Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Zo sveta

ČR: Väčšina potravín zdražuje, cena jabĺk je však nižšia ako vlani

ČR: Väčšina potravín zdražuje, cena jabĺk je však nižšia ako vlani
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Nízke výkupné ceny jabĺk povedú k tomu, že pestovatelia v Českej republike po tohtoročnej sezóne zlikvidujú 1000 až 1500 hektárov ovocných sadov. Novinárom to dnes povedal predseda Ovocinárskej únie Čiech a Moravy Martin Ludvík.

Rozloha produkčných sadov tento rok bola 11 437 hektárov, z českej krajiny by teda mohlo zmiznúť až desať percent sadov, ktoré nahradí pestovanie obilnín alebo repky. Za uplynulú zimu sa rozloha sadov znížila o 6,5 percenta. Cenu jabĺk podľa Ludvíka zráža hlavne lacný dovoz z Poľska.

Podľa Ovocinárskej únie tvorí 89 percent ovocinárstva v ČR pestovanie jabĺk. Ludvík poznamenal, že hoci väčšina potravín zdražuje, cena jabĺk je nižšia, ako bola pred rokom aj pred dvoma rokmi.

„Farmári za ne dostávajú menej peňazí. Spotrebitelia za ne tiež platia menej obchodným reťazcom,“ povedal.

Upozornil, že v Európe je prebytok produkcie jabĺk a na český trh sa dovážajú najmä jablká z Poľska, odkiaľ sa pred vypuknutím konfliktu na Ukrajine vyvážali do východnej Európy vrátane Ruska. Obchodné reťazce podľa Ludvíka situáciu zneužívajú na tlak na českých farmárov.

„Nie sú ochotné platiť aspoň nákladovú cenu a tlačia cenu nadol na úroveň poľských jabĺk,“ doplnil.

Do obchodov sa české jablká dostali až po tom, ako poľnohospodári pristúpili na nízke výkupné ceny, povedal.

Ludvík tiež poznamenal, že ovocinári musia vyzbierané jablká mnoho mesiacov skladovať pri teplote jeden stupeň Celzia. Z dôvodu vysokých cien energií budú farmári časť produkcie nechávať v sadoch, pretože sa im neoplatí ju uskladniť.

Vysadilo sa len 150 hektárov sadov

Ovocinári už dlhší čas tiež upozorňujú na to, že z dlhodobého hľadiska z českej krajiny ovocné sady miznú a za posledných 33 rokov bolo zlikvidovaných 43 percent plôch sadov.

„Je to viac ako desať miliónov ovocných stromov len u profesionálnych pestovateľov,“ doplnil Ludvík.

Spomenul tiež, že každoročne sa vysádza menej nových sadov. Tento rok sa podľa neho odhaduje, že sa vysadí len približne 150 hektárov. Dlhodobý priemer pritom bol ešte donedávna približne 400 hektárov ročne.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments