zeleninárstva na Slovensku a v závere roka seminár Ovocinárskej únie.

Plány verzus sebestačnosť

Hoci k rétorike rezortu dlhodobo patrí snaha o zvýšenie sebestačnosti práve v produkcii zeleniny a ovocia, pravdou je, že v praxi sa to nedarí. Pestovateľov pribúda len pomaly a plochy, na ktorých sa u nás pestuje zelenina či zemiaky, oproti minulosti rapídne klesli.

„Dnes sa s produkciou zeleniny pohybujeme zhruba na úrovni okolo 6 tisíc hektárov. V zemiakoch je to tiež asi 6 tisíc hektárov. Nie je to ani 50 percent toho, čo spotrebujeme. Avšak máme tu mnoho možností. Dobré produkčné prostredie a zatiaľ aj dostatok vody, bez ktorej sa nedá zelenina dopestovať. Je potrebné investovať do závlahových systémov a do spracovateľského priemyslu, ktorý za posledné obdobie veľmi ustal a je fakticky minimálny. My dokážeme konkurovať lacnejším, ale často aj menej kvalitným zeleninám, ktoré sa k nám dostávajú na pulty, ale potrebujeme do tohto sektora investovať,“ vyjadril sa predseda Zväzu zeleninárov a zemiakarov Slovenska Oliver Šiatkovský.

Situácia nateraz nie je ideálna ani v sektore ovocinárstva.

„V ovocí je to len jedna tretina domácej produkcie na našich pultoch a stoloch, dve tretiny sa sem vozia. Verím, že ak budeme ročne vysádzať 300 hektárov sadov, tak v roku 2025 až 2026 si budeme môcť zatlieskať a povedať, že konečne sme dosiahli bod, že máme takmer sto percent našej produkcie,“ dodal predseda Ovocinárskej únie Slovenska Marián Varga.

Problémy s pozemkami

Na to, aby sme stanovený cieľ dosiahli a pozdvihli na Slovensku produkciu ovocia a zeleniny, treba najmä zlepšenie podmienok a viac podpory. Problémom sú napríklad aj rozdrobené pozemky.

„Naše jahodové pole v Dunajskej Lužnej má asi 10 hektárov. Na pestovanie jahôd sa nám ho podarilo získať. Avšak je tam asi 100 vlastníkov. Napríklad pre pestovanie jabĺk, kde potrebujete mať zmluvy s vlastníkmi aspoň na 20 rokov, je to úplne vylúčené,“ popísal situáciu pestovateľ Jozef Vozár.

Štát dlhodobo deklaruje, že pozemkové úpravy sú jeho prioritou. V súčasnosti sa už rozbehla vyše stovka projektov financovaných z eurofondov. Zďaleka však nevyriešia všetky problémy s pozemkami na Slovensku – vlastníctvo je roztrieštené vo viac ako troch tisíckach katastrov. Hoci štát sľúbil, že peniaze na komasácie nájde aj v štátnom rozpočte, pre koronakrízu sa plány spomalili.

Treba podporu

Ministerstvo pôdohospodárstva avizuje, že ovocinársky a zeleninársky sektor sa v najbližšom období dočká lepšej podpory.

„Nedávno už bolo avizovaná zmena, čo sa týka rozšírenia plôch na integrovanú produkciu zeleniny,“ vyjadril sa štátny tajomník MPRV SR Andrej Gajdoš.

Podľa neho ovocinárom pomôže aj uznanie manipulačných plôch do dotácií, z ktorých boli v uplynulých rokoch vyškrtnutí.

„Budú podporované aj tieto plochy, tzv. manipulačné plochy, pretože aj tie slúžia a sú nevyhnutné na to, aby sa dal či už sad alebo pole so zeleninou obhospodarovať,“ dodal Gajdoš.

Ovocie a zelenina budú podľa rezortu naďalej spadať do pomoci v rámci Zelenej nafty.

Ovocinári a zeleninári pritom budú mať už v tomto roku možnosť čerpať aj prostriedky na investície do svojich fariem – či už na budovanie závlah alebo zlepšenie technického vybavenia. Výzvy chce ministerstvo vyhlásiť už tento mesiac.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: pixabay - kvet jablone

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments