Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Európska únia Z domova

AKTUALIZOVANÉ o reakciu ministra – Vieme prví: Slovensko má schválený Strategický plán

AKTUALIZOVANÉ o reakciu ministra - Vieme prví: Slovensko má schválený Strategický plán
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Podľa neoficiálnych informácií, ktorými disponuje portál poľnoinfo.sk, bol dnes Slovensku oficiálne schválený Strategický plán. Je pravdepodobne otázkou najbližších hodín, keď bude správa potvrdená zo strany ministerstva pôdohospodárstva aj Európskej komisie.

Podľa nášho zdroja bol náš strategický plán schválený spolu s českým dokumentom. Ešte v závere januára 2022 sme pritom konštatovali, že Slovensko patrí spolu s ďalšími štyrmi štátmi k posledným v Európskej únii, ktoré svoj Strategický plán do Bruselu ešte neodovzdali. Slovenská vláda dokument schválila 10. februára 2022 a obratom bol zaslaný Európskej komisii.

Strategické plány boli doteraz schválené Dánsku, Nemecku, Estónsku, Írsku, Grécku, Španielsku, Francúzsku, Chorvátsku, Lotyšsku, Litve, Luxembursku, Maďarsku, Rakúsku, Poľsku, Portugalsku, Slovinsku, Fínsku a Švédsku.

Strategický plán na obdobie rokov 2023 až 2027 je základným dokumentom poľnohospodárstva. Prípravy na samotnom dokumente začali bezprostredne potom, ako Európska komisia zverejnila v júni 2018 legislatívny návrh novej spoločnej agrárnej politiky.

Rozpočet slovenského strategického plánu má byť 4,262 miliardy eur verejných zdrojov na päť rokov (v prípade rozvoja vidieka na sedem rokov), z toho 3,396 miliardy eur predstavuje príspevok EÚ a 865 miliónov eur príspevok slovenského štátneho rozpočtu.

Strategický plán Slovensko vypracovalo, aby mohlo čerpať podporu z Európskeho poľnohospodárskeho záručného fondu (EPZF) a Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka (EPFRV). Ide o základný programový dokument Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ na podporu udržateľného rozvoja poľnohospodárstva, potravinárstva, lesného hospodárstva a vidieka.

Plán je dokumentom národného charakteru, na základe ktorého bude poskytovaná pomoc z EPZF a EPFRV v programovacom období 2023 až 2027 prostredníctvom súboru intervencií vo forme priamych platieb, prechodných vnútroštátnych platieb, sektorových intervencií a intervencií na rozvoj vidieka zoskupených v rámci deviatich špecifických cieľov a jedného prierezového cieľa.

14:40 – AKTUALIZOVANÉ o reakciu ministra 

“Využil by som príležitosť oznámiť veľmi dobrú správu pre všetkých agropotravinárov. Dnes bol schválený slovenský Strategický plán SPP napriek tomu, že sme boli s prípravou v omeškaní. Chcem sa poďakovať aj zástupcom záujmových združení, že nám pomohli vytvoriť dobrý strategický plán. Určité chybičky krásy budeme odstraňovať hneď v prvej notifikácii v prvom kvartáli budúceho roka. Napriek tomu, že Česká republika mala strategický plán pripravený oveľa skôr, boli sme schopní dobehnúť ich a naše strategické plány sú schválené v jeden deň,” uviedol Samuel Vlčan na spoločnej konferencii denníka SME a VÚB Banky.

Portál poľnoinfo.sk pripravuje k téme financovania I. a II. piliera novej spoločnej agrárnej politiky konferenciu, ktorá sa uskutoční 8. decembra 2022.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments