Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Živočíšna výroba

Sektor ošípaných žiada pozornosť štátu

Chceš predávať ošípané priamo zákazníkom? Nedostaneš podporu a budeš pokutovaný!
insert_photoTASR/AP

Na úrad vlády putuje v krátkom čase už druhý list upozorňujúci na stav v agrosektore. Premiérovi ho poslal Zväz chovateľov ošípaných. Upozorňuje na zlý stav v sektore, ktorý považuje za neudržateľný. Dôvodom je pokles výkupných cien jatočných ošípaných o asi 30 percent.

Výsledky nemeckej burzy postihli našich chovateľov

„Ceny sú momentálne likvidačné, pretože sú pod výrobnými nákladmi. Pohybujú sa niekde na úrovni 1,03 až 1,05 eura za kilogram živej váhy ošípaných. Situácia sa zhoršila najmä pod vplyvom toho, že sa na nemecko-poľských hraniciach vyskytol africký mor ošípaných u diviakov a v dôsledku toho klesla nemecká burzová cena o 25 eurocentov. Keďže sa Slovensko riadi nemeckými burzovými cenami, naplno to postihlo aj nás,“ skonštatoval veľkochovateľ z Nitrianskeho kraja František Valášek.

Problém pritom zasahuje všetky krajiny V4.

„Problém s cenotvorbou je plošný a zasahuje aj do Nemecka. Hoci si niektorí spracovatelia povedali, že je to príliš nízka cena a platia radšej viac, tí najväčší spracovatelia išli na minimálnu cenu. Tá je aj podľa nemeckej ministerky pre poľnohospodárstvo, ktorá sa k tomu vyjadrovala, nedostatočná na to, aby chovatelia boli schopní sa udržať. Nie je to rentabilné,“ vysvetlil predseda Zväzu chovateľov ošípaných Julián Škerlík.

Na sektor ošípaných má vplyv aj pandémia – jednak zvýšené náklady na ochranné prostriedky, na druhej strane však aj pokles záujmu o mäso napríklad zo strany hotelov, školských jedální či reštaurácií, ktoré boli na čas zatvorené a ich fungovanie je obmedzené aj v súčasnosti. Chovateľov navyše neustále zneisťuje aj situácia s africkým morom ošípaných na Slovensku.

Podpory nie sú dostatočné

„Situácia je dlhodobo neudržateľná. Mesiac čo mesiac si zvyšujeme záväzky voči dodávateľom krmiva a každý mesiac vytvárame väčšiu a väčšiu stratu,“ dodal Škerlík.

Zväz sa preto obrátil na úrad vlády, aby sa situáciou v sektore zaoberal. Premiér Igor Matovič na stôl len pred pár dňami dostal aj list od Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory s podobnou žiadosťou. Minulý týždeň sa vyjadril, že potrebuje niekoľko dní na sústredené oboznámenie sa so situáciou. Zatiaľ sa k téme pre aktuálnu situáciu s koronavírusom nedostal.

Chovatelia ošípaných by uvítali od štátu predovšetkým zvýšenie podpôr.

„Čakáme na platby zo zelenej nafty a má prísť aj tretí pilier. Stále to ale nie sú dostatočné podpory, pretože podmienky u nás nie sú rovnaké, ako v iných štátoch Európskej únie. Toto je jeden z najväčších problémov,“ vyjadril sa Julián Škerlík.

Na nerovnosť podpôr sa u nás poukazuje už roky. Dlhodobo sa ich však nedarí dorovnať. Hoci chovatelia vítajú napríklad zavedenie tzv. zelenej nafty, oproti zahraničným chovateľom vraj stále ťahajú za kratší koniec. Aktuálne čakajú aj na podpory v rámci tzv. covid výzvy, teda dotácií, ktoré majú zmierniť dosahy pandémie.

„Určite rátame s touto podporou, peniaze, ktoré sú určené na to, ešte neboli vyčerpané. Administratívne komplikácie, ktoré sú s tým spojené, sú aj pre mňa prekvapením a preto verím, že prostriedky, ktoré máme na tento účel, budú vyplatené v rozumnom termíne,“ vyjadril sa minister pôdohospodárstva Ján Mičovský.

Potravinári už možnosť žiadať o tzv. covid peniaze mali. Podľa ministerstva pre poľnohospodárov pôjde výzva v rámci podopatrenia 4.1 a bude zameraná na podporu technológií. Celkovo pôjde o balík 20 miliónov eur.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: TASR/AP

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments