Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Udelenie trvalej akreditácie pre PPA je kľúčovou správou pre vidiek

Udelenie trvalej akreditácie pre PPA je kľúčovou správou pre vidiek
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Sfunkčnenie Pôdohospodárskej platobnej agentúry je kľúčovou správou pre vidiek, vďaka ktorej sa budú môcť naplno rozbehnúť podpory pre agropotravinárov, lesníkov a ozelenenie krajiny. Uviedla to Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora v reakcii na piatkové oznámenie, že PPA získa späť akreditáciu.

Fakt, že nášľapná mína nevybuchla, je podľa agrokomory vysoko pozitívnou správou pre slovenských poľnohospodárov a potravinárov. Pridelenie trvalej akreditácie pre PPA označuje komora ako zásadný míľnik na ceste za nulovou mierou korupcie pri prideľovaní eurofondov v agropotravinárskom sektore a na ceste za efektívnym vyplácaním samotných podpôr do odvetvia.

“Sme radi, že rok trvajúci proces očisty a nastavenia nových pravidiel fungovania Pôdohospodárskej platobnej agentúry zvládli všetci jej zamestnanci na výbornú. Patrí im za to poďakovanie. Zároveň veríme, že toto obdobie agentúru neoslabilo v príprave na blížiace sa vyplácanie priamych platieb, ktoré predstavujú najväčšiu časť podpôr v poľnohospodárstve,” uviedol predseda SPPK Emil Macho.

SPPK teraz očakáva naplnenie prísľubu vedenia Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a PPA, že počas 3 až 4 mesiacov PPA nabehne na plný výkon. Okrem plynulého vyplácania priamych platieb očakávajú poľnohospodári a potravinári aj vyhlásenie dvoch zásadných výziev, vďaka ktorým si budú môcť modernizovať poľnohospodárske stroje, maštale, budovy, ale aj nakúpiť nové technológie na výrobu potravín.

“Len investičný dlh potravinárskeho spracovateľského priemyslu sa blíži k jednej miliarde eur. Práve preto je udelenie trvalej akreditácie pre PPA zásadnou správou, vďaka ktorej sa po vyhlásení kľúčových výziev môže postupne modernizovať pestovanie plodín, chov hospodárskych zvierat a výroba potravín na Slovensku,” uzatvára agrokomora.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments