Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

Pri Nitre pribudol samozberový sad

Pri Nitre pribudol samozberový sad
insert_photoautorka

Samozber je na Slovensku v ovocných sadoch čoraz populárnejší. Staviť sa naň rozhodli aj noví majitelia sadov v Cabaj – Čápore pri Nitre. Sad sliviek, broskýň, marhúľ a jabloní sa na kopci za dedinou rozprestiera už roky, dosiaľ však ovocie prúdilo rovno do obchodov. Po novom si zákazníci môžu prísť odrhnúť čerstvé ovocie priamo zo stromov.

„Samozber sa nám veľmi dobre osvedčil. Tým, že sme jeden z mála sadov v našom okolí, pomerne slušne sme sa dostali do povedomia a ľudia sa k nám aj vracajú. Sú spokojní, pretože každý si môže odtrhnúť čerstvé jablko priamo zo stromu, nie ako v obchode, kde sú preskladnené aj pol roka. Ľudia v sade jablká ochutnajú a podľa toho si aj vyberajú odrody, ktoré následne oberú,“ vyjadril sa Branislav Novosad, majiteľ Sadov Novosadov.

Starší sad, noví majitelia

Sad s rozlohou takmer 40 hektárov pomáhal Branislav Novosad pred rokmi predchádzajúcemu majiteľovi zakladať. Keď sa vyskytla možnosť odkúpiť ho, nebolo prečo váhať.

„Manžel robil poradcu v tomto sade, pomáhal ho zakladať, pozná ho. Vedel, aká je kvalita tohto sadu, že ovocie, ktoré odtiaľto pochádza, je aj vďaka polohe sadu nielen pekné, ale aj veľmi chutné. Sad obhospodarujeme druhý rok, ale existuje už asi 12 rokov. Získali sme ho takýto hotový a samozbery sme začali robiť vlani, pretože je tu dobrá kúpna sila a blízkosť Nitry,“ uviedla spolumajiteľka Rita Novosadová.

Úroda sa vydarila

V sade sú síce už staršie stromy, tento rok však dali najavo svoju dobrú kondíciu. Hoci slivky dopadli o čosi slabšie, marhule a broskyne nesklamali. Rovnako je to aj s jabloňami.

„Sme spokojní. Tým, že sad má dobrú polohu, je umiestnený na kopci na slnečnej strane, sme sa vyhli viac-menej aj jarným mrazom,“ zhodnotila Rita Novosadová.

Z rozlohy 22 hektárov, na ktorých rastie 8 odrôd jabloní, očakávajú pestovatelia úrodu okolo 1200 ton jabĺk.

„Zarodili nám všetky odrody okrem jonagoredu, ten nám trošku alternoval. Ale ostatné sa vydarili, to znamená, že na niektorých stromoch máme 80 až 100 jabĺk,“ uviedol Branislav Novosad.

Kvantita verzus kvalita

Úroda je kvantitou nad priemerom, kvalita trochu zaostáva.

„Úrodu trochu poznačili jarné mrazy, ale podpísala sa na nej aj chrastavistosť, teda hubová choroba. Môže za to najmä daždivá jar, ktorá tak poznačila kvalitu ovocia,“ skonštatoval Novosad.

V sade však tento rok nejde o vážny problém. Vďaka dobrej kvantite si pestovatelia mohli dovoliť ísť s cenou o 10 centov nižšie ako vlani.

„Chodia k nám aj ľudia z východného Slovenska, alebo od Banskej Bystrice, Brezna. Aj vopred telefonujú a hovoria, že tam vyššie a na východe nie sú jablká. My v sade využívame poradenskú činnosť zahraničných poradcov. Dávame pozor najmä na reziduá, aby sa nevyskytovali v jablkách, ale ochrana sa robí naozaj dôsledne. Možno aj preto tento rok nemáme problémy, respektíve aj problémy s chrastavitosťou sú menšie, ako má povedzme bežný človek v záhrade,“ dodal Novosad.

Sezóna samozberov potrvá v sade zrejme do prelomu októbra a novembra.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: autorka

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments