Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2020 Jeseň LEFT
Branding VUB 2020 Jeseň RIGHT
Branding VUB 2020 Jeseň TOP
Zaujímavosti Zo sveta

Vo Varšave demonštrovali roľníci proti zákonu na ochranu zvierat

Vo Varšave demonštrovali roľníci proti zákonu na ochranu zvierat

Vo Varšave dnes niekoľko tisíc roľníkov demonštrovalo proti novému zákonu na ochranu zvierat, ktorý zakazuje chov kvôli kožušinám a vývoz mäsa upraveného podľa náboženských predpisov, známych ako kóšer a halál.

Poľnohospodári sa obávajú, že novela postihne ich príjmy. Ešte pred demonštráciou taxikári zo solidarity s poľnohospodármi zablokovali ulicu, na ktorej sa nachádza sídlo vládnej konzervatívnej strany Právo a spravodlivosť (PiS), uviedol server Onet.pl.

Chcú podrezať celé odvetvie

„Ani Lenin, ani Stalin nevymysleli, čo v PiS zmenili,“ skandovali poľnohospodári.

„Nie je možné, aby zvieratá boli dôležitejšie ako ľudia. Ak (šéf PiS Jaroslaw) Kaczyński neustúpi, tak ľud vládu zmetie. Najvyššia moc patrí ľudu,“ vyhlásil predseda roľníckych odborov Slawomir Izdebski.

Ďalší z rečníkov, podľa televízie TVN 24, vytýkal vládnemu táboru, že nectí svätého Jána Pavla II. Ten podľa rečníka jasne hlásal, že zvieratá majú slúžiť ľuďom, a nie naopak. „Stavajú dnes zvieratá nad ľudí, nad nás, nad roľníkov. Ale nikdy sa nevzdáme,“ vyhlásil.

„V Koronavírusovom čase, keď sa ekonomika rúca, chcú podrezať celé odvetvie. Tento zákon neprežijeme,“ sťažovala sa podnikateľka z bitúnku. Tá podľa nej celú svoju produkciu vyváža do cudziny ako úplne vyhovujúcu moslimským náboženským predpisom.

Premiér chcel zmierniť situáciu novým návrhom zákona

Počas demonštrácie sa polícia snažila rozdeľovať protestujúcich roľníkov na menšie a od seba vzdialené skupiny, ako nariaďujú pravidlá proti šíreniu nákazy koronavírusom, ale podľa reportérov išlo o márnou snahu.

Izdebski varoval, že ak novelu zákona o ochrane zvierat neodmietnu poľskí senátori, poľnohospodári pristúpia k cestným blokádam, a to predovšetkým cestných ťahov do hlavného mesta. Niektorí roľníci dúfajú v prípadné veto prezidenta Andrzeja Dudu.

So zmenami zákona v pondelok prišiel premiér Mateusz Morawiecki. Podľa nich sa napríklad zákaz rituálnych porážok nebude vzťahovať na hydinu. Zákaz fariem chovajúcich kožušinové zvieratá a rituálnych porážok má začať platiť neskôr, než predpokladala pôvodná verzia zákona. Z analýzy varšavskej Vysokej školy ekonomickej (SGH) vyplýva, že firmy zaoberajúce sa rituálnym zabíjaním hydiny majú ročný zisk celkom jednu miliardu eur (4,5 miliardy zlotých) a hovädzieho dobytka 360 miliónov eur (1,6 miliardy zlotých).

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: TASR/AP - Poľskí farmári protestujú proti návrhu zákona o ochrane zvierat vo Varšave v utorok 13. októbra 2020. Zákon okrem iného zakazuje prevádzku kožušinových fariem a vývoz zvierat porazených v súlade s náboženskými pravidlami.

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1581 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.