Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2020 Jeseň LEFT
Branding VUB 2020 Jeseň RIGHT
Branding VUB 2020 Jeseň TOP
Rastlinná výroba Z domova

Zelenina ako obľúbená plodina prezentácie našich politikov?

Zelenina ako obľúbená plodina prezentácie našich politikov?

Zväz zeleninárov a zemiakarov Slovenska (ZZZS) dlhodobo poukazuje na nehospodárne a nekoncepčné riadenie niektorých oblastí v poľnohospodárstve. Problémom je slabá komunikácia vedenia ministerstva pri tvorbe jednotlivých nariadení s odbornou verejnosťou. Podpora ovocia a zeleniny by mala byť alfou a omegou pri dosahovaní toľko omieľanej potravinovej sebestačnosti našej krajiny. Skutky však aktuálne predbiehajú len milé a populistické slová.

Nie je tekvica ako tekvica

V minulom roku poukázal ZZZS na fakt, že tekvica pestovaná za účelom výroby oleja a jadierok na export pohlcovala až 70 % z celkových platieb vyplácaných na vybrané druhy zeleniny s veľmi vysokou prácnosťou. Výmery pestovanej tekvice boli na podozrivo vysokých číslach. Nakoniec sa práve vďaka nespokojnosti zväzu podarilo tento stav zmeniť a začala sa podporovať tekvica muškátová, tekvica Hokkaido, tekvica špargľová a tekvica maslová.

„Teraz sa reálne podporuje produkcia, ktorá sa dostane aj k nášmu spotrebiteľovi. Pomohlo sa všetkým serióznym, malým aj veľkým pestovateľom. Navyše, ihneď sa urobil poriadok s tekvicou, klesli jej výmery zo 4597,74 hektára v roku 2018 na výmeru 295,68 hektára v roku 2019. Náhoda?,“ pýta sa riaditeľ ZZZS Jozef Šumichrast.

Zas tá administratíva

Veľkým problémom je tiež tzv. integrovaná produkcia zeleniny, ktorá používa ekologicky bezpečnejšie postupy a zároveň je jej cieľom dosiahnuť stabilnú produkciu. Znižuje chemické zásahy a preferuje biologické a mechanické postupy.

„Bohužiaľ, pre zlé administratívne nastavenie Integrovanej produkcie zo strany štátu nie je u nás tak rozšírená, ako by si zaslúžila,“ vysvetľuje Jozef Šumichrast.

Aj v integrovanej produkcii je veľmi obľúbená práve tekvica.

„Žeby kvôli zaujímavej hektárovej sadzbe a zanedbateľným hektárovým nákladom oproti ostatnej zelenine? A takýmto spôsobom sa doslova vyhadzujú značné finančné prostriedky,“ poukazuje na nehospodárne vynakladanie s financiami riaditeľ zväzu zeleninárov a zemiakarov a poukazuje na fakt, že bývalé a aj súčasné vedenie rezortu bolo na tento stav opakovane upozorňované.

Zemiaky obchádzajú podpory

Samostatnou kapitolou sú zemiaky, ktoré patria k základným potravinám každej slovenskej rodiny. Veľa sa o nich rozpráva, nie sú však podporované pomocou viazaných platieb a nedostáva sa im ani podpora cez organizácie výrobcov, čo predstavuje podporu priamo na produkciu. Na Slovensku dlhodobo klesajú výmery tejto komodity. Sebestačnosť našej krajiny v zemiakoch je dnes okolo 55 percent. Aktuálne nízke ceny, absencia podpôr a pretlak zemiakov z dovozu však vzbudzujú obavy, že sa na budúci rok prepadneme na číslo 45 percent.

Ovocie a zelenina sú pre našu krajinu veľmi dôležité. Máme však pocit, že politici zneužívajú tieto témy na prezentáciu samých seba v médiách a na sociálnych sieťach. Takýmto spôsobom trpí najmä spotrebiteľ, ktorý sa k zdravej slovenskej zelenine, ovociu či zemiakom nedokáže dostať.

„Intenzívne požadujeme, aby sa pestovatelia mohli aktívne zapojiť do tvorby Strategického plánu budúcej Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ, pretože sa ich to bezprostredne týka. Zatiaľ sme oslovení neboli,“ hovorí Jozef Šumichrast.

Okrem spomínaných problémov našim pestovateľom chýbajú moderné sklady, moderné pestovateľské technológie, pozberové a baliace linky, navyše nám chýba verejný register pestovateľov zeleniny, po ktorom práve producenti volajú už niekoľko rokov. Pestovatelia do rozvoja investujú nemalé vlastné finančné prostriedky, ale zahraničná konkurencia ich predbieha a stráca sa z dohľadu. Zelená nafta, ktorú aj v aktuálnom roku dostanú pestovatelia špeciálnych plodín nikoho z biedy nevytrhne. Okolité štáty cez štátnu pomoc omnoho viac podporujú svojich producentov.

Nové vedenie ministerstva pôdohospodárstva má za sebou pol roka. Napriek tomu, že mnohí naši pestovatelia sú tu podstatne dlhšie, v týchto dňoch premýšľajú, či to má ešte vôbec význam.

Autor článku: TS ZZZS
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1581 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

2 komentáre

 1. Juraj Mačaj ml.
  16. októbra 2020

  Rok 2020 mal byt rokom kedy sme chceli rozšíriť sortiment pestovanej zeleniny a razantne zvýšiť množstva tej čo už robíme. Chceli sme ako súčasť komunity slovenských zeleninárov prispieť k odrazeniu sa od pomyselného dna. Posledne dva roky boli veľmi priaznivé a tak sme značne zainvestovali to produkcie od rozšírenia plôch, cez zavlahy, sklady a balenie. Veríme tomu čo robíme a tak sme sa nebáli investovať na kredit. Vedeli sme že môže prísť po dobrých rokoch aj ťažký, s tym sme takpovediac museli rátať, ale v čo sme ozaj verili je že s novou vládou sa obráti konečne pozornosť rezortu na to naše zeleninarstvo a zemiakarstvo. Aj keď musím súhlasiť s obsahom článku, tvrdím že ešte nič nie je stratené. Teraz je čas. Teraz to ešte môžeme zvrátiť. Nie je nič horšie ako keď sa trápiacim sa pestovateľom dá nádej, oni sa rozhodnú ešte posledný krát zabojovať a nakoniec očakávaná pomoc nepríde. Obávam sa že ak okamžite nenastane obrat v prístupe vedenia rezortu a nepredstaví sa séria reálnych krokov ako podporit produkciu zeleniny, preklopí sa optimizmus posledných rokov znova na beznádej a my budeme znova konštatovať že Slovenska zelenina spoznáva svoje nové dno. Corona vírus, zle počasie, problémy s kvalitou, narastajúca nevraživosť obyvateľov vidieka voči produkujúcimi poľnohospodárom, rušenie prostriedkov ochrany rastlín, znižovanie podpôr, administratívna náročnosť, rastúce mzdové naklady, mali odbyt, nízke ceny, tento rok same zle správy. Pestovatelia uvažujú o opätovnom znížení plôch a zrejme pre nedostatok prostriedkov to aj budú musieť urobiť – nič iné im ani neostane.

  Odpovedať
 2. starý gazda
  18. októbra 2020

  Strácajú sa nádeje, ktoré farmári, malí, či veľkí vkladali do novej vlády. Dúfali, že naštartuje polnovýrobu a konečne zastaví trvalý pokles sebestačnosti a zabezpečí nárast slovenských produktov na pultoch obchodov, no vidíme pravý opak. Minister miesto okamžitej podpory malých a mladých začínajucich farmárov, vďaka ktorým je jediná nádej výroby zeleniny s vysokou pracnosťou a potrebou zabezpečiť dôslednú kontrolu. Cez nich sa zabezpečí aj rozptyl pracovnej sily a využitie menej kvalifikovanej pracovnej sily v regiónoch. Pôdu SPF, ktorú mali dostať začínajuci farmári priklepol pôvodným užívateľom a cudzincom . Zlým nastavením stropovania nevytvoril žiadne zdroje pre podporu malých farmárov. Z nenavratnej podpory pre začínajúcich, kde EU navrhuje 100 tisíc eur, ministerstvo uvažuje ci im da 50 alebo až 75 tisíc, a navyše sa im tiaži vyškrtnúť nezmyselnú požiadavku 3 rokov podnikania v obore. Pani na ministerstve nemajú šajnu o tom, koľko investicií si vyžaduje začiatok podnikania v zeleninárstve a ovocinárstve. Mame jedinú výhodu oproti západu: Scelené pozemky, ktoré možno vydať malým na náhradných pozemkoch v celku. No ministerstvo aj tuto výhodu ruší cez PU, ktoré sú výhoda len pre investorov a developerov. Roľník si pôdu cez ne nescelí, no zvýši sa mu nájom, ktorý spolu s daňou za pôdu a zdanením dotacií znižuje konkurenciu proti dovozu potravín. Takže obľúbená plodina našich politikov je likvidačná pre roľníka.

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.