Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Legislatíva Z domova

Nechce rozumieť ministerstvo práce našim pestovateľom?

Nechce rozumieť ministerstvo práce našim pestovateľom?

S nedostatkom pracovných síl bojuje celý agrosektor už dlhšie. Výrazný nedostatok pociťujú najmä zeleninári a ovocinári, ktorí sa v apríli obrátili aj na rezort práce otvoreným listom. V ôsmych bodoch žiadali ministerstvo o riešenie situácie, ktorá je podľa nich kritická.

„Zeleniny sa dnes na Slovensku pestuje veľmi málo. Je to plocha len asi 4-tisíc hektárov. A možno práve všetky tieto problémy, ktoré súvisia s pracovnou silou viedli pestovateľov k tomu, že postupne dochádzalo k ustupovaniu v pestovaní zeleniny. Pretože tých ľudí je jednoducho nedostatok,“ vyjadril sa predseda Zväzu zeleninárov a zemiakarov Slovenska Oliver Šiatkovský.

Problémy vládnu v týchto dňoch aj v ovocných sadoch. Zber sa už začal najmä v jahodoviskách.

„Nemá kto robiť. My časť sadov skutočne likvidujeme. Vlani sme zlikvidovali 270-hektárov a budeme musieť zlikvidovať aj ďalšie, lebo stále nám chýba asi 500 ľudí. Ale ohrozených je 5000 pracovných miest, pokiaľ tých 500 ľudí nenájdeme a jedinou cestou bude znižovať plochy,“ dodal Marián Varga z Ovocinárskej únie Slovenska.

Pestovatelia žiadali ministerstvo komplexne riešiť otázku prijímania pracovných síl, vrátane tých zahraničných. Rezort práce im čiastočne vyjde v ústrety.

„Na niektoré požiadavky sa ministerstvo pozrie bližšie a navrhne úpravu. Ide napríklad o úpravy pri určovaní  príslušnosti úradu práce podľa sídla spoločnosti tak, aby mohli zamestnanci z tretích krajín v prípade potreby ísť pracovať napr. do sadu v inom okrese. Ministerstvo sa pozrie aj na zníženie byrokracie pri požičiavaní slovenských zamestnancov medzi jednotlivými farmármi.  Preveríme aj možnosť rozšírenia povolenia sezónnej práce pre príslušníkov z tretích krajín zo 6 na 8 mesiacov,“ uviedla hovorkyňa Ministerstva práce Veronika Husárová.

Tieto kroky pestovatelia vítajú. Nedoriešené ale zostávajú ďalšie požiadavky – posunúť definovaný čas nočnej práce, znížiť odvody či zbaviť poľnohospodárov zodpovednosti za konanie agentúr.

Ministerstvo práce nateraz neplánuje meniť ani odvody

„Neplánujeme ani rušiť zodpovednosť poľnohospodárov za konanie agentúr dočasného zamestnávania. Odporúčame zamestnávateľom, aby zamestnávali pracovníkov ako kmeňových, čím sa vyhnú zodpovednosti za prípadné nekalé praktiky agentúr,“ dodala veronika Husárová.

Podľa samotných pestovateľov to ale jednoduché nie je.

„Tu hraničíme s tým, že sa musí zjednodušiť systém prijímania sezónnych zamestnancov. Musí to byť operatívne. Ľudí často potrebujeme v priebehu týždňa alebo aj počas dvoch-troch dní. A vtedy je veľmi zložité prijať ľudí, najmä zo zahraničia,“ reagoval Oliver Šiatkovský.

Problémy naďalej bude robiť aj definícia nočnej práce. Pestovatelia žiadali o to, aby mohli hodinu medzi piatou a šiestou ráno zaradiť do dennej práce. Podľa ministerstva na to nie je dôvod, keďže jedinou povinnosťou poľnohospodárov je vyplatiť brigádnikom príplatok.

„Príplatok, to je úplne posledná vec, aj tak robia na výkon. Ale je lepšie, keď skončia možno o 10-11 dopoludnia, alebo to ťahať cez tú veľkú horúčavu? My začíname robiť ráno o piatej, a zbierame ovocie a zeleninu vtedy, keď má najvyššie nutričné hodnoty, a nie cez obed, keď je už vyprahnutá. Negatívom aj pre brigádnikov je práca na slnku. Požadovali sme len to, aby sa odstránil byrokratický problém, ktorý s tým máme,“ uviedol Marián Varga.

Ministerstvo práce nateraz neplánuje meniť ani odvody a dane pre sezónnych pracovníkov. V tejto otázke chcú pestovatelia ešte rokovať a plánujú predložiť rezortu aj informácie o odvodovom zaťažení v zahraničí s cieľom dosiahnuť rovnaké podmienky pre brigádnikov, ako v iných krajinách.

„Nám nestačí, že sa stretneme a komunikujeme raz do roka. Tu sa musia veci veľmi rýchlo pohnúť a ak to nevyriešime, jediná cesta je, znižovať výmery. Na niektoré veci vieme nájsť riešenie a niekde by sa muselo vstupovať do novelizácie zákonníka práce. To desí aj nás, je to veľmi na dlhé lakte, rokovania s tripartitou a dohadovanie sa, že bude okolo toho zase mnoho rečí a skutok – vieme kam sa podel,“ uzavrel Vagra.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: TASR

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1546 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

2 komentáre

 1. Miloslav Kováč
  18. júna 2019

  Pekný večer, som predsedom Pracovnej skupiny pre sociálne poľnohospodárstvo na Slovensku a musím vyvrátiť kritiku na adresu MPSVR, že problém nechce riešiť. Ako pracovná skupina sa už od roku 2017 stretávame a pracujeme na priaznivých podmienkach pre koncept sociálneho poľnohospodárstva na Slovensku, pričom sme sa zo strany ministerstiev dočkali najväčšej aktivity práve zo strany MPSVR, ktoré vidí veľký potenciál pri zamestnávaní sociálne a zdravotne znevýhodnených uchádzačov o prácu v poľnohospodárstve. Problém je však omnoho komplikovanejší ako sa na prvý pohľad zdá a toto ministerstvo ho samo vyriešiť zdá sa nedokáže. Práve pôda našej pracovnej skupiny je ideálna, aby sa tu vytvorila konštruktívna diskusia všetkých zainteresovaných, kto môže s týmto problémom pohnúť. Dobrou správou je, že sa nám ozvalo nedávno aj Ministerstvo pôdohospodárstva, ktoré do konca tohto mesiaca má nominovať svojho zástupcu do tejto skupiny, aby sa problém začal riešiť. A to prioritne nie formou prijímania pracovníkov z tretích krajín, ale hľadaním ciest, ako riešiť problém ľudskými zdrojmi z radov tuzemských uchádzačov o prácu. Ak by niektorá organizácia chcela s problémom pomôcť a zapojiť sa do práce tejto pracovnej skupiny, prosím ozvite sa na druziva@druziva.sk.

  Odpovedať
  1. Milan
   18. júna 2019

   Dobrý deň.
   Nech akokoľvek popisujete snahu o riešenie vyššie uvedeného problému, výsledok je úplne zlý. Nula. Ministerstvo práce s pánom Richterom, chce poriešiť problém s nezamestnateľnými osobami, tak, že to prehodí na plecia poľnohospodárov. Tu by pomohlo, na pochopenie stavu vecí, ak by ten celý “ansámbel” ľudí, ktorí to riešia, bol v situácii tých poľnohospodárov, ktorí tento chorý stav majú potrebu riešiť.
   A čo je najhoršie na celej veci, že ministerstvo práce a všetci “odborníci” naokolo, sa nikdy prácou neživili. V opačnom prípade by problém sezónneho zamestnania bol vyriešený podľa vzoru okolitých štátov.

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.