Zadajte hľadaný výraz

Poľnovízia Z domova

SPPK: Nie každá bryndza vyrobená na Slovensku je skutočne slovenská

Bryndza vyrobená na Slovensku nemusí vždy pochádzať zo slovenského ovčieho mlieka. Môže za to enormný nárast dovozu ovčieho mlieka zo zahraničia, najmä z Francúzska, Talianska či Maďarska. Slovensko je pritom krajinou, ktorá si vie ovčie mlieko vyrobiť aj samostatne. Počas pondelňajšieho brífingu na Poľnohospodárskom družstve v Liptovských Revúcach to uviedol predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Emil Macho.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: TASR

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1552 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

4 komentáre

 1. jan
  19. júna 2019

  p.Macho,teraz ste vymysleli raketoplan?na tuto skutočnost som sa pytal p.ministerky na prvom stretnuti z farmarmi z vychodu v Košiciach,kedy zbabelo utiekla.niekolko krat som jej tuto otazku ako člen iniciativy polnohospodarov kladol aj cez media!prečo nepodporit našich ovčiarov,aby sa produkovalo viac slovenskeho ovčieho mlieka.nikdy som odpoved nedostal!!!nechovam ovce,ale mam priatelov ovčiarov a viem aka je to drina.a poviem vam aj to ze je rozdiel v mlieku ktore je ručne dojene,a ktore dojičkou.to ma naucili pravy slovensky ovčiari,nakolko ja chovam osipane,vela som o tom nevedel.ked som zacal chodit pomedzi ovčiarov a pozorne počuval ich nareky,tak som pochopil ze za tu robotu si zaslužia viac.a nie je to problem len mlieko,problem je aj cena ovčej vlny,ktoru nevedia predat,aak predaju tak za taku cenu že ledva pokryje naklady za strihanie.zrazu chodite pomedzi farmarov,LEBO BLIZIA SA VOLBY!len chodite len max. po B.Bystricu .na vychod sa bojite prist?na ten vychod kde nic nie je,len bezmocnost farmarov v boji proti korupcii!ak mate pocit ze uz je na vychode vsetko v poriadku mylite sa!!!!!zas vybrany ludia beru urodu ktoru nezakladali,ale to vy na zapadnom slovensku take nieco nepoznate,lebo prave konatelia firiem ktore skodia su z vasho kraja.mam za to ze mozte sa chvalit a behat kolko chcete stale je a bude VASIM NADRIADENYM p. BABIŠ!!

  Odpovedať
 2. Juraj Mačaj
  19. júna 2019

  Pán Ján. Ja za tým vidím prácu pre SPPK. Naša komora zastupuje každého poľnohospodára. Ak ste členom môžete hlasovať, kandidovať na funkciu a nechať sa zvoliť. Tak sa môžu vaše témy dostať do programu SPPK. Netreba zakladať iniciatívi a trieštiť sa. Presadzovať rozumne veci na Slovensku je veľmi ťažké a ani SPPK nie je schopná ovplyvňovať čo sa robí. Chyba nám váha. Neútočme na seba. Nikam to nevedie, pán Macho pomenoval problém, ktorý trápi aj Vás, tak prečo naňho dávať nálepku. Každý niekde a pre niekoho robí, to ale neznamená že nema vlastný názor.

  Odpovedať
 3. jan
  24. júna 2019

  p.Mačaj vas si uprimne vazim,za to co ste dokazali v polnohospodrstve.ale p.Macho ma a bude mat stale nalepku Babiš.postavte sa vy na čelo sppk a velmi rad pristupim na jednania o spolupraci .Vy patrite k jednym tym poctivym a pracovitym farmarom nie ku skupine pračky eurofondou

  Odpovedať
 4. Juraj Mačaj
  25. júna 2019

  Každý systém aby pracoval musí mať deľbu práce. Štát musí mať inštitúcie a svojich úradníkov, ktorý majú robiť pre občana, ale občania tvoria navyše ešte záujmové združenia aby lepšie presadzovali svoje záujmy, keďže zdroje štátu sú vždy obmedzené, na čo my poľnohospodári máme svoju samosprávu SPPK. Pán Macho je profesionálny manažer a dnes má dve úlohy, riadiť firmu AGROPODNIK Trnava a predsedať SPPK. Pokiaľ sa jedná o jeho úlohu v AGROPODNIKU je nesporné že robí pre akcionára, ktorým je pán Babiš. Pokiaľ ide o úlohu v SPPK vidím, že aj napriek tomu, že túto prácu vykonáva bez odmeny robí ju zodpovedne a odborne. V tomto prípade háji hlavne záujmy členov SPPK ale aj širšej poľnohospodárskej obce. Práca predsedu SPPK je veľmi náročná a vyžaduje si profesionála, pán Macho takýto profesionál určite je. Mojim úprimným prianím je, aby sme si ako poľnohospodárska obec dokázali sami zaplatiť svojho hlavného vyjednávača (predseda SPPK) a nemuseli sa spoliehať na to že nám ho zaplatí nejaký oligarcha. To ale nie je problém pána Macha ale nás poľnohospodárov, že sme rozdrobený a nevieme sa dohodnúť. Potom dopadneme tak, že SPPK nemá ani na platy spolupracovníkov na ústredí, nie to ešte aby si zaplatila nezávislého predsedu. Aby sme peniaze zabezpečili žiadame ministerstvo o dotáciu na chod komory. Sú regióny, kde nie je ani 30% poľnohospodárskej pôdy organizovanej v komore, ale výhody z práce komory poberajú všetci, to nie je vôbec kolegiálne. A prosím Vás nehádžme zlú správu verejných vecí na SPPK. SPPK má dohliadať na prácu štátnych inštitúcií, ale sama nerobí politiky a ani nerozdeľuje prostriedky. Jej schopnosť robiť si svoju prácu, priamo súvisí s jej zastupiteľnosťou a nezávislosťou.

  Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.