Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Článok dňa Rastlinná výroba Z domova

Kráľovské zisky z kukurice ohrozuje extrémna cena plynu

Kráľovské zisky z kukurice ohrozuje extrémna cena plynu
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Zber kukurice sa postupne rozbieha. Štatistický úrad uvádza, že priemerná úroda dosiahne len 7,5 tony z hektára, čím o viac ako tonu zaostáva za rokom 2020. Nižšia je aj oproti päťročnému priemeru. Výpadok v produkcii v tomto roku vykryjú nákupné ceny, ktoré prekonávajú rekordy. Tie však lámu aj ceny energií a práve kukurica je najnáročnejšou plodinou z hľadiska dosúšania na požadovanú vlhkosť.

Cena plynu stúpla na burze o takmer 100 percent

„Ani jedna plodina nevyžaduje takú veľkú náročnosť na energie ako kukurica. Plyn je základným médiom, ktoré sušičky využívajú. Na Slovensku ročne vyrobíme 1,6 milióna ton kukurice. Ak ju zberáme pri 20 či 22 – percentnej vlhkosti, tak minimálne o 6 percent musíme znížiť jej vlhkosť sušením. Ročne slovenskí poľnohospodári zaplatia za plyn na dosúšanie kukurice približne 12 miliónov eur,“ povedal Ladislav Moravčík, predseda Zväzu pestovateľov a spracovateľov kukurice na Dni poľa kukurice vo východoslovenskom Čaklove.

V hre sú pritom aj ďalšie náklady, keďže okrem plynu je na sušenie produkcie potrebná aj elektrická energia, nafta a samozrejme pracovná sila. Významnou nákladovou položkou sú odpisy dlhodobého majetku.

Slovenskí nákupcovia komodít si priemerne účtujú za zníženie vlhkosti o percento približne 2,5 eura za tonu kukurice.

Samozrejme, v prípade, že má poľnohospodár vlastnú sušičku, cena vyplýva z jeho technologického vybavenia a manažmentu pracovnej sily.

Za posledných šesť mesiacov stúpla cena plynu na burze o takmer 100 percent. Táto situácia sa mnohých poľnohospodárov zatiaľ nedotýka. Ceny majú zafixované napríklad do konca roka a tak drahú produkciu sušia ešte stále relatívne lacným plynom. Z toho, čo nastane po premietnutí vysokých cien plynu do nových zmlúv a aj neistej ceny kukurice v roku 2022, majú obavy.

„Aktuálna, zazmluvnená, cena plynu je pre nás prijateľná pri súčasných cenách kukurice. Ak však ceny plynu vzrastú o dvojnásobok či trojnásobok a ceny kukurice poklesnú, tak sa budeme rozhodovať na začiatku roka 2022, ako zareagovať. Je možné, že si zvolíme plodinu, ktorá nie je tak náročná na dosúšanie ako kukurica. Pravdepodobne by sme šli cestou zvýšených osevov slnečnice, sóje, pšenice a jačmeňa. V prípade, že by bola ekonomicky zaujímavá cukrová repa, sme ochotní navýšiť osev tejto plodiny,“ hovorí Zoltán Černák zo spoločnosti Poľno SME Palárikovo.

V Palárikove pestujú 3 500 hektárov kukurice a jej zber je v tomto roku posunutý o približne dva týždne. Zatiaľ majú pozbieranú úrodu z výmery 15 percent a priemerná vlhkosť kukuričného zrna sa pohybuje od 21 do 25 percent. V minulosti zberali kukuricu v tomto období s vlhkosťou 18 až 20 percent. Zvýšené náklady na plyn sa ich tak dotýkajú už v tomto roku.

Ceny komodít aj vstupov rastú

Aktuálne ceny kukurice sú výrazne vyššie ako pred rokom. Na svetovej burze CBoT v Chicagu medziročne vzrástla cena kukurice zo 137 eur za tonu na aktuálnych 178 eur. Cena pre pestovateľov na Slovensku je ešte vyššia a podľa našich informácií aktuálne dosahuje 230 až 240 eur za tonu. Rastú však aj ceny vstupov.

„Nárast cien sa už prejavil aj u priemyselných hnojív a chemických prípravkov,“ upozornil v Čaklove Peter Schultz z Poľnohospodárskeho družstva Mojmírovce.

Pokiaľ tona močoviny stála v apríli 300 eur, v septembri 660 eur, v minulom týždni dosahovala 800 eur, tak aktuálne už jej dodávateľ nakupoval produkciu na sklad za 1 100 eur za tonu.

Kukuricu predávajú momentálne poľnohospodári len v obmedzených množstvách. Čakajú, že jej ceny budú rásť aj v nasledujúcich týždňoch. Mnohí rozmýšľajú aj nad tým, že ak v tomto roku dosiahnu enormné zisky, v budúcoročnom daňovom priznaní ich tieto úspešné obchody dobehnú. Preto sa čoraz častejšie u poľnohospodárov, s ktorými sme v ostatných dňoch hovorili, kalkuluje aj s tým, že produkciu postupne uvoľnia až s príchodom nového roka. Pádu cien sa zatiaľ neobávajú.

 

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1523 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments